چگونه برای اوقات فراغت دانش آموزان برنامه ریزی كنیم؟

چگونه برای اوقات فراغت دانش آموزان برنامه ریزی كنیم؟

مدیریت آموزش: یك كارشناس ارشد سلامت روان همزمان با تعطیلی مدارس و آغاز تعطیلات تابستانی به عرضه سفارش هایی به خانواده ها برای برنامه ریزی اوقات فراغت فرزندانشان پرداخت.


امیرمحمد صفر انداقی در گفت وگو ایسنا، با اشاره به دغدغه گذران اوقات فراغت دانش آموزان همزمان با شروع فصل تابستان و آغاز تعطیلات اظهار داشت: نخستین محور برنامه ریزی برای اوقات فراغت كودكان رشد استعدادهای كودكان است، با این حال كه امروزه در مدارس كشور بر استعداد و خلاقیت تاكید بسیاری می گردد ولی سیستم آموزشی امتحان محور در مدارس پاسخ گوی آن نیست. از این رو در برنامه ریزی برای اوقات فراغت كودكان و نوجوانان باید به ایجاد زمینه هایی برای رشد استعداد آنها توجه كرد.
وی با اشاره به اینكه برای شكوفا سازی استعدادهای كودكان و نوجوانان بهتر است بر فعالیت های عملی خلاقانه تمركز كرد، اضافه كرد: از این طریق كودك می تواند حیطه مورد علاقه خویش را بشناسد؛ چراكه پیوند زیادی بین حیطه مورد علاقه كودك و استعدادهای نهفته در وی وجود دارد. نتایج تحقیقات مختلف نشان داده است حیطه ای كه برای افراد جلب توجه می كند و مورد علاقه آن هاست، همان حیطه ای است كه افراد در آن استعداد بیشتری دارند.
این كارشناس ارشد بهداشت روان با اشاره به محور دوم در برنامه ریزی اوقات فراغت، اظهار نمود: مبحث بعدی توجه به فعالیت جسمانی و سلامت كودكان است. كودكان با افزایش فعالیت جسمانی، سلامتی امروز و فردای خویش را تضمین می كنند، تحقیقات نشان داده كودكانی كه فعالیت های جسمی از قبیل شنا، دویدن و به صورت كلی ورزش های هوازی انجام می دهند سیستم ایمنی قوی تری نسبت به همسالان خود دارند و كمتر به بیماری های عفونی دچار می شوند.
صفرانداقی در ادامه با اشاره به اینكه ورزش كردن در این سنین به معنای فرستادن الزامی كودكان به كلاسهای ورزشی نیست، خاطرنشان كرد: در واقع هر گونه فعالیت حركتی مانند پیاده روی كه به صورت دو الی سه بار در هفته صورت گیرد می تواند سلامت كودكان را تضمین كند.
وی با اشاره به اینكه یكی از مسائل مهمی كه در برنامه ریزی اوقات فراغت كودكان و نوجوانان مطرح می شود، ارتباط بیشتر با خانواده است، توضیح داد: در مدت تعطیلات تابستانی كودكان وقت آزادتری دارند، در نتیجه والدین با یك برنامه ریزی بهتر، بیشتر می توانند در كنار فرزندان خود باشند؛ همینطور ورزش كردن و انجام فعالیتهای جسمانی می تواند بعنوان كلید پیوند فرزندان و والدین شناخته شود. انجام تمرینات ورزشی والدین در كنار كودكان علاوه بر فواید جسمانی، سبب پیشگیری از افسردگی واضطراب در كودكان هم می گردد.

این كارشناس ارشد سلامت روان با اشاره به اینكه محور سوم در برنامه ریزی اوقات فراغت كودكان و نوجوانان داشتن آزادی عمل برای كودكان است، اظهار داشت: نباید فراموش كرد كه اوقات فراغت برای "كودكان" است، در نتیجه باید به آنها این امكان را داد كه دست به انتخاب بزنند، این مسئله نه تنها بر روی شكوفایی استعداد و خلاقیت اثر مثبت می گذارد، بلكه برای كودك و نوجوان یك آموزش چند جانبه برای قدرت تصمیم گیری و حل تعارض است. به صورت كلی باید به برنامه ریزی برای پر كردن اوقات فراغت كودكان و نوجوانان توجه بسیاری كرد و كوشش كرد تا جایی كه ممكن است برنامه ها سرشار از خلاقیت، آینده نگری، استعداد یابی و حق انتخاب باشد.1397/03/18
13:57:57
5.0 / 5
4663
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین