تعطیلات و دوراهی بزرگ درس خواندن یا خوش گذرانی

تعطیلات و دوراهی بزرگ درس خواندن یا خوش گذرانی

مدیریت آموزش: افراط و تفریط، آفت است. اگر به همین یك جمله باور داشته باشیم، می توانیم دنیایمان را بسازیم. درس خواندن و درس نخواندن در تعطیلات، مسئله ای است كه پدر و مادرها و دانش آموزان با آن درگیرند.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، برخی دانش آموزان تا اسم تعطیلات را می شنوند، وظیفه خودرا به كلی از یاد می برند. در اینجا پدر و مادر به میدان می آیند، بچه ها را به زور سر درس و مشق می نشانند و تعطیلات را به كام آنها تلخ می كنند اما در بعضی موارد، بچه ها دوست دارند در تعطیلات، فقط درس بخوانند؛ اما پدر و مادرها مخالف اند كه هر دو صورت، آفت هایی به همراه دارد. پس برای رهایی از این دوراهی بزرگ و انتخاب راه سوم، توجه به نكته های زیر كمك كننده است:

هدف خودرا مشخص كنید

روی سخنم با دانش آموزان است. این كه برای درس خواندن خود، هدفی مهم تعریف كنید. هدفی كه انگیزه شما را برای تلاش مستمر، افزایش دهد. فكر كنید برای چه می خواهید درس بخوانید و با این كار می خواهید به كجا برسید؟ یك هدف و یك عامل انگیزه بیابید و متناسب با آن، برنامه ریزی كرده و تلاش كنید.
مطمئن باشید اگر هدفی درست داشته باشید، راهتان را می یابید. آیا می خواهید یك خانم دكتر نه چندان خوش حال بی حوصله باشید یا یك خانم معلمی كه گل دوزی بلد است، سفر رفته و كتاب های غیر درسی خوانده است؟ یادتان باشد رنگ بهار، تابستان، پاییز و زمستان هر سال از عمرمان، با سال پیش متفاوت می باشد و احوالی كه در ۱۵ سالگی دارید، هیچ گاه در ۲۵ سالگی و ۴۵ سالگی نخواهید داشت.

دور باورهای اشتباه خط بكشید

روی سخن با پدر و مادرهاست. اولین اشتباه، این است كه از فرزندتان می خواهید بی وقفه درس بخواند. این وسوسه ای خطرناكست و هر چه امتحان بزرگ تر و نزدیك تر باشد، راحت تر در این دام می افتید. قرار نیست میزان بهینه ساعات مطالعه، كوتاه یا تفریحی باشد. اگر می خواهید فرزندتان سخت درس بخواند، باید سخت كار كند؛ اما به چشم دویدن در یك مسابقه دو به آن نگاه كنید.
سرعت بالایی هست كه می توان با آن به دویدن ادامه داد و سرعت دیگری هم هست كه بسیار بالاست و فرد در آن نفس كم می آورد. این دو نوع سرعت را از هم جدا كنید. ساده ترین راه برای جدا كردن این دو كار، تنظیم ساعت هایی معین است كه به فرزندتان اجازه می دهد زمان كافی برای استراحت داشته باشد.
در تعطیلات، كم ولی مداوم درس بخوانید
روی سخن با دانش آموزان است. برنامه ریزی بلندپروازانه و ایده آل گرایانه، نه فقط شما را از هدفتان دور می كند، بلكه تعطیلات را هم برایتان زهرمار خواهدنمود. دو دانش آموز را تصور كنید كه می خواهند در تابستان برای درس خواندن برنامه ریزی كنند. یكی برنامه اش را به شكلی می چیند كه از ۸ بامداد تا شب ۸ ساعت درس بخواند و دانش آموز دیگر در ایام تعطیل، دو ساعت درس خواندن را برای خود در نظر می گیرد.

بی گمان فرد نخست، بعد از چند هفته خسته كلافه و بی حوصله می شود، كتاب هایش را از خود دور می كند و تا چند هفته سراغ درس خواندن نخواهد رفت. اگر هم به اصرار پدر و مادرش درس بخواند، بعد از تعطیلات، خموده، عصبی و افسرده است؛ اما كسی كه دو ساعت، اما هر روز و با تمركز و نشاط درس خوانده، درانتها تعطیلات برنده است. چون هم احساس شادی و نشاط را در خود بالا برده، هم مهارت های دیگری آموخته و هم به درس هایش رسیده است.
البته ناگفته نماند كه هر چه ساعت مطالعه بیشتر باشد، نتیجه بهتری گرفته خواهد شد؛ اما كسی می تواند موفق باشد كه در كنار مطالعه به فكر برنامه های دیگر هم باشد و كم كم برمبنای نیاز پایه تحصیلی، ساعت مطالعه اش را در ایام تعطیل افزایش دهد.

متعادل باشید
روی سخنم با پدر و مادرهاست؛ فراموش نكنید كه فرزندانتان، ربات های دانشمند نیستند. بچه های امروز برای این كه فردا بنده ای فرمان بردار، شهروندی مفید، همسری شایسته و پدر و مادری خوب باشند، افزون بر درس خواندن به چیزهای دیگر مهارت آموختن و شعر خواندن هم نیاز دارند. یادتان باشد افراط و تفریط، آفت است و تعادل، راز موفقیت و رضایت.

لذت بردن را یاد بگیرد
روی سخن با دانش آموزان است؛ از گرما می نالیم و از سرما فرار می نماییم. در جمع از شلوغی كلافه می شویم و در خلوت از تنهایی بغض می نماییم. تمام هفته منتظر رسیدن روز تعطیل هستیم و آخر هفته هم بی حوصلگی تقصیر غروب جمعه است و بس! همیشه در انتظار به انتها رسیدن روزهایی هستیم كه بهترین روزهای زندگی مان را تشكیل می دهند: مدرسه، دانشگاه و كار؛ اما زندگی زمانی معنا پیدا می كند كه همه این ها كنار هم قرار بگیرند.
لازم نیست پیوسته درس بخوانید و نباید درس را بطور كلی رها كنید؛ بلكه روشی دیگر داشته باشید. هدف هایتان را بیابید و راه های جذاب بیافرینید. اگر هدفتان شاگرد اول شدن است، دورِ تفریح، ارتباط با دیگران، ورزش و سفر را خط نكشید.
به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا و به نقل از شماره چهارم مجله رشد آموزش خانواده، اگر هم عاشق تعطیلات هستید، درس را كاملاً رها نكنید. یادتان باشد انسان سالم برای این كه یك زندگی سالم و موفق داشته باشد، هم به درس و هم به تفریح نیاز دارد. لازم نیست درس یا تعطیلات را از زندگی بیرون كنید؛ فقط كافی است اجازه دهید درس خواندن و تفریح كردن در كنار هم، قسمتی از زندگی تان باشند، نه آنكه همه آنرا در بر بگیرد.

منبع:

1399/01/05
14:20:07
5.0 / 5
3803
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین