11 پیشنهاد بودجه ای برای آموزش و پرورش در سال 1402

11 پیشنهاد بودجه ای برای آموزش و پرورش در سال 1402

به گزارش مدیریت آموزش، وزارت آموزش و پرورش بزرگترین دستگاه اجرایی کشور است که۹۷۱ هزار پرسنل شاغل و ۳۸ هزار بازنشسته مشغول به خدمت دارد؛ همینطور امر تربیت ۱۶ میلیون و ۲۰۰ هزار دانش آموز را برعهده دارد که با احتساب خانواده های آنها، میتوان گفت از یک جامعه هدف حداکثری برخوردار می باشد. سهم بزرگترین وزارت خانه کشور از بودجه سال آینده ۲۴۲ هزار میلیارد تومان درنظر گرفته شده که ۱۱.۲ درصد از بودجه عمومی دولت را به خود اختصاص می دهد.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، لایحه بودجه سال آینده ۲۱ دیماه از جانب رئیس جمهور تقدیم مجلس شورای اسلامی شد و کلیات آن در روز دوم بهمن ماه در کمیسیون برنامه و بودجه به تصویب رسید.
هرچند بودجه سال آتی وزارت آموزش و پرورش که مجموع آن به ۲۴۲ هزار میلیارد تومان می رسد و رشد ۲۱ درصدی در مقایسه با سال قبل خود دارد، اما سهمش از بودجه عمومی دولت کاسته شده است، بگونه ای که این عدد در سال ۱۴۰۰، حدود ۱۰ درصد، در سال ۱۴۰۱ حدود ۱۲.۹ درصد و برای سال ۱۴۰۲ به حدود ۱۱.۲ درصد رسیده است. هرچند سهم بودجه دستگاهی آموزش و پرورش نسبت به بودجه همه دستگاه ها ۱۵ درصد است.
علی رغم اتفاقات خوبی که در لایحه بودجه سال آینده افتاده و همچون آنها میتوان به درنظر گرفتن ردیف بودجه ای برای اجرای سندتحول بنیادین و قرار گرفتن بودجه رتبه بندی در دل ردیف حقوق و مزایای پرسنلی اشاره نمود، اما چالش ها و مشکلات عدیده دستگاه تعلیم و تربیت سبب شده مسؤلان این وزارت خانه نگرانی هایی برای پیشبرد اهداف تعلیم و تربیتی خود در سال آینده داشته باشند.
طبق مندرجات لایحه بودجه، سهم هزینه های غیرپرسنلی آموزش و پرورش در سال آتی حدود ۲.۶ درصد است که سبب می شود در اجرای برنامه های کیفیت بخشی با مشکل مواجه شود. معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش هفته گذشته در نشستی خبری که با اصحاب رسانه داشت به صورت مفصل به برخی مشکلات و نارسایی های این حوزه اشاره کرده که می توانید آنرا در لینک زیر بخوانید:
در این باره بیشتر بدانید:
جزئیات بودجه پیشنهادی آموزش و پرورش در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲

صادق ستاری فرد، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش پیشنهادهایی برای ایجاد تغییراتی در بودجه این دستگاه در مجلس شورای اسلامی در روند تصویب بودجه داشته که در ادامه به آنها اشاره می شود:
۱- افزایش اعتبارات ردیف اجرای سندتحول بنیادین آموزش و پرورش باتوجه به تاکید مقام معظم رهبری و اهمیت نقش اعتبارات کیفیت بخشی و لحاظ این ردیف در توسعه عدالت آموزشی
۲- افزایش اعتبارات ردیف فعالیتهای پرورشی و امور تربیتی دانش آموزان به منظور احیای امور تربیتی مورد تاکید رهبری
۳- ایجاد ردیف مستقل در ارتباط با باشگاه دانش پژوهان جوان با عنایت به شعار سال ۱۴۰۱
۴- ایجاد ردیف مستقل به منظور جذب بازماندگان از تحصیل با جمعیت بالغ بر ۹۱۱ هزار و ۲۷۲ نفر و پیشبینی اعتباری بالغ بر ۲۰۰۰ میلیارد تومان
۵- افزایش اعتبارات سرانه تغذیه دانش آموزان مدارس شبانه روزی، عشایری و مناطق کمتربرخوردار باتوجه به حذف تبصره ۱۴ سازمان هدفمندی یارانه ها و اختصاص یک درصد از اعتبارات هدفمندی یارانه ها به این امر
۶- پیشبینی اعتبارات لازم جهت برگزاری آزمون های نهایی و سه ساله دوره دوم متوسطه و الزامات دستگاه در توسعه و تأمین سخت افزاری و نرم افزاری مورد نیاز
۷- اجرای عدالت در پرداخت های پرسنلی (بیمه تکمیلی، کمک های رفاهی مناسبت ها، حق ایاب و ذهاب، حق مسکن و...)
۸- تأمین اعتبارات در ارتباط با حق التدریس، خرید خدمات آموزشی و برون سپاری
۹- ایجاد ردیف مستقل در ارتباط با پرداخت مطالبات و دیون وزارت آموزش و پرورش
۱۰- افزایش اعتبار پرسنلی مورد نیاز جهت اجرای جامع قانون رتبه بندی معلمان
۱۱- پرداخت مطالبات سهم دولت به موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان بیشتر از ۷۰۰۰۰ میلیاردریال از دیگر پیشنهادات مطرح گردیده است.
منبع:

1401/11/08
11:32:22
5.0 / 5
172
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین