وزیر آموزش و پرورش اعلام كرد

اعلام شرایط آزمون استخدامی تا اواسط اسفند، برگزاری آزمون در فروردین 97

اعلام شرایط آزمون استخدامی تا اواسط اسفند، برگزاری آزمون در فروردین 97

مدیریت آموزش: وزیر آموزش و پرورش با بیان اینكه طی یكی دو هفته آینده شرایط شركت در آزمون استخدامی جدید را اطلاع رسانی می نماییم اظهار داشت: حدود 18 هزار نفر ظرفیت داریم و امید است آزمون فروردین 97 برگزار گردد.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، سید محمد بطحایی روز یكشنبه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه به عرضه گزارشی از اقدامات انجام شده در وزارت آموزش و پرورش پرداخت و اظهار داشت: محور اصلی تمام فعالیت ها سند تحول بنیادین است. حدود شش سال از ابلاغ آن گذشته و البته تحقیقات مقدماتی سال ها پیش شروع شده بود.
وی اضافه كرد: به تازگی در پایشی كه از اجرای سند انجام دادیم، مشخص شد تا كنون 30 درصد از سند مستقر شده كه عدد خوبی نیست و آنطور كه باید جلو نرفته ایم.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینكه همین 30 درصد هم دارای پیشرفت متوازن نبوده است، افزود: در بخش منابع انسانی و تجهیزات و فضا پیشرفت خوب نبوده اما در حوزه برنامه درس ملی پیشرفت خوبی داشته ایم. با همتی كه همكارانم دارند تا پیش از سال جاری زیرساخت های لازم را فراهم و كمیته ها و كارگروه های زیرنظام های سند و شورای راهبردی مربوط كار خویش را تا آخر سال شروع می كنند.
بطحایی ادامه داد: تعهد كاری و اداری همه همكاران نسبت به سند را شاهدیم و امیدواریم سال 97 شروع قوی تری برای اجرای سند داشته باشیم.
وی به توسعه تعامل با ذینفعان آموزش و پرورش اشاره نمود و اظهار داشت: جامعه ذینفعان ما نسبت به سایر دستگاه های اجرایی شرایط منحصر بفرد دارند و می طلبد شبكه ارتباطی خویش را با آنها تقویت نماییم. در همین راستا تلویزیون تعاملی آماده و به صورت آزمایشی برنامه هایی تهیه و در حال پخش دارد. خانواده ها و ما معلمین شركایی هستیم كه باید در مسیر ارتقای آموزش همسو باشیم. امیدوارم فاصله ای كه امروز با خانواده ها داریم با استفاده از شبكه تعاملی كمتر شود.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینكه آموزش و پرورش سرمایه ارزشمندی به نام نیروی انسانی دارد عنوان كرد: یك میلیون و 700 هزار نیروی شاغل و بازنشسته داریم كه از حیث تخصص و تعهد كاری مقبولیت و جایگاه بالاتری نسبت به سایر كارمندان دولت دارند. باید از مشاركت معلمان در تصمیم سازی ها استفاده نماییم.

راه اندازی سامانه ای برای انتخاب مدیران مدارس طی چند روز آینده
بطحایی اضافه كرد: دوكار را آغاز كرده ایم كه یك مورد انتخاب دو نماینده بعنوان عضو هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان است. این كار بسیار بزرگی نیست اما تمرینی برای جلب مشاركت مستقیم معلمان در اداره آموزش و پرورش است.
به گفته وی، كار دومی هم در دست اقدام داریم و تا چند روز آینده سامانه اش به بهره برداری می رسد كه خواسته و مطالبه معلمان است و به مدیریت مدارس برمی گردد.
بطحایی با اشاره به اینكه مدارسی كه به مدیر نیاز داشته باشند از سال آینده در سامانه ای معرفی می گردند و همه همكارانی كه شرایط لازم برای مدیریت را دارند می توانند در سامانه اعلام كاندیداتوری كنند، اظهار داشت: سوابق این نامزدها بررسی، مصاحبه و رتبه بندی می شوند و فهرست افراد واجد شرایط به ترتیب امتیازبندی در اختیار مدیر آموزش و پرورش منطقه قرار می گیرد.
وزیر آموزش و پرورش به حذف آزمون ها در دوره ابتدایی اشاره نمود و اظهار داشت: كودكان ما در دوره ابتدایی هنوز از حیث شخصیتی و خصوصیت های روانی به مرحله ای نرسیده اند كه در معرض فشارهای فراوان برای آمادگی آزمون ها قرار بگیرند و زیر بار حجم سنگین كتب كمك آموزشی قرار بگیرند. خانواده ها در معرض تبلیغات ثبت نام در آزمون ها قرار می گیرند.
وی اضافه كرد: كودكان ما نمی توانند با این فشارها دوران كودكی خویش را بخوبی درك و مهارت های زندگی را تمرین كنند. شرایط خوبی نیست كه 250 هزار نفر تحت فشار باشند و در نهایت 15 هزار نفر وارد مدارس خاص شوند. البته به معنای فراموشی استعدادها نیست و اینكار باید با روش هایی غیر از آزمون دنبال شود.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینكه البته نمی خواهم همه كاسه و كوزه ها را سر آزمون بشكنم و بگویم آزمون نشاط را از مدارس گرفته اظهار داشت: اما به هرحال آزمون ها بی تاثیر نیستند.
بطحایی ادامه داد: عواملی چون فضای آموزشی به شدت در كاهش نشاط در مدارس موثرند. برنامه های درسی هم گاهی افسردگی و دلمردگی را تحمیل می كنند و از همه مهمتر نقش معلم بعنوان عامل نشاط باید مورد توجه قرار بگیرد. اما اینكه بخواهیم صبر نماییم تا همه این عوامل برطرف شوند حتما به این هدف نخواهیم رسید و تجربه 40 سال قبل نشان داده است. اگر به صورت متوازن سند تحول را مستقر نماییم حتما اهداف متعالی تربیتی ت حدودی محقق خواهد شد.

انحصاری برای صدور مجوز مدارس غیردولتی وجود ندارد
وزیر آموزش و پرورش درباره مدارس غیردولتی در انحصار افراد خاص اظهار داشت: امروز انحصاری برای صدور مجوز مدارس غیردولتی وجود ندارد و رجل سیاسی یا غیر سیاسی اگر شرایط لازم را داشته باشند مجوز می گیرند. ما تمام قد از مشاركت مردم برای امور غیرحاكمیتی در آموزش و پرورش استفاده می نماییم.
وی با اشاره به اینكه یكی از چالش های پیش روی ما نیروی انسانی است و برنامه جامع نیروی انسانی آماده شده است، اظهار داشت: در این برنامه جامع تكلیف جذب نیروی انسانی را تا چهار سال دیگر مشخص كردیم.
وی اعلام نمود كه احیانا طی یكی دو هفته آینده شرایط شركت در آزمون استخدامی جدید را اطلاع رسانی می نماییم. حول و حوش 18 هزار نفر ظرفیت داریم و امید است فروردین 97 آزمون برگزار گردد.
بطحایی از ورود آموزش و پرورش به حیطه صدمه های اجتماعی و اتخاذ راهكارهای پیشگیری از آن اشاره نمود و اظهار داشت: همچون محتوای تهیه شده در تلویزیون تعاملی هم به سفارش های پیشگیرانه برای خانواده ها بازمی گردد. از خانواده ها میخواهم وارد سامانه تلویزیون تعاملی شوند كه امیدوارم مقدمه ای برای ورود به مقوله پیشگیری از صدمه های اجتماعی باشد.
وزیر آموزش و پرورش در ادامه در پاسخ به پرسشی پیرامون حذف آزمون های دوره ابتدایی اظهار داشت: نهایت خودخواهی است بنده هر تصمیمی می گیرم همه آن را سمعا و طاعا بپذیرند. فضای انتقادی نسبت به تصمیمات آموزش و پرورش بسیار طبیعی است و اتفاقا به بحث گذاشتن آن و مشخص شدن ایرادات و اشكالات خواسته ما هم هست. اما از آن سو هم نمی توانیم دست روی دست بگذاریم تا همه مقدمات پیشرفت آماده شود.
بطحایی تصریح كرد: آموزش و پرورش آنقدر منابع پرارزش و فرصت گرانبها دارد كه می تواند امیدوار باشد روزی به دروازه روشنی خواهد رسید به شرط آنكه در تعامل با شركا و ذینفعان خود باشیم. فكر می كنم با عنایت به آنچه در بودجه اتفاق افتاده، شرایط ما شرایط بهتری باشد.
وزیر آموزش و پرورش درباره بیانیه 160 نماینده در مخالفت با حذف آزمون های دوره ابتدایی عنوان كرد: با برخی نمایندگانی كه بیانیه را امضا كرده بودند صحبت كردم كه پس از توضیحات بنده قانع شدند و گفتند باید این توضیحات برای دیگر نمایندگان هم مطرح شود، ازاین رو فردا بامداد جلسه ای در مجلس برقرار است و بنده و همكارانم توضیحاتی را عرضه می نماییم و شاید نگرانی های ما برای نمایندگان با توضیحاتمان برطرف شود. مدارس تیزهوشان در دوره دوم حذف نمی شوند و با قوت به كار خود ادامه می دهند.

علت توقف توزیع شیر در مدارس
بطحایی درباره علت توقف توزیع شیر در مدارس اظهار داشت: پیگیری های بسیاری انجام داده ایم اما هنوز چشم انداز روشنی درباره روند تخصیص بودجه و توزیع شیر در مدارس برای ما پیدا نشده است.

طرح شهاب در مهر 97 به پایه هفتم می رسد
بطحایی درباره طرح شهاب هم اظهار داشت: طرح شهاب در مهر 97 به پایه هفتم می رسد. با موانع و مشكلات و خصوصیت های مثبت این طرح آشنا هستیم. در مصوبه شورای عالی هم آمده آموزش و پرورش مكلف است، منابع اعتباری طرح شهاب را فراهم كند كه این اتفاق خواهد افتاد.

وی اضافه كرد: پیش بینی شده از هفته آینده كارگروهی تشكیل گردد كه از افراد صاحب تجربه دعوت خواهیم كرد. در پایه هفتم سال آینده طرح شهاب را با قدرت به اجرا در می آوریم و مواردی چون آموزش معلمان برای اجرای این طرح مورد توجه قرار خواهد گرفت.

عدم وجود منابع برای پرداخت حق التدریس ها خرید خدمات آموزشی صاحب ردیف بودجه مستقل شد
وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به پرسشی درباره علت تاخیر در پرداخت حق التدریس ها اظهار داشت: این امر ناشی از بی توجهی و كم كاری های همكاران ما نیست.
وی اضافه كرد: تخصیص حق التدریس ها را از سازمان مدیریت گرفته و به خزانه برده ایم، اما بدلیل عدم وجود منابع، پول آن به ما پرداخت نشده است. هر زمان خزانه این مبلغ را بدهد، سریعا در اختیار همكارانمان قرار خواهیم داد.

به قول وی، ردیف پرداخت خرید خدمات هم در بودجه سال آینده مستقل و روند پرداخت ما به نیروهای خرید خدماتی بهتر خواهد شد.
بطحایی همینطور به كوشش برای رفع تبعیض ها در مراكز رفاهی و درمانی، استثنایی بین شاغلان و بازنشستگان فرهنگی اشاره نمود و اظهار داشت: این تبعیض ها را رفع خواهم كرد.

نگرانی آموزش و پرورش از افزایش 300 هزار نفری دانش آموزان فنی و حرفه ای در مهر 97 تدریس زبان خارجی در دوره ابتدایی سفارش نمی شود
وزیر آموزش و پرورش در ادامه با اشاره به اینكه یكی از نگرانی های ما در سال آینده افزایش 300هزار نفری دانش آموزان در دوره فنی و حرفه ای است اظهار نمود: امیدواریم بتوانیم با تامین امكانات لازم كیفیت آموزش این حوزه را حفظ نماییم.
وی به ممنوعیت آموزش زبان انگلیسی در مدارس هم اشاره و عنوان كرد: مصوبه جدید برای ممنوعیت آموزش زبان انگلیسی نداشته ایم و در برنامه رسمی دوره ابتدایی آموزش زبان انگلیسی نیست. تدریس زبان خارجی در دوره ابتدایی سفارش نمی گردد.
بطحایی همینطور با اشاره به اینكه وعده برگزاری هرگونه كلاس كمك آموزشی و توزیع كتب كمك آموزشی در مدارس ممنوع می باشد اظهار داشت: نمی توانیم مانع خانواده ها جهت شركت در كلاس ها بیرون مدرسه شویم اما این كار در مدارس ممنوع می باشد.
بطحایی اضافه كرد: 40 درصد از بودجه عمرانی تخصیص داده شده است كه البته میزان كمی است و برای سال آینده با اوراق خزانه وپیش بینی های لازم امیدوارم وضعیت عمرانی بهتر از سال 96 باشد.
وی در ادامه با اشاره به اینكه اجرای آزمایشی طرح شهاب موفق بوده اظهار داشت: مدارس غیردولتی برخلاف تصور اذهان، متخلف نیستند و خیلی از آنها به دنبال برداشتن باری از دوش آموزش و پرورش اند.

مدارس غیردولتی جیبتان را نمی زنند
وزیر آموزش و پرورش تصریح كرد: در این مسیر با هر تخلفی برخورد خواهیم كرد هر چند مانند برخی افراد بدبین نیستم كه فلان فرد از موقعیت خود جهت استفاده از شهریه های كلان استفاده كند؛ مدارس غیردولتی مدارسی نیستند كه اگر سر خویش را بچرخانید جیبتان را بزنند و در بعضی مواقع شهریه آنها از شهریه مصوب هم كمتر است. با بعضی از این مدارس برند جلسه داشته ایم اما باید تشریح شود كه سامانه نظارت واقعا نظارت خواهد نمود یا نمایشی است؟.

تنبیه بدنی؛ خط قرمز آموزش و پرورش
وزیر آموزش و پرورش درباره تنبیه بدنی در مدارس هم عنوان كرد: تنبیه بدنی تنها خط قرمز ما است و حتی تنبیه لفظی را هم مجاز نمی دانیم. اكنون گروهی متمركز صرفا برای برخورد با این مورد تشكیل شده كه مسئولیت ریشه یابی و برخورد با عوامل تنبیه بدنی را برعهده دارد.
بطحایی ادامه داد: در مقابل به جسارت به حریم معلمان هم همانقدر حساسم كه به مبحث تنبیه بدنی دانش آموزان. به همین علت وقتی معلمان مورد هتاكی و ضرب و جرح قرار می گیرند برای آنها هم توسط آموزش و پرورش وكیل گرفته می گردد.

وزیر آموزش و پرورش درباره مدارس طبیعت كه در حوزه محیط زیست آموزش های خاص دارند اضافه كرد: در این مدارس بچه ها با روش های صیانت از طبیعت آشنا می شوند و در گزارش هایی كه برای ما آمده است نتایج خوبی داشته است اما درباره توسعه، وضعیت آن مشخص نمی باشد.1396/11/29
13:49:59
5.0 / 5
4549
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین