معاون آموزش و پرورش بوشهر خبر داد

تأمین كمبود مربی پرورشی از راه نیروهای حق التدریس

تأمین كمبود مربی پرورشی از راه نیروهای حق التدریس

به گزارش مدیریت آموزش ایسنا/بوشهر معاون پرورشی و فرهنگی اداره كل آموزش و پرورش بوشهر عنوان كرد: كمبود مربی پرورشی را از راه نیروهای حق التدریس تأمین می نماییم كه در سال تحصیلی جاری كمبود حوزه پرورشی با ۶۵۰۰ ساعت رفع كرده ایم.


سیروس فتحی در نشست خبری به مناسبت ۸ اسفند سالروز تاسیس نهاد امور تربیتی توسط شهیدان رجایی و باهنر و آغاز هفته تربیت اسلامی اظهار داشت: به ۱۱۱ شهید معلم و ۴۷۱ شهید دانش آموز و ۱۴ مربی پرورشی شهید استان ادای احترام می نماییم و بنا به تاكیدات مقام معظم رهبری در اجرایی كردن سند تحول بنیادین در گام دوم انقلاب در مجموعه امور تربیتی فعالیت ها مبتنی بر سند تحول بنیادین و با همكاری تشكل ها و نهادهای همراه برنامه ریزی و اجرا می شود و این فرصت در اختیار دانش آموزان و مدارس قرار داده می شود.
وی اضافه كرد: برای گرامیداشت این هفته ویژه برنامه هایی در نظر گرفته بودیم كه قسمتی از برنامه ها به سبب تعطیلی مدارس به خاطر پیش گیری از ویروس كرونا فعلا اجرا نمی گردد و در ایام آتی كه شرایط عادی شود اجرا می شود. پیش بینی می نماییم كه با عادی شدن شرایط بیشتر از ۲۵۰ برنامه در مركز استان و شهرستان ها و مناطق اجرا شود.
این مسئول اشاره كرد: علاوه بر مدارس كه كارهای امور تربیتی را انجام می دهند ۲۱ مركز دارالقرآن كه مسئولیت ترویج كارهای قرآنی بر عهده دارد، ۱۶ مركز و هسته مشاوره مسئولیت نظارت بر كارهای تربیتی و تحصیلی در سطح استان و شهرستان ها فعال می باشند. ۲۷ كانون فرهنگی تربیتی مسئولیت كارهای فرهنگی هنری و فوق برنامه در طول سال تحصیلی و در فصل تابستان برنامه ریزی و اجرا می كنند. همین طور ۱۰ اردوگاه دانش آموزی كه ۲ اردوگاه استانی و ۸ اردوگاه شهرستانی هستند.
معاون پرورشی آموزش و پرورش استان بوشهر اظهار داشت: تعداد ۱۱۱۵ نفر مربی و معاون پرورشی در مدارس مسئولیت اجرای كارهای حوزه امور تربیتی دارند و ۲۳۲ نیروی شاغل در اماكن و فضاهای پرورشی مثل دارالقرآن و مركز مشاوره وجود دارد.
فتحی تصریح كرد: كمبود مربی پرورشی را بوسیله نیروهای حق التدریس تامین می نماییم كه در سال تحصیلی جاری كمبود حوزه پرورشی با ۶۵۰۰ ساعت رفع كرده ایم.
وی بیان كرد: از ساحت های شش گانه سند تحول بنیادین ۵ ساحت اختصاصاً به حوزه های تربیتی و فرهنگی اشاره شده كه نخستین و مهمترین ساحت تربیت اعتقادی اخلاقی و دینی دانش آموزان است و همه بخش های تربیت و معلمان مسئولیت این كار را عهده دار هستند.
معاون پرورشی و فرهنگی اداره كل آموزش و پرورش استان بوشهر عنوان كرد: تمام كارهای سال ۹۸ مبتنی بر سند تحول بنیادین است و راهكارهای ۱۳۱ گانه این سند را بعنوان یك لزوم دنبال می نماییم. با آموزش چند رسانه ای، بصیرت افزایی فرهنگیان و آموزش معاونین و مربیان پرورشی و سلسله نشست های تربیت پژوهی با عنوان حیات طیبه دوره های ضمن خدمت درس تفكر و سبك زندگی به دنبال توانمندسازی نیروی انسانی هستیم.
این مسئول افزود: تشكیل ۱۵۵۰ شورای دانش آموزی در مدارس استان كه بیش ۱۱ هزار و ۷۰۰ دانش آموز عضو اصلی و علی البدل شورای دانش آموزی هستند و امسال نخستین بار پارلمان دانش آموزی استان با انتخاب ۵۰ دانش آموز عضو شوراهای دانش آموزی تشكیل شده است.
سیروس فتحی بیان كرد: در بحث غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان خصوصاً در فصل تابستان امسال بیشتر از ۲۶ هزار دانش آموز دختر و پسر را تحت پوشش قرار دادیم. تا اختتام بهمن ماه سال جاری ۸ هزار و ۹۷۶ دانش آموز به اردوهای راهیان نور اعزام شده اند.
وی اضافه كرد: از كارهای تابستانی ما اعزام حدود ۳۰۰ دانش آموز دختر و پسر در ۸ مرحله به اردوهای بنیاد علوی بوده است. همین طور ۱۳۲۸ دانش آموز در چارچوب اردوهای یك روزه و چند روزه به مناطق درون و برون استانی اعزام شده اند. ۱۹۱ نفر از دانش آموزان بعنوان منتخبان رشته های مختلف قرآنی فرهنگی هنری مناطق مرزی شوراهای دانش آموزی به اردوهای كشوری اعزام شده اند. ۱۸ دانش آموز دختر نیز به مسابقات فرهنگی هنری اعزام شده اند كه ۱۱ نفر رتبه های اول تا سوم كشوری كسب كرده اند.
معاون پرورشی و فرهنگی اداره كل آموزش و پرورش استان بوشهر اظهار نمود: در كنار كنگره بزرگ شهدای استان، اجلاسیه ویژه شهدای فرهنگی و دانش آموز استان را با همكاری سپاه امام صادق اجرا شد. همین طور بیشتر از ۲۷۰ یادواره دانش آموزی در تمامی شهرستان ها و مناطق برگزار كردیم. یادواره شهدا تمام شدنی نیست و در سال تحصیلی آینده نیز اجرا می شود.
این مسئول اشاره كرد: در نوزدهمین دوره پرسش مهر ریاست جمهوری دو مقام اول و یك مقام سوم در بخش فرهنگیان و دو مقام اول و دوم در بخش دانش آموزی داشته ایم. بیشتر از ۲۳ هزار دانش آموز و فرهنگی در این مسابقات شركت كرده بودند و الان نیز در حال اجرای دوره بیستم پرسش مهر ریاست جمهوری هستیم.
فتحی عنوان كرد: تعداد ۱۷۰ مشاور مذهبی خواهر و برادر با هماهنگی حوزه های علمیه با ما همكاری می كنند. اقامه نمازجماعت در ۳۰۰ مدرسه با حضور روحانیون و در ۸۰۰ مدرسه به امام افراد غیر رروحانی كه اكثراً همكاران فرهنگی و دانش آموران هستند. دو مدرسه معارف در كنگان و یك مدرسه معارف در دلوار با هماهنگی سازمان تبلیغات اسلامی در حال فعالیت هستند.
وی بیان كرد: برای پنجمین سال با همكاری موسسه انوار طه كه زیر نظر آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری روحانیون و مبلغین در چارچوب كاروان های مختلف به شهرستان ها و مناطق اعزام می شوند و با حضور در مدارس مسائل اخلاقی و احكام را طرح كرده و به سوالات دینی دانش آموزان پاسخ می دهند كه امسال بیشتر از ۱۴۰ روحانی در این طرح مشاركت داشته اند. مدت حضور هر روحانی در هر مدرسه حدود ۱۰ روز است. هر سال از آبان ماه شروع و تا اختتام اسفند ادامه دارد. این طرح شامل مدارس در همه دوره های تحصیلی است و تنها در استان بوشهر اجرا می شود.
معاون آموزش و پرورش استان بوشهر اظهار نمود: در سال تحصیلی گذشته ۵ طلبه وظیفه داشتیم اما امسال ۲۱ طلبه وظیفه در مدارس ما در حال فعالیت هستند. در دو سال اخیر حدود ۲۰ هزار دانش آموز در طرح ملی حفظ جز سی جزء قرآن كریم شركت كرده اند كه دو هزار نفر از آنها بعنوان رتبه های قبولی و منتخب این طرح شده اند.
این مسئول اشاره كرد: برگزاری ۸۰ محفل انس با قرآن، همكاری موثر در برگزاری اجلاسیه استانی نماز و برگزاری ۱۵ اجلاس نماز شهرستانی و منطقه ای با عنوان نماز و مدرسه و برای نخستین بار در كشور به جهت میزان شركت كنندگان در فراخوان نماز و مدرسه جزو پنج استاد برتر كشور شدیم.
سیروس فتحی بیان كرد: با برگزاری آزمون های توانایی ویژه دوره متوسطه اول بحث هدایت تحصیلی و شغلی دانش آموز داریم كه امسال ۱۳ هزار و ۵۹۷ دانش آموز در این طرح مشاركت داشته اند. در حوزه پیش گیری از لطمه های اجتماعی طرح ملی نماد در حال اجراست.
معاون پرورشی و فرهنگی اداره كل آموزش و پرورش استان بوشهر عنوان كرد: در مركز استان با حضور دستگاه های عضو میز نماد (نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان) همچون بهزیستی، كمیته امداد، دادگستری و دادگستری دانشگاه علوم پزشكی در مركز مشاوره خمات روانشناختی استان راه اندازی كرده ایم. ۱۸ هسته و مركز مشاوره در شهرستان ها و مناطق اجرای طرح نماد را عهده دار هستند.
وی توضیح داد: امسال در آذرماه بوشهر میزبان بیشتر از ۴۵۰ نفر از دست اندركاران طرح ملی نماد از سراسر كشور بوده است. در طرح نماد شهرستان دشتی شهرستان منتخب استان است كه ۹۶ آموزشگاه در دشتی، ۶ آموزشگاه در شهر بوشهر و ۶ آموزشگاه در شهرستان دشتستان تحت پوشش این طرح هستند.
این مسئول تصریح كرد: طرح یاریگران زندگی طرح دیگری در حوزه پیش گیری از لطمه های اجتماعی است كه شامل ۲۰ درصد مدارس استان كه شامل ۳۸ هزار دانش آموز در ۳۴۶ آموزشگاه استان تحت پوشش خود قرار می دهد. در حوزه پیشگیری برمبنای سامانه كشوری نماد و طرح یاریگران چهار طرح مدرسه مراقب اجتماع محور، مدرسه عاری از خطر، مدرسه مراقبت از خود و طرح های مقابله در استان اجرا می شود.1398/12/08
14:28:18
5.0 / 5
3638
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین