معاون اجتماعی سازمان بهزیستی:

8 درصد گزارش های اورژانس اجتماعی مربوط به كودك آزاری است

8 درصد گزارش های اورژانس اجتماعی مربوط به كودك آزاری است

به گزارش مدیریت آموزش معاون اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به اینكه 8درصد گزارش های اورژانس اجتماعی مربوط به كودك آزاری است، اظهار داشت: آموزش و پرورش جایی است كه 95درصد بچه ها آنجا در دسترس اندو این یك فرصت برای همه است.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از روابط عمومی برنامه تلویزیونی پرسشگر، حبیب الله مسعودی فرید در برنامه دیشب پرسشگر كه با سوژه «آسیب های اجتماعی در مدارس» روی آنتن سیما رفت، با اشاره به اینكه جای اقدامات پیشگیرانه برای كودكان و نوجوانان خالی است، اظهار داشت: فراگیری مهارت های اجتماعی و سبك زندگی ایرانی اسلامی طوری كه منجر به تغییر رفتار شود بسیار مهم می باشد. رسانه ها نیز نقش مهمی در فرهنگ سازی دارند.

وی با اشاره به نامطلوب بودن وضعیت لطمه های اجتماعی اظهار داشت: ۵۰ درصد اختلالات روانی در سنین زیر ۱۴ سالگی شروع می شوند، ولی مطالعات شیوع شناسی ما برای سنین بالای ۱۵ سال است. اگر طرح نماد فراگیر شود می تواند كمك نماید.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به اینكه درس سواد رسانه ای را در پایه دهم داریم اما خوب است كه چنین آموزش هایی از سنین پایین تر شروع شود، اظهار داشت: شمار مشاوران مدارس تحت پوشش این طرح نیز باید افزایش یابد. تربیت افراد چندظرفیته و ایده مددكار مدرسه را مطرح كردیم.

مسعودی فرید با اشاره به اینكه هشت درصد گزارشات اورژانس اجتماعی مربوط به كودك آزاری است اظهار داشت: باید بیشترین نیرو و توان را در حوزه پیشگیری قرار دهیم. درباره لطمه ها هم باید همچنین فكر نماییم. آموزش و پرورش جایی است كه ۹۵ درصد بچه ها آنجا در دسترس اند و لزوما اینطور نیست كه بچه ها در مدرسه گرفتار لطمه شده باشند. آموزش و پرورش یك فرصت است و همه دستگاه ها باید به آموزش و پرورش كمك كنند. وی در پاسخ به اینكه آیا وضعیت لطمه های اجتماعی در كشور نگران كننده است اظهار داشت: بله اساسا همچنین است. فردی كه دست به خودكشی میزند ازمدت ها قبل علائمی چون افسردگی و اضطراب داشته و یا اعتیاد همچنین است. ما باید نشانگان لطمه ها را رصد نماییم. مثلا اگر ۱۵ عامل خطر اعتیاد داریم كه در سن دانش آموزی در حال افزایش می باشد باید هوشیار بشویم. در ائتلاف نماد همه دستگاه های مربوط عضو هستند؛ می توان با نگاه ارتقایی پیش از بروز لطمه مداخلات لازم را داشته باشیم.

وی به كمبود قابل توجه مشاور و مربی بهداشتی در مدارس نیز اشاره نمود و اظهار داشت: راهبردی ترین وزارتخانه، آموزش و پرورش است. باید مجوز نیروی مشاور برای آموزش و پرورش صادر شود. ما حالا ۳۵۸ مركز اورژانس اجتماعی در تمام شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر داریم كه همه آنها روانشناس و مددكار دارند. ۴ هزار و ۵۰۰ مددكار، روانشناس و مشاور حقوقی و بیشتر از ۲ هزار هزار مركز مشاوره داریم. خط ۱۴۸۰ خط مشاوره تلفنی و خط ۱۲۳ هم برای اورژانس اجتماعی است. این مراكز طبق پروتكل نماد با آموزش و پرورش متصل اند و اگر دانش آموزی نیازمند مداخله باشد پیگیری ها انجام می شود.


منبع:

1398/06/10
23:58:15
5.0 / 5
4287
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین