جزئیات برگزاری امتحانات تابستانی دانش آموزان

جزئیات برگزاری امتحانات تابستانی دانش آموزان

به گزارش مدیریت آموزش رئیس مركز سنجش و پایش كیفیت آموزشی وزارت آموزش و پرورش جزئیات برگزاری امتحانات تابستانی مدارس را شرح داد.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، خسرو ساکی درباره برگزاری امتحانات مختلف مدارس در تابستان اظهارکرد: با عنایت به این که در شرایط کنکونی بناست سال تحصیلی از ۱۵ شهریور ماه برگزار شود، سال جاری امتحانات از ۲۲ مرداد ماه تا ۱۳ شهریورماه با رعایت تمامی پروتکل های ابلاغی وزارت بهداشت برگزار می شود.
وی افزود: امتحانات دانش آموزان پایه های هفتم، هشتم، دهم و یازدهم که در امتحانات خردادماه حدنصاب قبولی کسب نکرده یا غیبت موجه داشتند همانند خردادماه با مسئولت معلم و مدیر مدرسه به شکل غیرحضوری برگزار می شود. یعنی معلم و شورای مدرسه و... می توانند تصمیم بگیرند از شیوه های مختلف آزمون های آنلاین و کارگروهی و خلاصه نویسی، پروژه های فردی و گروهی و... به انتخاب خودشان امتحانات برگزار کنند.
رییس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: امتحانات دانش آموزان پایه نهم به صورت حضوری است و هر مدرسه ای سوالات را طرح و اجرا و اعلام نتیجه می کند. بازه زمانی برای امتحانات داخلی مشخص شده که هر مدرسه برای امتحان داخلی برنامه خودش را تنظیم کرده و امتحانات را برگزار کند.
ساکی اضافه کرد: ازاین رو امتحانات نهم به صورت حضوری برگزار می گردد و مدل امتحانات هم اینطور است که هر مدرسه خودش سوالات را طرح کرده و آزمون را برگزار می نماید.
وی با اشاره به اینکه امتحانات پایه دوازدهم، سوم و پیش دانشگاهی هم به صورت حضوری و با برنامه ای در سرتاسر کشور برگزار می شود، اظهار داشت: در برگزاری تمامی آزمون ها رعایت پروتکل ها مد نظر نظر است و شیوه طراحی سوالات مانند امتحانات خرداد ماه است.
ساکی در مورد شیوه برگزاری امتحانات برای دانش آموزان پایه دوازدهم هم اظهار داشت: دانش آموزان پایه دوازدهم در این نوبت هم به سؤالاتی پاسخ می دهند که در دو بخش طراحی شده است، بخش اول از۸۰ درصد تدریس حضوری، ۱۶نمره سؤال طراحی شده که پاسخگویی به آنها الزامی است و ۲۰ درصد هم مربوط به سوالات بخش حضوری و غیرحضوری است که دانش آموزان به دلخواه می توانند به آن پاسخ دهند.
رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش درباره برگزاری امتحانات جهش تحصیلی هم اظهار داشت: امتحانات جهش تحصیلی برابر ضوابط برگزار می شود و متقاضیان باید به واحد آموزشی محل تحصیل رجوع و ثبت نام کنند. این آزمون ها هم توسط خود آموزشگاه و به شکل حضوری برگزار می گردد.


نحوه برگزاری امتحانات جهش تحصیلی

چگونگی و شرایط تغییر رشته

وی با اشاره به اینکه زمان برگزاری امتحانات از ۲۲ مرداد تا ۱۳ شهریورماه است، درباره برگزاری امتحانات جهش تحصیلی هم اظهار داشت: این امتحانات برای دوره ابتدایی و پایه هفتم تا نهم یعنی دوره متوسط اول امکان پذیر است که البته ضوابط و شرایط خاص خودش را دارد.
ساکی درباره درخواست دانش آموزان برای تغییر رشته هم اظهار داشت: تغییر رشته و شاخه هم باید در همین بازه زمانی انجام شده و متقاضیان باید به محل تحصیل رجوع کنند، در آن شرایطشان بررسی شده و در آزمون های حضوری آموزشگاه از آنان آزمون به عمل می آید.
وی با اشاره به شرایط تغییر رشته اضافه کرد: شرط، حد نصاب نمره در پایه نهم است اما دانش آموز باید در هدایت تحصیلی دوره متوسطه اول هم آن رشته را آورده باشند وگرنه کسی که در پایه متوسط اول احراز نکرده نمی تواند در پایه دهم به یازدهم، متقاضی تغییر رشته شود.
رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش در مورد رعایت پروتکل های بهداشتی هم اظهار نمود: پروتکلهای بهداشتی در حوزه آزمون رعایت شده و تاکید کرده ایم که در محل های برگزاری آزمون حتما باید تهویه مناسب، فاصله حداقل 2متری میان دانش آموزان و اجبار به استفاده از ماسک رعایت شود. مسؤلان حوزه ها هم موظف می باشند که از ازدحام در محل ها جلوگیری کرده و هم محل برگزاری آزمون ضدعفونی شود. ما هم نظارت مستمر خواهیم داشت.


آزمون بزرگسالان و یادگیری از راه دور چگونه برگزار می شود؟
ساکی در مورد برگزاری آزمون بزرگسالان و یادگیری از راه دور اظهار داشت: این آزمون ها هم به همین شکل و در همین بازه زمانی طبق آئین نامه ها و ضوابط صورت خواهد گرفت و متقاضیان پس ازمراجعه به مدرسه و انجام ثبت نام از کل کتاب برایشان سوال طراحی می شود اما با عنایت به این که آنان در سنوات پیشین درس ها را حضوری سپری کرده اند، دیگر برای این افراد سهمیه ۸۰ درصد و۲۰ درصدی حضوری و غیرحضوری نیست و تمام سوالات از کتاب طراحی می شود.1399/05/19
21:09:50
5.0 / 5
2077
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین