مشكلی برای آموزش مجازی و برگزاری امتحانات نهایی در مدارس ایرانی خارج از كشور وجود ندارد

مشكلی برای آموزش مجازی و برگزاری امتحانات نهایی در مدارس ایرانی خارج از كشور وجود ندارد

مدیریت آموزش: در جلسه سرپرستان مدارس ایرانی خارج از كشور بر اینكه مشكلی  برای آموزش مجازی، برگزاری امتحانات نهایی و شروع به موقع سال تحصیلی در مدارس ایرانی خارج از كشور وجود ندارد، تاكید گردید.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، جلسه سرپرستان مدارس خارج از كشور با موضوع بررسی شرایط فعالیت مدارس با عنایت به شیوع كرونا، وضعیت تعطیلی مدارس، اقدامات در حوزه آموزش مدارس سرپرستی ها و برنامه ریزی برای برگزاری آزمون اختتام سال تحصیلی به صورت ویدئوكنفرانس برگزار گردید.
تعیین بازه زمانی جایگزین برای تعطیلات كرونایی در كویت
در این جلسه، منصور مجاوری، سرپرست مدارس جمهوری اسلامی ایران در كویت اظهار نمود: مدارس كویت از اول اسفند تعطیل شده و این تعطیلی تا آخر سال تحصیلی ادامه دارد.
وی به شرایط قرنطینه در كشور كویت و مقررات منع رفت و آمد اشاره نمود و اظهار داشت: از آغاز شیوع كرونا از حضور مدارس جلوگیری شده اما كلاس ها به صورت مجازی به شكل منظم برقرار بوده و آموزش های مجازی لازم به دانش آموزان ارائه شده است.
مجاوری با اشاره به اینكه تاكنون۸۰ درصد كتاب های درسی دانش آموزان تدریس شده است، خاطرنشان كرد: مدارس كویت مقرر است از ۱۵ مرداد بازگشایی شده و تا اختتام آبان ماه، به جای ترم فعلی فعالیت داشته باشند.
مدارس اتحادیه اروپا تا اول اردیبهشت تعطیل است
در ادامه این نشست، سرپرست مدارس كشورمان در اروپا، كانادا و آمریكا با اشاره به اینكه مدارس حوزه اروپا تا یك هفته پیش از اختتام اسفند فعال بوده اند، اظهار نمود: برپایه اعلام اتحادیه اروپا تا اول اردیبهشت مدارس تعطیل خواهد بود.
محمدحسین كفراشی تصریح كرد: با استفاده از سیستم یادگیری از راه دور و آموزش مجازی و سامانه های اجتماعی، آموزش استمرار یافته است و تقریباً ۹۰ درصد دروس و كتاب های دانش آموزان هم تدریس شده است.
وی با اشاره به اینكه هر كشوری برنامه ای خاص برای وضعیت آموزشی دانش آموزان تعیین كرده است، اذعان كرد: بعنوان مثال كشور كانادا اعلام نموده است نمرات مستمر دانش آموزان و تشخیص معلمان از عملكرد دانش آموزان را بعنوان نمره اختتام سال محسوب خواهد نمود و فقط مقرر است امتحانات نهایی را برنامه ریزی كنند.
پیش بینی ارتقای پایه و آزمون آنلاین در مدارس شبه قاره، آسیای شرقی و اقیانوسیه
سرپرست مدارس ایرانی در شبه قاره هند، آسیای شرقی و اقیانوسیه خاطرنشان كرد: مدارس كشور چین از ۸ بهمن تعطیل شده و مقرر است از نیمه دوم فروردین بازگشایی شوند. مدارس پاكستان از ۶ اسفند تعطیل شدند اما سایر مدارس این حوزه یعنی مدارس كشورهای كره، ژاپن، تایلند و مالزی تا اختتام اسفند فعال بودند.
رحیم آصفی املشی با اشاره به اینكه تابحال ۹۰ درصد دروس و كتاب های درسی در مدارس ایران این حوزه تدریس شده است، اضافه كرد: تمامی مدارس از راه سیستم آموزش مجازی فعالیت مستمر آموزشی داشته اند، به صورتی كه اگر تعطیلی مدارس تا اختتام فروردین در مدارس حوزه شبه قاره هند، آسیای شرقی و اقیانوسیه ادامه داشته باشد، مشكلی نداریم و آمادگی برگزاری بموقع امتحانات اختتام سال خواهیم داشت.
ایشان در ادامه افزود: بعضی از كشورهای حوزه این سرپرستی برنامه ارتقاء پایه تحصیلی دانش آموزان را در دستور كار دارند و برخی هم برنامه برگزاری آزمون آنلاین را پیشبینی كرده اند.
در مدارس خارج از كشور، عقب ماندگی تحصیلی نداریم
در ادامه این نشست، سرپرست مدارس جمهوری اسلامی ایران در سوریه، لبنان و اردن نیز با اشاره به اینكه مدرسه ایرانی لبنان از ۱۲ اسفند و مدرسه دمشق از نیمه اسفند تعطیل بوده اما سایر مدارس تا اختتام اسفند فعال بوده اند، تصریح كرد: خوشبختانه از راه آموزش مجازی و برنامه های آموزش شبكه سیما، آموزش استمرار داشته و عقب ماندگی تحصیلی نداریم.
علی بیرانوند اظهار داشت: با برگزاری ۴ یا ۶ هفته كلاس جهت جمع بندی و رفع اشكال، آمادگی برگزاری بموقع امتحانات را داریم.
ابوالفضل كشتكار، سرپرست مدارس ایرانی در قطر و بحرین، آفریقا و خاورمیانه اظهار نمود: مدارس قطر از۲۰ اسفند تعطیل شده است اما چون شروع سال تحصیلی از اوایل شهریور بوده است، ازاین رو عقب ماندگی تحصیلی نداریم.
وی با اشاره به اینكه مدارس كشور عراق از ۸ اسفند و سنگال از ۱۲ اسفند تعطیل شده اند، افزود: مدرسه تونس اما تعطیل نبوده است. البته مدارس عراق (كربلا، نجف) به دلیل تأخیر در بازگشایی و وقفه تحصیلی به دلیل مسائل امنیتی، عقب ماندگی تحصیلی دارند.
كشتكار افزود: خوشبختانه برنامه آموزش مجازی از شروع تعطیلی مدارس ادامه یافته است اما با عنایت به در پیش بودن فصل گرما و عدم امكان تشكیل كلاس، لازم است تمهیدات لازم برای ادامه سال تحصیلی اندیشیده شود.
ارزیابی بسیار مناسب امارات از آموزش مجازی دانش آموزان ایرانی
عبدالرسول شكیبافر، سرپرست مدارس جمهوری اسلامی ایران در امارات عربی متحده و عمان نیز كه یكی دیگر از شركت كنندگان این نشست آنلاین بود، اظهار داشت: مدارس عمان از هفته اول اسفند و مدارس امارات از ۱۸ اسفند تعطیل شده است. خوشبختانه بلافاصله پس از تعطیلات با تامین زیرساخت و ارائه اینترنت رایگان به دانش آموزان و برنامه ریزی گروه های آموزشی، برنامه آموزش مجازی برقرار شده است.
وی با اشاره به اینكه در سامانه آموزش مجازی، ارزیابی عملكرد معلمان و دانش آموزان توسط مدیران و مشاوران انجام می شود و وزارت تعلیمیه امارات، ارزیابی بسیار مناسبی از این نوع آموزش مجازی داشته است، تصریح كرد: كلاس های آموزش آنلاین و تلفیقی از سایر روش های آموزش (آفلاین، شبكه آموزش سیما و...) استمرار خواهد داشت.
سرپرست مدارس كشورمان در كشورهای تركیه، روسیه و آسیای میانه اظهار نمود: مدارس تاجیكستان و تركمنستان تا اختتام اسفند باز بوده و مقرر است از نیمه فروردین فعال باشند. در تركیه و آذربایجان اما، مدارس از ۱۲ اسفند تعطیل شده اند. بقیه مدارس هم تقریباً تا هفته اختتام اسفند فعال بوده اند.
یوسف نجفی با اشاره به اینكه عقب ماندگی تحصیلی در مدارس تحت مدیریت این سرپرستی وجود ندارد، اضافه كرد: مدارس تا اختتام فروردین و بعضی تا اردیبهشت تعطیل هستند. اما آموزش دانش آموزان از راه فضای مجازی و آزمون های آنلاین ادامه یافته است و در صورت تعطیل بودن مدارس نیز تا اردیبهشت، با برگزاری ۲ هفته كلاس تكمیلی و جبرانی، می توان امتحانات را بموقع برگزار كرد.
به گزارش مركزاطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، سرپرستان مدارس جمهوری اسلامی ایران در خارج از كشور در انتها این نشست بر لزوم برنامه ریزی جهت امتحانات اختتام سال تحصیلی شامل امتحانات داخلی و نهایی، هماهنگی با مركز سنجش جهت برگزاری امتحانات با لحاظ نمودن شرایط ادامه تعطیلی مدارس تا آخر سال تحصیلی، لزوم اتمام سال تحصیلی جاری و برنامه ریزی جهت شروع به موقع سال تحصیلی آینده و توجه به برگزاری امتحانات اختتام سال برای دانش آموزان داوطلب كنكور تاكید نمودند.
منبع:

1399/01/16
16:56:17
5.0 / 5
3339
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین