محمودزاده خبر داد؛

ابلاغ شهریه مدارس غیردولتی به کمک الگوی تعیین شهریه

ابلاغ شهریه مدارس غیردولتی به کمک الگوی تعیین شهریه

به گزارش مدیریت آموزش، رییس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی اظهار داشت: لازم است تاب آوری مردم در نظر گرفته شود تا امکان پرداخت شهریه از طرف والدین فراهم باشد و از جانب دیگر باید هزینه های جاری مدرسه هم در نظر گرفته شود.به گزارش مدیریت آموزش به نقل از مهر، احمد محمودزاده با اشاره به اینکه شهریه مدارس غیردولتی بر مبنای الگوی تعیین شهریه ابلاغ می شود، اظهار داشت: الان مؤسسان مدارس و مراکز غیردولتی مشغول تکمیل اطلاعات مورد نیاز برای تعیین شهریه می باشند. و تا کنون شهریه هیچیک از مدارس غیردولتی برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ ابلاغ نشده است.
محمودزاده اضافه کرد: همزمان با ابلاغ شهریه مدارس غیردولتی، مبالغ آنها در سامانه مشارکت ها (https: //mosharekatha.ir) برای عموم مردم قابل مشاهده خواهد بود و بنابراین مبالغ اعلام شده در فضای مجازی وجاهت قانونی ندارند.
وی با اشاره به اینکه الگوی تعیین شهریه مدارس غیردولتی در ۲۲ فروردین سال ۱۴۰۲ ابلاغ گردیده است، اظهار داشت: در این الگو مطابق ماده (۱۵) قانون تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی، پایه و اساس تعیین شهریه؛ دوره تحصیلی، سطح آموزشی- پرورشی و تربیتی، برنامه سال تحصیلی، فعالیتهای فوق برنامه، فضای فیزیکی، تجهیزات و امکانات بروز همچون لابراتوار ها، کارگاه ها و سالن ها و … می باشد. بنابراین در این خصوص به نیروی انسانی شاغل در مدارس غیردولتی و دارای صلاحیت های عمومی، تخصصی و حرفه ای متناسب با دوره های تحصیلی و برنامه سال تحصیلی، فضای آموزشی، تجهیزات و امکانات توجه ویژه شده و در محوریت تعیین هزینه های تمام شده هر مدرسه قرار گرفته است و کیفیت و امتیاز کسب شده در این مؤلفه ها در تعیین مبلغ شهریه بسیار اثرگذار می باشد.
رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی با اشاره به اینکه در جهت تعیین سطح آموزشی و پرورشی شاخص هایی تعیین شده تا به این صورت کیفیت عرضه خدمات آموزشی و پرورشی مدارس هم در تعیین شهریه لحاظ گردد، اظهار نمود: نکته مهم دیگر در مورد فعالیتهای فوق برنامه می باشد که کاملاً اختیاری است و در الگوی تعیین شهریه به صورت مجزا در چارچوب فعالیتهای فوق برنامه درسی، فعالیتهای آموزشی و پرورشی مکمل و فعالیتهای تابستانی پیشبینی شده است. شهریه این بخش بر مبنای برنامه های ثبت شده در سامانه مشارکت ها تعیین می شود و در ادامه بر اجرای آنها نظارت خواهد شد.
معاون وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: طبق الگویی که به استانهای سراسر کشور ابلاغ گردیده و از اواخر خرداد سال جاری اجرایی می شود، افزایش دستمزدها، نرخ اجاره بها و سایر عناصر تاثیر گذار در شهریه بررسی خواهد شد. البته متناسب با الگو از حیث لحاظ کردن سقف اجاره بهای استعلامی از مراجع ذیصلاح، حق الزحمه معلمان، مربیان و سایر کارکنان و تعیین میانگین پرداختی به آنها، به استان ها تفویض اختیار لازم داده شده است.
تاب آوری مردم و هزینه های جاری مدرسه در نظر گرفته شود
محمودزاده اظهار داشت: ضروریست تاب آوری مردم در نظر گرفته شود تا امکان پرداخت شهریه از جانب والدین فراهم باشد و از سوی دیگر باید هزینه های جاری مدرسه هم در نظر گرفته شود. یعنی افراط و تفریطی در افزایش نباید وجود داشته باشد. باید کاری نماییم که هم کیفیت بخشی برنامه های آموزشی و نگاههای تربیتی و فرهنگی لحاظ شود و هم خانواده ها بتوانند در این نوع مدارس با عنایت به علاقه مندی که نسبت به مدارس غیردولتی دارند امکان ثبت نام و بهره مندی از خدمات باکیفیت مدارس غیردولتی را داشته باشند.
معاون وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: مدیران کل استان ها مکلفند با عنایت به این که در بخشنامه الگوی تعیین شهریه به صراحت عنوان شده است که مسئولیت حسن اجرای آن به عهده مدیرکل استان می باشد، نظارت کاملی بر فرایند تعیین شهریه و ثبت نام داشته باشند تا ضمن همکاری و هماهنگی در تعیین شهریه ها و ثبت نام ها طبق دستورالعمل های ارسالی با اندک مدارسی که در قالب سیاست های وزارت آموزش و پرورش فعالیت ندارند و شهریه های خارج از مصوبه دریافت می کنند و متخلف هستند برخورد جدی صورت گیرد.
محمودزاده با اشاره به اینکه با عنایت به هماهنگی های به عمل آمده و بخشنامه های ارسالی مدیران کل استان ها، مؤسسان مدارس و مراکز غیردولتی و همینطور اولیای دانش آموزان همکاریهای لازم را انجام دهند، اضافه کرد: از مؤسسان انتظار می رود که متناسب با شهریه ابلاغی عمل کنند و پوستر شهریه ها را در محل ثبت نام نصب کنند و متناسب با آن قراردادهای الکترونیکی را از سامانه مشارکت ها دریافت نمایند و در دو نسخه به امضای خود و اولیای دانش آموزان برسانند.
معاون وزیر آموزش و پرورش در انتها اظهار داشت: از اولیای دانش آموزان خواهشمندیم که بعنوان ناظرین اصلی ما متناسب با شهریه های مصوب ثبت نام کنند و در صورت مشاهده هر گونه تخلف از راه سامانه شکایات سازمان شکایت خویش را ثبت نمایند. و در مواردی که شاکی وجود دارد به سادگی امکان ورود به مبحث مهیاست و اساسا با مدارس متخلف برخورد خواهد شد.


منبع:

1402/03/02
13:29:50
5.0 / 5
105
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین