چند راهکار سلامت کودکان در دوران مدرسه

چند راهکار سلامت کودکان در دوران مدرسه

مدیریت آموزش: به گزارش مدیریت آموزش، خراسان رضوی روز اول مدرسه رویدادی بزرگ در خیلی از خانواده ها محسوب می شود؛ این روز با لوازم مدرسه جدید، لباس ها، کفش های مدرسه و متاسفانه ویروس ها و باکتری های جدید همراه شده است. قرار گرفتن تعداد زیادی از افراد در یک مکان منجر به قرار گرفتن اجتناب ناپذیر در معرض تعداد زیادی از باکتری ها و ویروس ها خواهد شد، اما چگونه از سلامت کودکان خود با شروع سال تحصیلی جدید حمایت نماییم تا در مقابل این تهدیدهای سلامتی ایمن باقی بمانند؟


اقدام واقع بینانه در این روزها، تقویت سیستم ایمنی کودکان است تا بدن آنان بتواند به تنهایی با این مهاجمان باکتریایی و ویروسی مبارزه کند. کودکان زیادی را می بینیم که سیستم ایمنی ضعیفی دارند اما چند ترفند مناسب کافی است تا سیستم ایمنی کودک را تقویت کند ازاین رو در فصل زمستان، کل خانواده می توانند با دفاع های داخلی قوی تر و روزهای مریضی کمتر هوای سرد را تحمل کنند.
مدرسه همیشه به یک کارخانه میکروب شهرت داشته است. بازگشت به مدرسه بعد از تعطیلات تابستانی نگرانی های مبرمی در مورد ایمنی و سالم ماندن به همراه دارد. بازگشت به مدرسه برای سلامت فرزند شما زمان بسیار خطرناک و خیلی مهم است که خویش را با راهبردهایی مسلح کنید تا کل خانواده را خوب نگه دارید.
بازگشت به روال مدرسه حتی در بهترین شرایط امکان دارد برای بچه ها سخت باشد؛ بیدار شدن زودهنگام، فقدان آفتاب صبحگاهی و هوای سرد همگی احساس آمادگی برای شروع روز را سخت می کنند. این عناصر به تنهایی بعنوان مهاجم، بدون در نظر گرفتن شرایط منحصر به فرد سال گذشته، از پوشیدن ماسک گرفته تا افزایش شستن دست ها و استفاده از ضدعفونی کننده دست که همگی می تواند کودک شما را صدمه پذیرتر کنند سیستم ایمنی عمل می کنند.
با توجه به حقیقت های بازگشت به مدرسه در سالجاری، یادگیری نحوه تقویت سیستم ایمنی کودکان بیشتر از هر زمان دیگری مهم می باشد. در حالیکه یک سال تحصیلی دیگر را زیر ابر همه گیری کووید-۱۹ پشت سر می گذاریم، خیلی از والدین می پرسند که برای حفظ سلامت فرزندانمان چه کنیم؟ آیا راه هایی برای تقویت سیستم ایمنی و دفع کووید و سایر بیماری ها وجود دارد؟
پاسخ مثبت است اما هیچ چوب جادویی یا مکمل های جادویی وجود ندارد. بهترین راه برای حفظ سلامت اساساً انجام اقدامات لازم برای حفظ سلامت سیستم ایمنی بدن است؛ هر چقدر هم که خسته کننده به نظر برسد، امتحان شده و درست است.
در اینجا مواردی ذکر شده است که می توانید جهت کمک به سلامت فرزندان خود در این سال تحصیلی انجام دهید.
از مصرف آنتی بیوتیک بپرهیزید مگر این که کاملا ضروری باشد
آنتی بیوتیک ها بیشتر از ۱۵۴ میلیون بار در سال برای هر چیزی از زخم گرفته تا عفونت گوش تجویز می شوند. هدف از تجویز آنتی بیوتیک ها از بین بردن باکتری های عامل عفونت است و گاهی اوقات آنها مطمئناً نجات دهنده هستند. با این وجود، مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری های ایالات متحده تخمین می زند که حداقل ۳۰ درصد از نسخه های آنتی بیوتیک غیر ضروری هستند. این مورد مهم می باشد چونکه آنتی بیوتیک ها نه تنها باکتری های بیماری زا را از بین می برند بلکه باکتری های مفید موجود در میکروبیوم روده را هم از بین می برند.
غذاهای غنی از پروبیوتیک را بیشتر سرو کنید
سال تحصیلی را با تولید باکتری های خوب روده و عرضه حمایت ایمنی برای کودکان خود با قدرت شروع کنید. یکی از طریق های عالی برای انجام این کار اینست که غذاهای غنی از پروبیوتیک را برای تمام اعضای خانواده سرو کنید. از تابستان، غذاهای تخمیر شده مانند کلم ترش یا کفیر یا ماست های گیاهی (غیر شیرین) مخلوط با میوه های تازه خرد شده یا پوره شده به خانواده عرضه دهید.
برنامه خواب خانواده را پیش از نخستین روز مدرسه تنظیم کنید
تابستان می تواند زمان دشواری برای تعیین زمان خواب منظم باشد. ایجاد یک برنامه خواب با زمان مشخص برای خواب و بیداری می تواند تفاوت زیادی در توانایی پیشگیری از بیماری در پاییز و زمستان ایجاد نماید. بیشتر کودکان برای داشتن سلامتی مطلوب هر روز بین ۱۰ تا ۱۴ ساعت خواب بدون وقفه نیاز دارند و شروع زودتر سبب می شود که بازگشت به مدرسه مشکلی نداشته باشد و شوک فیزیکی به سیستم وارد شود. خواب خوب شبانه یک حمایت عالی از سیستم ایمنی برای کودکان و یک برنامه روتین مهم در ماه های زمستان است.
مصرف مواد قندی را کنترل کنید
مواد قندی میکروبیوم را به روش های بسیار شدید تغییر می دهد و باکتری های بیماری زای دوست دار قند را تغذیه می کند که می توانند باکتری های مفید و تقویت کننده سیستم ایمنی را از بین ببرند. با میان وعده میوه به جای کیک و آب نبات برای کودکان در مدرسه یا حداقل شیرینی هایی که با شیرین کننده های طبیعی مانند استویا تهیه شده اند، به میکروبیوم کودک خود کمک کنید. در خانه، میوه های غنی از ویتامین C و آنتی اکسیدان ها مانند پرتقال و زغال اخته را برای دسر مصرف کنید.


کودکان را با آغوز تقویت کنید
کودکانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، به سبب آنتی بادی های محافظ و تقویت کننده سیستم ایمنی که در آغوز یافت می شوند، اغلب سالم تر هستند و آلرژی های کمتری دارند. اما بچه های بزرگتر و بزرگسالان می توانند از این ماده غنی از آنتی بادی در گاوها و بزهایی که از علف تغذیه می کنند بهره ببرند که به شکل پودر در دسترس می باشد. آنرا به اسموتی، آب، آب میوه و حتی کفیر بریزید و از آن بعنوان یک تقویت کننده ایمنی عالی برای کودکان استفاده کنید.
ویتامین D را فراموش نکنید
تابستان زمانی برای بازی در فضای باز است اما نباید این عادت را در زمستان فقط به این علت که مدرسه شروع شده است کنار بگذارید. کودکان خویش را تشویق کنید تا آنجایی که امکان دارد در تمام طول سال نه تنها برای ورزش و هوای تازه بلکه برای دریافت ویتامین آفتاب بیرون از خانه باشند. بدن نور خورشید را با استفاده از کلسترول جذب می کند تا آنرا به شکل قابل استفاده ویتامین D تبدیل کند و هر سلول در بدن شما بخصوص سیستم ایمنی بدن به ویتامین D نیاز دارد. با این وجود، از آنجاییکه زمان کافی در بیرون از منزل بسر نمی بریم، اغلب ما گرفتار کمبود هستیم و سطوح پایین آن با شرایط خودایمنی مانند دیابت نوع یک و اختلالات التهابی روده مرتبط می باشد. نشان داده شده است که سطوح بهینه این ویتامین افزایش گلبول های سفید خون که مدافعان سیستم ایمنی شما هستند را بهبود می بخشد. وقتی مدرسه آغاز می شود، پیاده روی های خانوادگی، بازی های بیرون از خانه و صرف غذا در فضای باز راه های خوبی برای حفظ جریان ورود ویتامین D به بدن هستند.
وعده های غذایی خویش را سبز کنید
البته همه ما می دانیم که باید سبزی بخوریم اما آیا می دانید چرا؟ یکی از علل خوب متیلاسیون است. متیلاسیون یک فرایند بیوشیمیایی است که در سرتاسر بدن با خیلی از عملکردهای مهم همچون سم زدایی رخ می دهد. سبزیجات غنی از گوگرد مانند کلم بروکسل و کلم بروکلی همینطور سبزیجات با برگ تیره مانند کلم پیچ و اسفناج، سرشار از ویتامین های B هستند که متیلاسیون را تقویت می کنند و می توانند به تقویت توانایی کودک شما برای پردازش ایمن و حذف همه چیز از آلودگی گرفته تا مواد شیمیایی کمک کنند.


روغن های ضروری را آزمایش کنید
ثابت شده است که این تقویت کننده های ایمنی برای کودکان نوپا و کودکان مانند اکالیپتوس و پونه کوهی دارای قابلیت های ضد باکتریایی و تعدیل کننده سیستم ایمنی هستند. تلاش کنید آنها را در محیط داخلی خود پخش کنید تا از ایمنی کل خانواده حمایت کنید. اکالیپتوس دارای اثر انرژی زاست و پونه کوهی را میتوان به وعده های غذایی اضافه کرد تا طعم و مزه ایجاد نماید همینطور سیستم ایمنی کودک شما را تقویت کند.
ورزش منظم داشته باشید
نتایج تحقیقات نشان می دهد که فعالیت بدنی بیشتر به صورت مستقیم به سلامت سیستم ایمنی بدن کمک می نماید. هوای سرد می تواند ورزش را چالش برانگیز کند ازاین رو امکان دارد احتیاج به خلاقیت داشته باشید.
استرس را مدیریت کنید
برای خیلی از بچه ها، بازگشت به مدرسه استرس زاست و استرس سیستم ایمنی را تحریک می کند. در حالیکه این مورد یک پاسخ مثبت و ضروری جهت کمک به بهبود زخم است، استرس های طولانی مدت می توانند پاسخ ایمنی بدن را تضعیف کنند. کودکان و بزرگسالان تحت استرس معمولاً کمتر قادر به مبارزه با میکروب ها هستند. بخصوص سال جاری، بعد از چندین ماه تحصیل در خانه، بچه ها در مورد بازگشت به کلاس های حضوری مضطرب و نگران هستند. عاداتی ایجاد کنید که به فرزندان شما کمک نماید تا اضطراب خویش را آرام و مدیریت کند و سایر راهبردهای تقویت کننده سیستم ایمنی را در حین بازگشت به مدرسه برنامه ریزی کنید چونکه خیلی مهم است.
ویتامین ها و مواد معدنی تقویت کننده ایمنی را در نظر بگیرید
ویتامین ها و مواد معدنی خاصی که برای یک پاسخ ایمنی سالم ضروری هستند عبارتند از روی، ویتامین C، ویتامین D، آقطی و قارچ چینی.
منابع غذایی طبیعی تا حد امکان بهترین هستند. غذاهای حاوی روی شامل گوشت قرمز و دانه های کنف است. مواد غذایی حاوی ویتامین C هم شامل کلم بروکلی، توت فرنگی، مرکبات و کلم بروکسل است. ویتامین D در صورت امکان بهتر است از نور طبیعی خورشید به دست آید. آزمایش میزان این ویتامین ها در بدن کودک شما و مصرف مکمل ها پس از مشورت با متخصص اغلب ضروری می باشد، آقطی یک مکمل عالی تقویت کننده سیستم ایمنی و مناسب برای کودکان است که در کنار یک رژیم غذایی سالم، حمایت بیشتری عرضه می دهد.
قارچ های چینی، آداپتوژن هایی هستند که به تعادل هورمون های استرس کمک می کنند اما واداشتن بچه ها به خوردن قارچ می تواند مشکل باشد. این سوپراستارهای ایمنی را میتوان در سوپ و آبگوشت یا آنها را ریز آسیاب کرد و به سس ها، گوشت چرخ کرده یا غذاهای دیگر افزود.


مطمئن شوید که کودکان واکسن های مهم را دریافت کردند
ایمن سازی از ما در مقابل انواع بیماری ها محافظت می کند. با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا کودک شما در مورد واکسیناسیون به روز است یا خیر. واکسن آنفلوآنزا سالانه برای همه افراد ۶ ماهه یا بالاتر سفارش می شود و سال جاری اهمیت ویژه ای خواهد داشت؛ نه تنها ترکیب آنفلوآنزا و کووید کمی ترسناک است بلکه هر علامت سرماخوردگی در این زمستان به معنای از دست دادن مدرسه یا کار است. واکسن ها بی خطر هستند و در پیشگیری از بیماری شدید تفاوت زیادی ایجاد می کنند.
اقدامات احتیاطی ساده را فراموش نکنید
همه اعضای خانواده می توانند اقدامات احتیاطی ساده ای را جهت کمک به حفظ سلامت انجام دهند؛ دست هایتان را بشویید، سرفه و عطسه خویش را با آرنج بپوشانید و تا جایی که می توانید از افراد بیمار دوری کنید. ماسک ها هم می توانند کمک کننده باشند، بخصوص زمانی که در فضاهای داخلی شلوغ حضور دارید.
اگر کودک شما مشکل سلامتی دارد مبارزه با عفونت دشوارتر می شود، در مورد اقدامات احتیاطی اضافی یا متفاوتی که باید انجام دهید با پزشک خود صحبت کنید.
منابع
https: //drwillcole.com
https: //blog.davincilabs.com
https: //www.health.harvard.edu
منبع:

1401/07/01
14:41:20
0.0 / 5
155
تگهای خبر: آزمایش , پاییز , تحصیل , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین