جزئیات ثبت نام دانش آموزان اتباع در سال تحصیلی جدید

جزئیات ثبت نام دانش آموزان اتباع در سال تحصیلی جدید

مدیریت آموزش: جزئیات ثبت نام دانش آموزان اتباع در سال تحصیلی جدید در چارچوب بخشنامه «شیوه نامه ثبت نام دانش آموزان لازم التعلیم مهاجر و اتباع خارجی در مدارس آموزش و پرورش در سال تحصیلی 99-98» اعلام گردید.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، غلامرضا كریمی، رئیس مركز امور بین الملل و مدارس خارج از كشور با اشاره به ابلاغ شیوه نامه ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی در سال تحصیلی ۹۹-۱۳۹۸ از شروع ماه جاری اظهار نمود: در امتداد اجرای سیاست های نظام جمهوری اسلامی ایران و به استناد مصوبه مورخ ۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ هیئت وزیران، شیوه نامه ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی پس از هماهنگی با دفتر امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت كشور و تصویب كمیته تخصصی آموزش و پژوهش كمیته عالی فرهنگی اتباع و مهاجرین خارجی جهت اجرا در مدارس سراسر كشور ارسال شد.
وی ادامه داد: با توجه به دستور مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در خصوص ثبت نام همه دانش آموزان لازم التعلیم اتباع، در این شیوه نامه نحوه ثبت نام و ادامه تحصیل دانش آموزان اتباع خارجی دارای مدارك اقامت و دانش آموزانی كه مدارك هویتی و اقامتی تاریخ گذشته دارند و یا فاقد هرگونه مدارك هویتی و اقامتی معتبر هستند و همین طور دانش آموزان فاقد مدارك تحصیلی یا دارای مدارك تحصیلی خارجی برای اجرا به مدارس اعلام شده است.
كریمی اظهاركرد: در تمامی فعالیت های آموزشی و پرورشی در درون مدرسه شامل برگزاری اردوها و مسابقات و فعالیت های فرهنگی و آموزشی و اجرای دوره های آموزش خانواده، دانش آموزان اتباع خارجی با دانش آموزان ایرانی دارای شرایط یكسان هستند پس جداسازی دانش آموزان اتباع از سایر دانش آموزان ممنوع می باشد.
به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، در این شیوه نامه شرایط ثبت نام و مدارك لازم برای ثبت نام اتباع اعلام شده است.

مدارك معتبر برای ثبت نام
مدارك معتبر برای ثبت نام صرفاً یكی از موارد زیر است:
۱- گذرنامه دارای پروانه اقامت
۲- كارت هویت ویژه اتباع خارجی (صادره از اداره كل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت كشور)
۳- كارت های آمایش ۱۳ یا ۱۴
۴- برگ تردد بین شهری (معادل كارت آمایش)
۵- دفترچه پناهندگی معتبر صادره از ناجا
۶- گذرنامه مشمولین طرح خانواری با اعتبار ۳۱ خرداد ۹۵ و پس از آن
۷- دفترچه اقامت معتبر صادره از ناجا

۸- دارندگان كارت اقامت ویژه (صادره از اداره كل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت كشور)
۹- كارت ویژه حمایت تحصیلی


الزامات مدارك هویتی و اقامتی دانش آموزان

در صورت وجود ابهام در مدارك هویتی و اقامتی دانش آموزان، ارائه گواهی تایید اصالت و اعتبار گذرنامه یا دفترچه پناهنگی یا دفترچه اقامت و یا كارت آمایش از طرف مراجع صادر كننده و دوایر تابعه آنها توسط اولیای دانش آموزان الزامی است. مدارك هویتی و اقامتی هر فرد (به جز دفترچه اقامت و كارت اقامت ویژه) در محدوده همان استان با شهرستان محل صدور معتبر بوده و دارندگان آنها صرفاً مجاز به ثبت نام در همان محدوده هستند.
این موارد ابتدا توسط ادارات كل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت كشور و ناجا اعلام می شود. در صورت انقضای تاریخ مدارك اقامتی دانش آموزان پیش از اختتام سال تحصیلی ادامه تحصیل آنان تا آخر سال تحصیلی بلامانع است.
همین طور دانش آموزانی كه دارای مدارك هویتی و اقامتی تاریخ گذشته و یا فاقد هرگونه مدارك هویتی و اقامتی معتبر هستند فقط بوسیله كارت حمایت تحصیلی كه توسط اداره كل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت كشور صادر می شود می توانند در مدارس رسمی ثبت نام و ادامه تحصیل دهند.
كارت حمایت تحصیلی به صورت كامپیوتری و با شناسه اختصاصی اداره كل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت كشور است و صرفاً برای تحصیل اتباع خارجی صادر و نزد ادارات آموزش و پرورش استان محل صدور معتبر است.
كارت ویژه حمایت تحمیلی شامل مشخصات فردی اظهار شده از جانب ولی دانش آموز و شناسه اختصاصی و عكس دانش آموز و ولی وی است. اعتبار كارت ویژه حمایت تحصیلی فقط برای یكسال است و باید پیش از آغاز هر سال تحصیلی نسبت به دریافت كارت جدید اقدام گردد.

تحصیل دانش آموزان اتباع در مدارس خاص
تحصیل فرزندان ایثارگران اتباع خارجی در مدارس شاهد و مدارس ایثارگران با رعایت ضوابط و شرایط ورورد به این مدارس بلامانع است.
تحصیل دانش آموزان اتباع خارجی در مدارس غیر دولتی نمونه دولتی، استعدادهای درخشان و استثنایی مطابق دستورالعمل های ابلاغی درباب این مدارس و همانند دانش آموزان ایرانی خواهد بود.
در مورد ستاندن كمك های مردمی از اتباع خارجی نیز همانند دانش آموزان ایرانی عمل می شود.


ممنوعیت های ثبت نامی
بعد از اعلام تایید نتایج سنجش سلامت در سیستم سناد و تعیین پایه تحصیلی مدارس می توانند تا ۳۱ شهریور نسبت به ثبت نام اقدام نمایند.
ممنوعیت اسكان شامل اتباع خارجی ساكن ایران كه با زنان ایرانی ازدواج كرده و ثبت ازدواج آنها به تایید وزارت كشور رسیده است و اتباع خارجی كه دارای پروانه اقامت معتبر در استان های ممنوعه هستند، نیست.
جداسازی دانش آموزان اتباع خارجی از دانش آموزان ایرانی ممنوع می باشد.

عدم اعتبار مدارك مدارس خودگردان
باتوجه به سیاست تشویق و تسهیل در روند بازگشت پایدار، صدور گواهی تحصیلی و تحویل مدارك تحصیلی به اتباع خارجی در هر موقع از سال تحصیلی بلامانع است.
مدارك صادره از مدارس خود گردان معتبر نبوده و ثبت نام دانش آموزان در پایه های بعدی تحصیلی منوط به تعیین پایه تحصیلی است.
شركت كلیه دانش آموزان تهیه خارجی مقیم جمهوری اسلامی ایران در مسابقات رسمی فرهنگی و ورزشی و مسابقات علمی (المپیاد ها) تا سطح استان بلامانع است.
ثبت نام آن دسته از كودكان اتباع خارجی كه دارای مدرك قانونی هستند در دوره پیش دبستانی با در نظر گرفتن ظرفیت فضای آموزش و نیروی انسانی برابر ضوابط آموزشی بلامانع است.

منبع:

1398/04/09
01:23:37
5.0 / 5
4464
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین