سیمای تربیت، ۷

تربیت یک جوشش درونی است

تربیت یک جوشش درونی است

به گزارش مدیریت آموزش، معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش وپرورش اظهار داشت: ما از آموزش وپرورش تنها توقع داریم که حقوق معلم ها را تامین کند؛ کلاس ها را ساماندهی یا گرم نگه دارد یا نگذارد سرویس مدارس تعطیل شود.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از مهر، در سند تحول بنیادین آموزش وپرورش به عنوان یکی از اسناد بالادستی در نظام آموزشی کشور، تربیت یکی از محوری ترین واژه ها است و بر آن تاکید بسیاری شده است. همزمان با تأکیدات مقام معظم رهبری، دولت نیز در امتداد تحقق نظام تعلیم و تربیت بر اجرای سند تحول اقداماتی را انجام داده است. یکی از این اقدامات تاکید بر واژه و گفتمانی سازی کلمه تربیت است. تربیت در شش ساحت تعریف شده و هر یک از آنان کاربردهایی را به همراه دارند. قبل از این به تعریف چیستی تربیت پرداختیم و به این مساله اشاره کردیم که تربیت شدن در حقیقت همان یادگیری های مفید و نافع برای ما هستند. بر این اساس تربیت اسلامی نیز آن دسته از یادگیری های نافعی است که از ناحیه دین اسلام معین شده است. یعنی دین برای ما معین کرده است یادگیری چه چیزی برای ما مناسب می باشد یا یادگیری چه چیزی برای ما مناسب نمی باشد. چه چیزی نافع و مفیدست و چه چیزی مضر است. همین طور به این مساله هم اشاره کردیم که جداسازی آموزش و امور تربیتی کار غیر علمی است؛ جدا کردن آموزش و تربیت کار مربی تربیتی را دشوار می سازد. با جداسازی تعلیم و تربیت از یکدیگر چه در نظریه و چه در عمل اهداف یادگیری گرفتار از هم گسیختگی می شود؛ یک معلم با جدا دیدن مسئولیت ها و وظایف، خودش را فقط مسئول انبوه سازی اطلاعات در ذهن کودک می پندارند؛ مربی تربیتی هم ابزارهای تربیتی را از دست می دهد؛ برای اینکه ما جز یک مسیر واحد برای یادگیری نداریم؛ در حقیقت با جداسازی تعلیم و تربیت اهداف یادگیری گرفتار از هم گسیختگی می شود. از طرف دیگر تعریف ناصحیح از تربیت به رشد دکان های پررونق شیادی منجر می شود؛ دکان هایی که با استعدادیابی دروغین، به زمینه های رشد و تربیت واقعی کودک لطمه می زنند. اصغر باقرزاده معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش وپرورش در گفت و گو با خبرنگار مهر درباب تربیت اظهار داشت: تربیت دیگر مختص وظیفه و کار یک قشر خاص نیست. تربیت اتفاقی است که درون آدم رخ می دهد و این اتفاق می تواند ناشی از عوامل بیرونی باشد اما هر چه هست رخدادی درون فرد است. وی با اعلان اینکه تربیت به صورتی یک جوشش درونی است؛ اظهار داشت: این اتفاق درونی عوامل بیرونی دارد. عوامل بیرونی تا مدت ها شاید خانواده، تلویزیون و مدرسه بود اما امروزه دیگر تربیت بین عوامل زیادی توزیع شده است. بازی ها، بازی های کامپیوتری، همنشینی با گروه همسالان، تماشای انیمیشن و فیلم ها از عوامل تربیتی در عصر حاضر است. این عوامل تربیتی اگر با یکدیگر هم سو نباشد که متأسفانه در خیلی از مواقع هم تا کنون همسو نبوده اند می تواند منجر به یک جوشش درونی نامناسب شود و فرد گرایش های مادی و حیوانی که پیدا کند؛ پرخاشگر شود و مسیر درست فطرت انسانی را پیدا نکند.
افراد از آموزش وپرورش و دیگر نهادهای تربیتی بیشتر مطالبات سخت افزاری دارند و کمتر به مسائل نرم افزاری و محتوا در تربیت توجه می کنند معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش وپرورش اشاره کرد: متأسفانه مطالبه گری ما در حوزه تربیت روبنایی و سطح شده است. ما از آموزش وپرورش تنها توقع داریم که حقوق معلم ها را تامین کند؛ کلاس ها را ساماندهی کند. کلاس درس را گرم نگه دارد یا نگذارد سرویس مدارس تعطیل شود. این مطالبات عمدتا روبنایی و اولیه است نه اولویتی. افراد از آموزش وپرورش و دیگر نهادهای تربیتی بیشتر مطالبات سخت افزاری دارند و کمتر به مسائل نرم افزاری و محتوا در تربیت توجه می کنند. خانواده ها کمتر به این مسئله توجه می کنند که فرزندان در حوزه صبر، خلاقیت، آرامش پذیری و ادب چه طور تقویت می شوند. باقرزاده با اشاره به اینکه مطالبه گری یکی از ملزومات تربیت صحیح است؛ اظهار داشت: مطالبه گری باید واقع بینانه باشد؛ خاصیت دیگر مطالبه گری آینده نگری است؛ این که در ده یا پنج سال آینده باید چطور با کودک رفتار نماییم. تا خاصیت های شخصیتی مناسب از درون فرد رشد کند. مطالبه گری برای آینده فعالیت مربیان و متربیان بسیار جدی است. باید از همه دستگاهها مثل صدا و سیما و آموزش وپرورش بخواهیم که برنامه های خودرا برای ۱۰ تا ۱۵ سال آینده تدوین کنند. معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش وپرورش اظهار داشت: اگر در گذشته موضوع آموزش وپرورش جدا از مسائل اجتماعی سیاسی و فرهنگی قابل تبیین بود امروزه نمی توان تربیت و آموزش را موضوعی جدا از دیگر موضوعات دانست. آموزش وپرورش با دیگر موضوعات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی عجین شده است و حد و مرزی نمی توان به حوزه های اجتماعی در نظر گرفت.


منبع:

1402/01/07
16:48:25
5.0 / 5
195
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین