رئیس سازمان مدارس غیردولتی در گفتگو با مهر عنوان كرد؛

غیر رسمی بودن پیش دبستانی تصمیمی همه جانبه است

غیر رسمی بودن پیش دبستانی تصمیمی همه جانبه است

مدیریت آموزش: رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشاركت های مردمی آموزش و پرورش اظهار داشت: شورای عالی آموزش و پرورش با عنایت به تمام جوانب تصمیم بر این گرفته است كه آموزش پیش دبستانی غیر رسمی باشد.مجتبی زینی وند رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشاركت های مردمی آموزش و پرورش در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد متولی مراكز پیش دبستانی، سازمان مدارس غیر دولتی باشد یا معاونت ابتدایی اختلاف نظرهایی وجود دارد، به قانونی كه در این باره وجود دارد اشاره نمود و اظهار داشت: طبق قانون تنها مرجع صدور مجوز فعالیت های آموزش علمی زبان های خارجه زیر ۲۰ سال و مراكز پیش دبستانی آموزش و پرورش است. از سوی دیگر پیش دبستانی یك دوره غیر رسمی است و بنابراین زیر مجموعه سازمان مدارس غیر دولتی است و ما در هماهنگی كه انجام دادیم مقرر شد تا در مناطق محروم و دو زبانه و روستایی با هماهنگی آموزش ابتدایی این پوشش صورت بگیرد.
وی با اشاره به اینكه هم اكنون هنرستان های غیردولتی ما مگر تحت نظارت آموزش متوسطه نیستند، افزود: در واقع نظارت بر محتوا بر عهده همه معاونت هاست. ولی متولی اصلی مدارس و مراكز غیردولتی از پیش دبستانی تا پایه ۱۲ به عهده این سازمان است. اما از نظر محتوایی هر كدام از معاونت ها نظارت دارند.
معاون وزیر آموزش و پرورش در ادامه تصریح كرد: اینكه ما ادعا نماییم اگر مثلا پیش دبستانی از زیر نظر فلان بخش در آموزش و پرورش زیر مجموعه جای دیگری شود پوشش كم می گردد و... اینطور نیست. الان نرخ پوشش پیش دبستانی در مناطق روستایی بالا رفته است. همكاری معاونت آموزش ابتدایی و مدیران كل بوده است و در واقع هر فعالیتی در آموزش و پرورش چند جانبه و تعاملی است.
زینی وند در پاسخ به این سوال كه آیا با عنایت به بالا رفتن نرخ پوشش پیش دبستانی لازم نیست كه در قانون این مقطع الزامی شود هم اظهار داشت: آنهایی كه در شورای عالی آموزش و پرورش نشسته اند و فلسفه كار را مشخص كرده اند بطور قطع تمام جوانب را در نظر گرفته اند و تصمیم بر این شده است كه آموزش پیش دبستانی غیر رسمی باشد. من نباید با یك نظر شخصی كل نظر شورا را مورد تردید قرار دهم. برای رسیدن به یك نتیجه در یك مورد خاص مثل همین مبحث آموزش غیر رسمی پیش دبستانی و اینكه الزامی نشود جنبه های بسیار زیادی در نظر گرفته شده است.
وی همینطور در مورد اینكه خیلی از پیش دبستانی ها همچنان از مراكزی به جز آموزش و پرورش مجوز فعالیت دارند، اظهار داشت: تمام مراكز پیش دبستانی كه مجوزشان غیر از آموزش و پرورش از سازمان و نهاد دیگری صادر گردیده است باید در نخستین فرصت در سامانه صدور مجوز آموزش و پرورش ثبت نام كنند و تغییر وضعیت بدهند.
پیش از این رضوان حكیم زاده معاون ابتدایی آموزش و پرورش در گفتگو با مهر اظهار نمود: در سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری آمده است كه از مهد كودك تا دانشگاه اهمیت دارد و در واقع ایشان به مهدهای كودك هم اشاره و تاكید كرده اند. همینطور در سند تحول بنیادین نخستین راهكار در پیشرفت آموزش را تحقق پیش دبستانی ذكر كرده اند و اینكه باید دولتی باشد. در واقع دو دسته پیش دبستانی دولتی و با مشاركت مردم و غیر دولتی ذكر شده است. نكته اینجاست كه هم اكنون ۱۲ درصد جمعیت دانش آموزی ما در مقاطع پس از پیش دبستانی در غیردولتی تحصیل می كنند پس اگر قرار باشد پیش دبستانی تعمیم پیدا كند آیا می تواند صد در صد غیردولتی باشد؟ این یك تناقض آموزشی می گردد. ما به الزامی شدن این مقطع اعتقاد داریم. اگر این دوره مهم تربیت و شكل گیری شخصیت را كه با رشد شناختی بچه های این زمانه همراه هست از دست بدهیم و برایش برنامه نداشته باشیم، خسارت بزرگی برای جامعه است. اما ما محدودیت منابع را داریم.


1397/04/23
00:00:28
5.0 / 5
4727
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین