9 رشته جدید به شاخه کاردانش افزوده شد

9 رشته جدید به شاخه کاردانش افزوده شد

به گزارش مدیریت آموزش مدیرکل دفتر آموزش های فنی و حرفه ای و کاردانش وزارت آموزش و پرورش از ایجاد رشته های جدید در شاخه کاردانش آگاهی داد و اظهار داشت: آموزش های فنی وحرفه ای محرک اصلی اقتصاد هستند.


مصطفی آذرکیش در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به این که در زمینه محتوا، رشته های جدیدی در شاخه کاردانش راه اندازی کردیم که شمار آن به 9 رشته می رسد اظهار داشت: بعنوان مثال دو رشته «حمل ونقل ریلی» به وجود آمد و سومین رشته در این عرصه نیز درحال نهایی شدن است. رشته های حمل و نقل ریلی با مشارکت شرکت راه آهن زیرنظر وزارت راه و شهرسازی به راه افتاده است.
وی ادامه داد: رشته «خدمات فروشگاهی» با همکاری و مشارکت اتاق اصناف ایران، رشته «محیط بانی» با هماهنگی و مشارکت سازمان حفاظت از محیط زیست افتتاح شد. رشته «بهداشت دام عشایر و روستا» با مشارکت سازمان دامپزشکی و وزارت جهادکشاورزی راه اندازی و در شورای عالی آموزش و پرورش تصویب گردید. همین طور رشته «بازیافت مواد و انرژی» را با مشارکت سازمان دهیاری ها و شهرداری های وزارت کشور داشتیم.
آذرکیش با اعلان اینکه درحال رایزنی با بیمه مرکزی برای ایجاد رشته جدید دیگری در زمینه بیمه هستیم اظهار داشت: موافقت های اولیه گرفتن شده و فعلا در مرحله کارشناسی است. مکاتبات و پیگیری هایی با بیمه مرکزی جمهوری اسلامی دراین زمینه انجام شده است. امروز بورس، بانک و بیمه، نیاز بازار کار است و ایجاد رشته های جدید می تواند به این تقاضا پاسخ دهد.
مدیرکل دفتر آموزش های فنی و حرفه ای و کاردانش وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: مشارکت در زمینه آموزش های فنی وحرفه ای و کاردانش را در زمینه های مختلفی داریم. رشته های ما در هر چهار زمینه صنعت، خدمات، کشاورزی و هنر یا تولیدمحور و یا خدمات محور هستند و آموزش مشارکتی از این حیث دارای اهمیت است.
وی با اشاره به ضرورت همکاری مشترک آموزشگران بازار کار و سیاست گذاران حوزه کار اظهار داشت: این امر هم با تعریف مسئولیت های مشخصی برای هریک از آنها برنامه ریزی می شود و معتقدیم شرط اساسی شکوفایی و بالندگی جوامع در توسعه سرمایه های انسانی آن نهفته است.
مدیرکل دفتر آموزش های فنی و حرفه ای و کاردانش وزارت آموزش و پرورش افزود: لازم است خروجی نظام آموزش وپرورش باتوجه به تاکید سیاست های ابلاغی متناسب با نیازهای بازار کار تربیت شوند. مهارت آموزی جزو اولویت های اصلی وزارت آموزش و پرورش است، برای اینکه مهارت موجب ارتقای کیفیت زندگی و افزایش کارایی افراد می شود. تربیت افراد متخصص و ماهر همچون عوامل اصلی توسعه پایدار و تولید ثروت ملی شمرده می شود.
آذرکیش با اشاره به نامگذاری امسال به «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» اظهار داشت: آموزش های فنی وحرفه ای محرک اصلی اقتصاد است. هرکجا اقتصاد شرایط بهتری پیدا کند شاهد رونق بیشتر در آموزش های فنی وحرفه ای هستیم. باتوجه به این که یکی از پیشران های اقتصادی، نیروی انسانی است، حالا خلاء آموزش های مهارتی در کشور دیده می شود و این که گفتیم این رشته ها را با کمک دستگاه های دیگر راه اندازی کردیم، نشان دهنده اهمیت آموزش های فنی باتوجه به مشارکت بین بخشی و دستاوردی در این حوزه می باشد.
منبع:

1400/09/02
20:45:49
0.0 / 5
330
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین