وزیر آموزش و پرورش:

با تمام قوا در مقابل رشد آموزشگاه های علمی آزاد و كتاب های كمك آموزشی می ایستیم

با تمام قوا در مقابل رشد آموزشگاه های علمی آزاد و كتاب های كمك آموزشی می ایستیم

به گزارش مدیریت آموزش وزیر آموزش و پرورش با تاكید بر این كه رشد بی رویه آموزشگاه های علمی آزاد و ترویج كتابهای كمك آموزشی سبب شده تا فرزندان كشور از اهداف عالی آموزش جا بماند، اظهار داشت: وزارت آموزش و پرورش وظیفه دارد تا در مقابل رشد بی رویه آموزشگاه های آزاد و ترویج كتابهای كمك آموزشی بایستد.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، سید محمد بطحایی در جلسه علنی نوبت عصر امروز سه شنبه مجلس در پاسخ به سوال نماینده تهران در مورد اقدامات وزارت آموزش و پرورش برای مقابله با رشد بی رویه آموزشگاه های علمی آزاد و كتابهای كمك آموزشی بیان كرد: واقعاً امروز برگزاری آزمون ها و كتب های كمك درسی و كلاسهایی كه به موازات آموزش و پرورش برگزار می گردد سیطره عجیب و غریبی بر آموزش و پرورش انداخته است و بخش عمده از اهداف آموزش را تحت الشعاع قرار داده است.
ایشان در ادامه با اشاره به اینكه وزارت آمورش و پرورش وظیفه دارد كه با این مورد برخورد كند، اظهار داشت: در اواخر سال ۹۶ بود كه با درك عمیق از این مسئله كارگروهی در وزارت آموزش و پرورش برای صدمه شناسی و استفاده از ظرفیت های موجود برای از میان بردن سیطره خطای بوجود آمده در آموزش كشور تشكیل شد كه در این كارگروه از افراد حقوقی و حتی از صاحب یكی از آموزشگاه خصوصی دعوت شد و مستندات هر یك از مجوزهای این مؤسسات و فرآیندهای طی شده و انطباق آن با قوانین و مقررات مورد بررسی قرار گرفت.
وزیر آموزش و پرورش در ادامه تصریح كرد: در گام اول ما باید به سمت گفتمان سازی در سطح جامعه برویم. امیدوارم طرح این سوال در این زمینه به ما كمك نماید. یكی از مشكلاتی كه امروز برای پیشگیری از گسترش این آموزشگاه ها و كتب های كمك درسی وجود دارد خود جامعه است كه با استقبال از این مؤسسات و كتب ها جلوی سالم سازی فضا را می گیرد. همراه كردن خانواده ها با این كار اصولی نخستین گامی است كه باید برداشته شود.
بطحایی در ادامه با اشاره به بخشنامه آبان ماه سال قبل وزارت خانه در مورد ممنوعیت برگزاری آزمون های مؤسسات خصوصی در فضاهای آموزشی كشور بیان كرد: ما در این بخشنامه از تمامی مدیران و واحدهای آموزشی خواستیم كه از تجویز هر گونه كتب كمك درسی و برگزاری آزمون های مؤسسات خصوصی در فضاهای آموزشی جدا اجتناب كنند. قبل از این مدارس می توانستند با قرار دادن فضاهای آموزشی در اختیار این مؤسسات آزمون های آنان را برگزار كنند اما جلوی این اقدام گرفته شد.
ایشان در ادامه تصریح كرد: از دیگر مسائلی كه سبب رشد بی رویه آموزشگاه های علمی آزاد و كتبهای كمك آموزشی شده است تبلغیات گستره ای است كه در صدا و سیما و سایر رسانه ها پخش می شود. بنده شخصاً طی سه نامه به رئیس صدا و سیما با بیان استدلال هایی این كار را برخلاف خط مشی تربیت فرزندان كشور دانسته و در نامه به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستم تا به مجوزهای صادره برای آموزشگاه های علمی آزاد و كتابهای كمك درسی رسیدگی كرده و آنرا محدود سازد.
وزیر آموزش و پرورش در ادامه تصریح كرد: صدا و سیما هم اعلام نموده كه ۵۰ درصد از تبلیغات كلاسهای مؤسسات خصوصی و كتب كمك درسی را كاهش داده است. آموزش و پرورش بعنوان دستگاه تعلیم و تربیت موظف است تا در مقابل رشد بی رویه این آموزشگاه های و كتب كمك آموزشی بایستد و برپایه آمارها حجم فعالیت این مؤسسات نسبت به سال قبل كاهش قابل ملاحظه ای داشته است. امیدواریم با حذف كنكور و یا متعادل شدن آزمون های ورودی دانشگاه ها بتوانیم با سرعت بیشتری جلوی گسترش نفوذ این آموزشگاه ها و كتبها در آموزش عالی كشور را بگیریم.
وزیر آموزش و پرورش در بخشی دیگر از سخنان خود خاطرنشان كرد: مجوز كتابهای كمك درسی از جانب وزارت آموزش و پرورش صادر نمی گردد و از حدود هفت سال در دست وزارت ارشاد است. ما به دنبال بخشنامه صادره از تمامی مدیران و واحدهای آموزشی خواسته ایم تا از هر گونه رابطه مستقیم یا غیر مستقیم با این مؤسسات اجتناب كنند. متأسفانه ما امروز در مدارس مجال پرورش نداریم و خانواده ها خواهان آموزش و آماده سازی فرزندان صرفاً برای كنكور هستند این امر سبب شده از مهارت آموزی در مدارس ما غفلت شود. وزارت آموزش و پرورش با تمام قوا در تلاش است تا جلوی گسترش این آموزشگاه ها و كتب كمك درسی كه ما را از اهداف عالی آموزش و پرورش دور كرده است، بگیرد.1398/02/24
23:32:32
5.0 / 5
4232
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین