رئیس اداره ارزیابی عملكرد اداره كل آموزش وپرورش مازندران:

الزامی برای ثبت نام دوره پیش دبستانی وجود ندارد

الزامی برای ثبت نام دوره پیش دبستانی وجود ندارد

به گزارش مدیریت آموزش، مازندران رئیس اداره ارزیابی عملکرد اداره کل آموزش و پرورش مازندران اظهار داشت: سفارش می شود که دانش آموزان در دوره پیش دبستانی ثبت نام کنند اما هیچ الزامی در اینباره وجود نداشته و هیچ ممانعتی هم برای ثبت نام کودکانی که دوره پیش دبستانی را نگذرانده باشند، در پایه اول تحصیلی وجود ندارد.رضا نجفی در گفتگو با ایسنا شعار ثبت نام سال تحصیلی ۱۴۰۳ - ۱۴۰۲ را "عدالت محوری و خانواده مداری" معرفی نمود و اظهار داشت: موارد اجرایی دستورالعمل ثبت نام در سال آتی تحصیلی مطابق با روال سال قبل بوده و تغییری نداشته است.

نجفی در مورد توزیع اعتبار کلاسهای پیش دبستانی مناطق محروم و مدارس چندپایه سال تحصیلی آینده، اظهار نمود: ملاک و معیار گزارش سامانه «سیدا» است چونکه تمامی مدارس مکلفند دانش آموزان پیش دبستانی را در این سامانه ثبت کنند و این ثبت اسامی در سال بعد به پایه اول منتقل می شوند.

وی از کاهش تعداد کلاس های پیش دبستانی در سال تحصیلی ۱۴۰۳ - ۱۴۰۲ و هم کاهش ورودی دانش آموزان پایه اول بر مبنای پیشبینی های سازمان ثبت احوال اطلاع داد و اضافه کرد: تعداد کلاس های پیش دبستانی در سال ۱۴۰۲-۱۴۰۱ برابر با ۲۷۲۰ بوده که در سال آتی پیشبینی می شود به ۲۶۳۰ کلاس تقلیل یابد؛ همینطور تعداد دانش آموزان کلاس اول در سال ۱۴۰۱ برابر با ۴۸ هزار و ۶۶۶ نفر بوده که بر مبنای آمار ثبت احوال پیشبینی می شود در سال تحصیلی جدید به رقمی حدود ۴۴ هزار و ۸۰۰ دانش آموز برسد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه دوره پیش دبستانی شامل «پیش دبستانی اول و دوم» است، خاطرنشان کرد: سن دانش آموزان برای ورود به پیش دبستانی یک از ۴ تا ۵ سالگی است که برای سال تحصیلی جدید شامل متولیدن اول مهرماه ۱۳۹۷ الی متولدین اول مهرماه ۱۳۹۸ می شود.

نجفی افزود: سن ورود به پیش دبستانی دوم از ۵ تا ۶ سالگی است که در سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ شامل تمام متولیدن اول مهر ۱۳۹۶ تا اول مهر ۱۳۹۷ است که عمدتا خیلی از خانواده ها «پیش دبستانی دوم» را انتخاب و ثبت نام می کنند.

رئیس اداره ارزیابی عملکرد اداره کل آموزش و پرورش مازندران ضمن اشاره به سنجش ورود دانش آموزان به مدارس، اظهار نمود: ۵۵ پایگاه سنجش در کل استان و ۳۳ شهر مازندران مستقرند که اقدامات آنان از آذرماه سال قبل شروع شده و شهر به شهر اجرایی شده است.

نجفی اضافه کرد: با اجرای فرایند سنجش، گواهی لازم را به دانش آموزان اعطا می شود، یعنی آنان دسته از کودکانی که بدون مشکل هستند به مدارس عادی و آنهایی که دارای مشکلات جسمی و حرکتی و یا بهره هوشی باشند به مدارس استثنایی و ثبت در سامانه «سیرت» ارجاع داده می شوند.

وی آمار کلاس های پایه اول استان مازندران را ۱۲۴۵ کلاس دولتی و ۶۷۲ کلاس غیردولتی اعلام و تصریح کرد: درصورتیکه دانش آموزی دوره پیش دبستانی را نگذرانده و خواستار ثبت نام در پایه اول باشد، هیچ ممانعتی نباید برای ثبت نام این فرزندان در پایه اول شود و مدیران مکلفند این دانش آموزان را شناسایی و بعدها کلاس آمادگی کارگاهی را برای آنان برگزار کنند.

این کارشناس آموزشی با اشاره به اینکه مازندران از استان هایی است که بیشترین ثبت نام پیش دبستانی در کشور را دارد، اظهار داشت: سفارش می شود که فرزندان در دوره پیش دبستانی ثبت نام کنند اما در عین حال هیچ الزامی در اینباره وجود ندارد.

نجفی با تکیه بر این نکته که کل فرایند پیش دبستانی به بخش خصوصی سپرده شده و آموزش و پرورش مازندران رأسا کلاس دولتی پیش دبستانی ندارد، اضافه کرد: امکان دارد در بعضی از شهرها دوره پیش دبستانی، ضمیمه دولتی باشد یعنی مدرسه ای با هماهنگی آموزش و پرورش کلاس خویش را به بخش خصوصی اجاره داده باشد اما باز هم این مورد زیر نظر بخش خصوصی است.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص وجود کلاس های چندپایه در مازندران اظهار نمود: کماکان کلاس ها و مدارس چندپایه با عنایت به شمار و مقیاس دانش آموزی استان وجود دارد و برای بعضی از آنها یک «مدیر-آموزگار» به منطقه ارسال شده و مدرسه را مدیریت می کند.

رئیس اداره ارزیابی عملکرد اداره کل آموزش و پرورش مازندران با اشاره به اینکه به رغم چالش های موجود در استان هیچ کلاسی بدون معلم نخواهد بود و معلمان از منابع مختلف تأمین می شوند، اظهار داشت: مشکل کمبود نیروی انسانی همچنان در آموزش و پرورش وجود دارد اما از مسیرهایی همچون «خرید خدمات آموزشی» یا اعطای اضافه کار به همکاران آموزشی یا اشتغال بعنوان حق التدریس و یا بکارگیری نیروهای بازنشسته کارآمد، خلاءهای موجود برطرف می شوند.
1402/03/11
13:16:19
5.0 / 5
252
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین