معاون گردشگری مطرح داد

اخطار درباره مرزهای زمینی و تورفروشی بدون مجوز پرواز

اخطار درباره مرزهای زمینی و تورفروشی بدون مجوز پرواز

به گزارش مدیریت آموزش معاون گردشگری در آستانه آغاز سفرهای نوروزی، با بیان اخطار درباره ازدحام جمعیت در مرزهای زمینی و احتمال ایجاد چالش در این مبادی، از ابلاغ بخشنامه ای به آژانس های مسافرتی درباره ممنوعیت فروش تور بخصوص در مسیرهای خارجی قبل از صدور مجوز پرواز توسط سازمان هواپیمایی اطلاع داد.


آغاز سفرهای نوروزی با چالش گرانی و تحریم برخی شركت های هواپیمایی در مسیرهای خارجی همراه شده است. رئیس سازمان هواپیمایی چند روز پیش در ستاد هماهنگی خدمات سفر از ادامه ریزش سفرهای خارجی در نوروز ۹۸ گزارش داد اما به وضعیت تحریم برخی پروازهای خارجی كه این روزها به نگرانی آژانس های مسافرتی تبدیل گشته است، اشاره ای نكرد. ولی تیموری، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این رابطه به ایسنا اظهار داشت: هنوز گزارشی درباره ایجاد مشكل در مسیرهای خارجی به خاطر تحریم برخی شركت های هواپیمایی دریافت نكرده ایم اما به اداره های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در استان ها نامه ای ابلاغ گردیده تا به آژانس ها اعلام كنند حق فروش تور و حتی تبلیغ آن قبل از صدور مجوز پرواز از جانب سازمان هواپیمایی را ندارند.
او افزود: ما از استان ها و همینطور آژانس های مسافرتی درخواست كرده ایم با عنایت به شرایط حاضر دقت كنند تا زمانی كه پرواز مقصد مورد نظر تور، مجوز پرواز نگرفته، به تبلیغ آن سفر اقدام نكنند و حتما با درنظر گرفتن مصالح كشور و تحریم ها، برنامه ریزی های سفر را انجام دهند.
او تصریح كرد: آژانس های مسافرتی حق ندارد تور مسافرتی را قبل از تعیین تكلیف پرواز بفروشند. این ابلاغیه هفته پیش به همه استان ها ارسال شده و انتظار می رود برای پیش گیری از هر نوع مشكل احتمالی به آن توجه گردد.

«سفر ارزان» به بعد تعطیلات موكول شد
تیموری درباره زمان اجرای سفر ارزان در كشور با عنایت به فرارسیدن فصل سفر و همینطور اجرای طرحی با این عنوان در استان تهران، اظهار نمود: بیشترین تاكید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری توزیع سفر و ایجاد فضایی برای بهره مندی استان های كم برخوردار از مسافران بیشتر در قیاس با سال های گذشته است كه این كار به عقیده ما همان ارزان سازی و آسان سازی سفر است. وقتی مسافران مقصدی را انتخاب كنند كه كمتر هدف سفر ایرانیان است، یقینا با نرخ های پایین تری در قیاس با استان های پرسفر مواجه می شوند.
او با بیان این كه طرح سفر آسان و یا به قول رسانه ها «ارزان»، پس از تعطیلات نوروز اجرا می شود، اضافه كرد: ما با برخی از آژانس های مسافرتی برای اجرای این پروژه صحبت كرده ایم و طرح حدودا آماده است ولی آنرا در پیك سفر نمی توان اجرا كرد. هدف اصلی ما در نوروز بیشتر توزیع سفر است. البته شرایط به گونه ای شده كه در چند سال اخیر حدودا همه استان ها با استقبال مسافرانی از استان های همجوار خود روبه رو می شوند. وقتی آمارهای نوروز سال ۹۷ را بررسی می كردم باوركردنی نبود كه خراسان شمالی در نوروز نزدیك به ۲۳ میلیون سفر داشته است.
معاون گردشگری درباره اجرای طرح هایی با عنوان سفر ارزان در استان هایی مثل تهران، به ایسنا اظهار داشت: طرح اصلی با عنایت به پیك كاری سفر پس از تعطیلات اجرا می شود، اما آنچه در بعضی استان ها در حال اجرا می باشد، سیاست ها و برنامه های درون استانی با عنایت به وضعیت سفر در آن منطقه است. علاوه بر این برخی آژانس های مسافرتی به صورت خودجوش سفرهای قسطی و یا با افزودن خدماتی مثل قطار و بومگردی به تور، هزینه ها را كاهش داده اند و تورهایی را با عنوان «ارزان» در نوروز اجرا می كنند.

ماندن در مدرسه ممنوع نیست
تیموری همینطور درباره استفاده از مدارس با عنایت به درخواستی كه به تازگی رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از وزیر آموزش و پرورش برای كنتل و مدیریت اسكان در این مراكز داشته است، توضیح داد: اسكان در مدارس ممنوع نیست ولی بعنوان متولی وظیفه داریم تا حد امكان از سرمایه گذاران گردشگری حمایت نماییم، برای همین در نامه ای از وزارت آموزش و پروش درخواست شد حالا كه فصل سفر است و سرمایه گذارها پس از چند ماه ركود می توانند از حضور مسافران منتفع شوند، از فعالیت درحوزه اسكان مگر در شرایط استثنایی اجتناب كنند. مطابق ماده ۲۳ قانون مدیریت خدمات كشوری هم سایر نهادها موظف شده اند مراكز اقامتی خویش را واگذار كنند، حالا كه این قانون كامل اجرا نشده است، ما از آنها خواهش می نماییم در زمان اوج سفر، مانع فعالیت مراكز رسمی اقامتی نشوند.
او با اشاره به استثنای درنظر گرفته شده، اظهار نمود: این اختیار به استاندار و فرماندار واگذار شده كه بنا به تشخیص آنها و به حسب لزوم و در شرایطی كه مراكز اقامتی كفاف جمعیت حاضر را ندهد، از مدارس برای پذیرش مسافران استفاده گردد. حتی برای پذیرش فرهنگیان در بعضی مراكز اقامتی اعلام آمادگی شده است. البته تا كنون پاسخی از وزارت آموزش و پرورش دریافت نشده اما امیدواریم به این درخواست پای بند باشند. آخرین درخواست آقای مونسان این بوده كه برای پشتیبانی از سرمایه گذاری های رسمی گردشگری به این حوزه وارد نشوند، مگر در حالت استثنا.

هشدار به مرزهای زمینی
معاون گردشگری سپس درباره تدبیر اتخاذشده در مرزهای زمینی با عنایت به چالش سال قبل در این مبادی كه بر اثر ازدحام جمعیت به وجود آمد و خدمات رسانی در بعضی مرزها را گرفتار مشكل كرد و سبب معطلی های طولانی مردم شد، پیش بینی نمود با توجه گرانی نرخ بلیت هواپیما، مرزهای زمینی عراق و تركیه هم امسال با ازدحام جمعیت مواجه شود و در ادامه به بازدیدهای اخیرش از مرزهای زمینی همچون باشماق، مهران، سرو و رازی اشاره نمود و اضافه كرد: با استانداران و شهرداران صحبت شده تا برای كاهش فشار در مرزهای خاكی، بخشی از ترددها را به اقامت تبدیل كنند.
او اضافه كرد: برای مدیریت نقاط مرزی هماهنگی با حدود ۱۶ دستگاه لزوم دارد؛ چون كه متاسفانه هیچ كدام از دیگری حرف شنوی ندارند و جالب این كه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كه متولی سفر بشمار می رود در نقا ط مرزی اصلا حضور ندارد. البته در این بازیدها تلاش شد مراكز اطلاع سانی گردشگری در مرزهای مهران، باشماق و رازی فعال شود.
تیموری اظهار داشت: این هماهنگی نه فقط در نوروز لازم است بلكه لزوم دارد برای مواقع دیگر هم این مدیریت یكپارچه بین دستگاه های ذی نفع و ذی نفوظ ایجاد شود تا موازی كاری اتفاق نیافتد. ما در این بازدیدها چالش های موجود را احصا و به وزارت كشور بعنوان متولی آن عرضه كردیم تا تدابیری را اتخاذ كنند.
معاون گردشگری اضافه كرد: ما این نگرانی را داریم كه مرزهای زمینی مانند و یا حتی بیشتر از سال قبل با ازدحام جمعیت و معطلی مواجه شود، برای همین تا حد امكان هشدارهای لازم را درباره شرایط پیش بینی شده داده ایم و هماهنگی های اولیه هم انجام شده است. آقای مونسان هم مقرر است از مرز رازی كه پرترددترین مرز خروجی به سمت تركیه است، بازدید نمایند. امیدواریم برخلاف برآورد ما سفرهای خارجی از مرزهای زمینی امسال كمتر شود و مردم به سفرهای داخلی بیشتر روی آورند.1397/12/27
22:46:51
5.0 / 5
4280
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین