گزارش مهر؛

وقتی گرانی بر سر دانش آموزان سایه می اندازد، رشد 3 برابری قیمت ها

وقتی گرانی بر سر دانش آموزان سایه می اندازد، رشد 3 برابری قیمت ها

به گزارش مدیریت آموزش این روزها كه تكاپوی شروع سال تحصیلی در خانواده های دارای دانش آموز افزایش یافته، سهم برخی خانواده ها از این تكاپو، نگاه كردن به قیمت ها در ویترین مغازه ها و گذشتن و رفتن است.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: كم كم به روزهای آغاز تحصیلی نزدیك می شویم. این روزها دانش آموزان فهرست بلند بالایی از چیزهایی كه برای سال تحصیلی نیاز دارند را به خانواده عرضه می دهند و چیزی جز لبخند كوتاه پدر و مادرهایشان عایدشان نمی گردد.
دانش آموزان از افزایش قیمت چیزی سر در نمی آورند و غرق در دنیای خویش هستند. دنیایی كه با كیف، كفش، لوازم التحریر نو شكل گرفته و جزو مطالبه های به حق آنها است كه گویا امسال به جهت شرایط نامتعارف افزایش قیمت های نوشت افزار داخلی و خارجی امكان بهرمندی برای آنها فراهم نیست.
نیاز به واردات كاغذ یكی از علل افزایش قیمت نوشت افزارهایی است كه با كاغذ سر و كار دارد و نگاه به برچسب قیمت ها خود نشان دهنده این واقعیت است.
اگر امكان تولید این حجم از كاغذ مصرفی در كشور وجود داشت هم تولیدكنندگان داخلی از سود آن بهره مند می شدند و هم مصرف كننده با قیمت بهتری كالای مورد نیاز خویش را خریداری می كرد. برای سایر نوشت افزارها هم ظرفیت تولید در كشور وجود دارد اما به علل مختلف وارد می شود. برای پیگیری مشكلات خانواده های دانش آموزان در آستانه سال تحصیلی جدید، خبرنگار مهر بررسی میدانی از مردم، كسبه و مسئولین انجام داده است كه در ادامه می خوانید.

فقدان توان خانواده ها برای خرید نوشت افزار فانتزی
یكی از والدین اراكی هنگام خرید لوازم التحریر در گفت و گو با خبرنگار مهر تصریح كرد: از گرانی چه بگوییم؟ هر جا كه رجوع می كنی حتی قیمت خرید اولیه لوازم التحریر هم چند برابر شده است. سال های گذشته وضع بهتر بود الان با این وضعیت تنها همان دو عدد از هر قسم را می توان خرید.
بهرامی اظهار داشت: فرزندم خیلی برای كتاب های كمك درسی اصرار دارد اما با این حجم قیمت ها از توان من خارج است.
وی اظهار داشت: متاسفانه آنقدر برخی از دفاتر و اقلام رنگ و لعاب دارد و قیمت ها گول زننده است كه فرزندم فقط همین را می بیند با اینكه به لحاظ كیفی شاید خوب هم نباشد. كاش كالاهای با كیفیت ایرانی با قیمت مناسب به بازار عرضه و قدری این حباب قیمت نوشت افزار شكسته شود.
خانواده هایی كه دارای دو محصل یا بیشتر هستند اظهار نگرانی می كنند و هنگام خرید نمی دانند چه تصمیمی بگیرند. بعضی فقط قیمت ها را نگاه می كنند و می روندفرد دیگری كه آمده بود برای خریدن نوشت افزار برای فرزند خود، در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: من یك كارگر ساده هستم. با این وضع كار و اوضاع درآمدی نمی توانم چیزهایی كه فرزندم می خواهد را خریداری كنم. سال های گذشته كالاهای دولتی موجود بود الان از هركدام از مغازه ها می پرسم می گویند نداریم.
فرجی بیان كرد: فرزندم غرق در دنیای متفاوت رنگی این دفاتر فانتزی و مابقی چیزها شده است البته خب حق دارد زمانه هر روز تغییر می كند و او هم باید مثل هم سن و سال هایش زندگی كند اما خب شرایط زندگی خانواده ها با یكدیگر متفاوت می باشد امیدوارم كالاهای دولتی به بازار بیاید تا حداقل بتوانم اقلام بیشتری خریداری كنم. از دولت و مسئولین می خواهیم كه قیمت نوشت افزار را كنترل كنند.
در ادامه یكی از فروشندگان لوازم التحریر در گفت و گو با خبرنگار مهر تصریح كرد: بیشتر از ۱۵ سال است كه در این صنف مشغول به فعالیت هستم و در این چند سال گذشته و با عنایت به افزایش قیمت لوازم التحریر متاسفانه با كاهش خرید مردم مواجه بودم و این اصلا مبحث خوشایندی برای فروشنده ها نیست.
رضا كریمی اظهار داشت: خانواده هایی كه دارای دو محصل یا بیشتر هستند اظهار نگرانی می كنند و هنگام خرید نمی دانند چه تصمیمی بگیرند. بعضی ها تا قیمت ها را می بینند فقط نگاه می كنند و می روند. باید قیمت ها كنترل شود والا خیلی از دانش آموزان امكان دارد از تحصیل باز بمانند یا نتوانند بدون مشكل و دغدغه ادامه تحصیل دهند.

سهم هر دانش آموز استان مركزی از دفتر دولتی، نیم جلد!
در این رابطه رئیس اتحادیه كتاب فروشان و لوازم التحریر اراك در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: ۸۵ درصد نوشت افزار موجود در بازار وارداتی است و این مسئله نوسان قیمت را به دنبال دارد. هنگامی كه قیمت ارز بالا می رود مشكلاتی هم به وجود می آید.
مجید امینی راد افزود: امسال قیمت نوشت افزار بیشتر از ۱.۵ برابر افزایش یافته است و در برخی از اجناس تا ۳ برابر هم افزایش قیمت مشاهده می شود. به صورت مثال قیمت در انواع دفاتر بیشترین افزایش داشته است.
در سال جاری قیمت نوشت افزار بیشتر از ۱.۵ برابر افزایش یافته است و در برخی از اجناس تا ۳ برابر هم افزایش قیمت مشاهده می شودوی افزود: برای افرادی كه از تمكن مالی كافی برخوردار می باشند خرید نوشت افزار تفاوت چندانی ندارد، اما برای مردم عادی دشوار می باشد، كسی كه سال گذشته دو خودكار و پنج دفتر خریداری نموده است امسال نمی تواند آنرا هم خریداری كند. باید بگوییم اجناس به اندازه كافی در بازار موجود است اما خریدار وجود ندارد.
رئیس اتحادیه كتاب فروشان و لوازم التحریر اراك اظهار داشت: دولت ۱۵ میلیون جلد دفاتر دولتی تولید كرده است و در اختیار استان ها قرار داده است.
امینی راد اظهار داشت: بر مبنای بخشنامه ای كه برای ما ارسال شده، تعداد دفترهای دولتی تخصیص یافته به استان مركزی ۱۲۹ هزار جلد ( ۴۰، ۶۰، ۸۰ و ۱۰۰ برگ) است. بر مبنای آمار دانش آموزان استان ۲۴۵ هزار و ۷۸۷ نفر هستند، یعنی به ازای هر دانش آموز نصف دفتر تخصیص داده شده است. چگونه این كار امكان پذیر است؟ ازاین رو این دفاتر در نوشت افزار فروشی ها موجود نیست.
وی اضافه كرد: سازمان صنعت، معدن و تجارت و ستاد تنظیم بازار تصمیم گرفتند كه این میزان دفتر دولتی به آموزش و پرورش تخصیص داده شود كه آنرا در میان دانش آموزان مناطق محروم توزیع كند تا حداقل به هر دانش آموز دو دفتر برسد.
رئیس اتحادیه كتاب فروشان و لوازم التحریر اراك بیان كرد: تنها راهكار عملیاتی برای كنترل قیمت نوشت افزار این است كه قیمت دلار نیمایی برای واردات این اجناس در نظر گرفته شود و نوسان نداشته باشد.

بیشترین افزایش قیمت مربوط به نوشت افزار كاغذی رئیس اتاق اصناف استان مركزی هم در گفت و گو با خبرنگار مهر تصریح كرد: قیمت لوازم التحریر امسال نسبت به سال قبل مانند هر كالای دیگری با افزایش قیمت رو به رو شده اما نمی توان درصدی را برای افزایش قیمت آن در نظر گرفت، اما بیشترین افزایش قیمت مربوط به كاغذ و نوشت افزار كاغذی است. جمشید زند همینطور از كوشش برای برگزاری نمایشگاه پاییزه فروش لوازم التحریر اطلاع داد و بیان كرد: اگر شركت نمایشگاهی امكانات لازم را فراهم آورد این نمایشگاه تا چند روز آینده برگزار می شود.
كشور ما جزو كشور های آسیایی پرمصرف كاغذ و یكی از بازارهای هدف تولید كنندگان كاغذ منطقه و جهان استدر این رابطه رئیس خانه صنعت و معدن استان مركزی هم در گفت و گو با خبرنگار مهر تصریح كرد: یكی از پارامترهای مهم وارداتی در كشور واردات كاغذ است كه به شكلی گرفتار این قضیه هستیم و كشور ما جزو كشور های آسیایی پرمصرف كاغذ و یكی از بازارهای هدف تولید كنندگان كاغذ منطقه و جهان است.
عماد مردانی بیان كرد: امروز در دنیا تولید كاغذ از چوب منسوخ شده است و از معادن آهكی و سنگ های آهكی كاغذ تولید می شود و كشور ما هم به علت وجود معادن آهكی از پتانسیل بسیار برای تولید این نوع كاغذ برخوردار می باشد. اگر دولت از سرمایه گذاران این بخش حمایت كند می توان از این طریق كاغذ را در كشور تولید كرد و به دنبال آن تولیدات در رابطه با كاغذ هم تهیه خواهد شد.
با توجه به نوسانات ارزی بازار و عدم مدیریت به هنگام بازار نوشت افزار و لوازم التحریر توسط نهادهای متولی و گرانی های بی رویه این كالاها، اگر نظارت بیشتری نسبت به كنترل قیمت ها صورت پذیرد و حمایت ها از جانب دولت و مسؤلان برای برگزاری نمایشگاه های عرضه نوشت افزار فراهم گردد و نوشت افزار دولتی به اندازه كافی در اختیار مردم قرار گیرد، بطور قطع این مشكلات كمتر و قدرت خرید مردم افزایش می یابد.

1398/06/23
15:15:10
5.0 / 5
4078
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین