وزیر بهداشت:

مرگ ناشی از واکسن کرونا نداشته ایم

مرگ ناشی از واکسن کرونا نداشته ایم

به گزارش مدیریت آموزش وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن اشاره به وضعیت فعلی کرونا و واکسیناسیون آن در کشور، درباره سایر اهداف خود نظام سلامت توضیحاتی ارائه نمود.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی اظهار داشت: کرونا یک بیماری بسیار پیچیده است و باتوجه به تغییر و تحول ویروس باید آماده باشیم و وضعیت را رصد نماییم. خوشبختانه در کشور ما با واکسیناسیون بالا در دو ماه اخیر توانستیم دفاع بدن مردم را در مقابل ویروس بالا ببریم. متاسفانه در مرداد ماه روزانه بالای ۷۰۰ نفر مرگ و حدود ۸۰۰۰ بستری در آی سی یو و حدود ۵۰ هزار مبتلا داشتیم و تمام تخت های بیمارستانی پر بودند. میزان واکسیناسیون تا مرداد ماه حدود ۵ میلیون دُز بود. امروزه یکی از راه های مهم مقابله با بیماری، واکسیناسیون است. ویروس در محیط وجود دارد و تزریق واکسن لازم است.
وی با اشاره به اینکه کرونا یک همه گیری جهانی است، افزود: کرونا از کشوری به کشور دیگر می رود و در محیط وجود دارد که تنها راه مهم، افزایش دفاع بدن است. ما در مجلس هم به نمایندگان ملت گفتیم که تلاش می نماییم هرگونه که ممکن باشد با کرونا مقابله نماییم و قول دادیم تا دهه فجر، واکسیناسیون را کامل نماییم. کار شبانه روزی انجام شد و ریاست جمهوری و سایر همکاران، بانک مرکزی، هلال احمر و... کار مهمی انجام دادند و حجم زیادی از واکسن وارد کشور شد.
او درباره علت عدم دسترسی به واکسن در نیمه ابتدایی سال و دسترسی بالا به واکسن بعد از شهریور، اظهار نمود: از گذشته ناآگاه هستم ولی از وقتی مسئولیت به عهده گرفتم تلاش همگانی انجام شد. البته در هفته اول قبول مسئولیت خیلی واکسن نداشتیم ولی بعد از آن با تلاش همگی خصوصاً رییس جمهور حجم زیادی از واکسن وارد شد. البته بحث انجام واکسیناسیون نیز اهمیت بالایی دارد. اگر قرار بود با امکاناتی که خود وزارت بهداشت داشت واکسیناسیون انجام دهیم کار سخت بود. می دانید که امروز ما درحال رسیدن به مرز ۸۰ میلیون هستیم. یعنی در عرض دو ماه و نیم ۷۵ میلیون دوز واکسن تزریق شده است. اگر با شرایط معمول می خواستیم کار نماییم حداقل یک سال طول می کشید ولی با کمک گرفتن از مردم حجم بالای واکسن در حسینیه ها، مساجد، مصلی ها و... با کمک مردم واکسن تزریق شد و در بعضی مراکز تنها یک یا دو رابط از سمت ما حضور داشتند و این نشان دهنده ارزش حضور مردم ما در صحنه است.
او اشاره کرد: واکسیناسیون در حجم بالایی انجام شد و ما اگرچه در یک وضعیت بحرانی بودیم اما امروز میزان مرگ و میرمان به ۱۲۴ نفر رسید. قبل از تصدی بر سمت وزارت، رییس بیمارستان لبافی نژاد بودم و مرگ و میر مردم را از نزدیک می دیدم و این واقعا دلخراش است. خوشبختانه میزان بیماران و بستری کم شده است. البته باید برای موج ششم آماده باشیم. این موج در بسیاری از کشورها آمده است اما نکته موثر برای ما انجام واکسیناسیون و رعایت پروتکل ها است. از مردمی که واکسن زدند ممنون هستم. ما نزدیک ۲۰ هزار عضو هیأت علمی در دانشگاه ها داریم و دغدغه ما سلامت مردم است. امروز ۷۶ درصد مردم یک دوز و ۴۰ درصد دو دوز واکسن زده اند و به سرعت درحال پیش روی است. عزیزانی هم که هنوز واکسن نزده اند لطفا اقدام نمایند. من در واکسیناسیون کودکان نوه ۱۲ ساله خودرا برای تزریق واکسن بردم که نشان دهم همه مردم مانند نوه ام برایم عزیز هستند.
وی اضافه کرد: ویروس در دنیا در حجم زیادی درحال گردش است و می تواند تغییرات ژنتیکی هم داشته باشد و تنها کار ما ایمن کردن بدن خودمان است. راه ورود ویروس بوسیله تنفس است و باید پروتکل ها را رعایت نماییم. طبق بررسی انجام شده تعداد مهمی از بیمارانی که در چند ماه اخیر فوت کردند کسانی بودند که واکسن نزده بودند. پیش از واکسیناسیون در کادر درمان حدود ۲۰۴ نفر از عزیزان ما شهید سلامت شدند اما امسال که ویروس تهاجمی تر شد و بیماران هم بیشتر شده بودند ولی ما به اندازه انگشتان یک دست هم شهید سلامت از کادر درمان نداشتیم و این نشان دهنده تاثیر بسزای واکسن است و تصمیم داریم دوز سوم را هم برای کادر سلامت تزریق نماییم. البته افراد پر ریسک و کسانی که مسن بودند مدت زمان زیادی از تزریق دوز دومشان گذشته است هم می توانند دوز سوم را دریافت نمایند.
عین اللهی با اشاره به ابتلای خودش به ویروس کرونا در اسفند سال گذشته(۱۳۹۹)، اشاره کرد: مردم نباید با مبتلاشدن به کرونا گرفتار واهمه و وحشت شوند و باید به خوبی درمان خودرا دنبال کنند. بیشتر کسانی که مبتلا می شوند نجات پیدا می کنند.
وی درباره شایعات پیرامون واکسن کرونا، اشاره کرد: آنهایی که واکسن می زنند عوارض نادر بسیار کمی داشتند و مرگ ناشی از تزریق واکسن هم نداشتیم. بعد از دو ماه از تزریق دو دوز واکسن ایمنی ایجاد می شود. در کشور ما حدود یک قرن است واکسن تزریق می شود و از بدو تولد کودکان واکسن می زنند و بیماری مانند فلج اطفال با واکسیناسیون حالا دیگر بسیار نادر است. واکسن نکته ای علمی و مشخص است.
او درباره نامه ای که بتازگی پیرامون میزان کارایی و اثربخشی یکی از واکسن های وارداتی انتشار یافت، بیان کرد: آن مطالعه یک مطالعه اولیه بود و این نتایج نباید فعلا منتشر می شد تا نتایج تکمیل شود. مطالعات دیگری در دنیا در حال انجام می باشد که نتایج خوبی دارد و به مردم اطمینان می دهیم واکسن هایی که استفاده می نماییم جزو بهترین واکسن ها است. واکسن وارداتی از چین از نوع تولید پکن است. اطلاعات درست باید از کمیته علمی ما گرفته شود که همگی بهترین اساتید هستند.
او افزود: برای تایید یک واکسن سه مرحله باید طی شود و آن چیزی که سلامت واکسن را تایید می کند مرحله دوم است. مرحله سوم کارآزمایی بالینی نیز اثرگذاری واکسن را بررسی می کند و تمام واکسن های موجود تا حالا مرحله دوم کارآزمایی را سپری کرده اند؛ بعد از گذراندن آن مرحله است که مجوز تزریق واکسن صادر می شود. در کشور ما واکسن برکت، سیناژن و پاستور این مراحل را طی کردند و واکسن رازی و فخرا هم این هفته تایید می شوند. انواع و اقسام واکسن هایی که در دنیا هست، در کشور ما تولید شده است.
وزیر بهداشت در مورد دلیل واردات واکسن با وجود تعدد پروژه های واکسن های داخلی، اظهار داشت: در وضعیت فعلی، زمان برای ما بسیار مهمست و فرصت تامین شدن ۱۶۰ میلیون دز واکسن را در داخل نداریم در صورتیکه حتی یک ساعت هم برای ما ارزش دارد و تمرکز اصلی ما نجات تک تک هموطنان از مرگ است. باید توجه داشت واکسن های داخلی دو مرحله آزمایشگاهی و صنعتی دارند؛ نمی توانیم صبر نماییم و زمان را از دست بدهیم تا واکسن های داخلی به تعداد موردنیاز ما برسد، برای اینکه مرحله آزمایشگاهی که زیر نظر وزارت بهداشت است با سرعت هرچه تمام تر انجام می شود، اما نباید توقع داشت که مرحله صنعتی تامین واکسن نیز با همان سرعت جلو برود.
وی اضافه کرد: واکسن های داخلی تا حالا به ۱۴ میلیون دز رسیده اند. اگر تولید داخل به مقدار قابل قبولی برسد از واردات خارجی کم می نماییم ولی نمی توانیم زمان را از دست دهیم تا افرادی فوت کنند. میزان هزینه درمان بسیار بیش از هزینه تامین واکسن است.
او اظهار نمود: رسانه ملی و خصوصاً خبرنگاران در عرصه روشنگری برای واکسیناسیون بسیار فعال بودند و روشنگری باید همچنان ادامه داشته باشد. البته در طول این مدت کوتاه از بسیاری کشورها جلو افتادیم و باید باردیگر از مردم تشکر کنم، برای اینکه حضور آنها موجب قوت قلب همکاران ما و خصوصاً کادر درمان شد. همین طور این همکاری و مشارکت مردمی منجر به کاهش تعداد بیمار و در نتیجه کاهش بار کاری کادر درمان در بیمارستان ها شده است. کادر درمان در این حدود دو سال بسیار سختی کشیدند و تزریق واکسن بیشتر کار کادر درمان را سهل تر می کند. کرونا ابعاد گسترده ای را درگیر می کند و می بینید حتی یک مبتلاشدن چقدر از نظر اقتصادی می تواند ضرر آفرین باشد بدین سبب نخستین اولویت ما مبارزه با کرونا است.
عین اللهی اضافه کرد: در شرایطی که مسئله اجتماعی مطرح باشد نمی توان با واکسن برخورد اختیاری داشت. بطور مثال اگر یک فرد مبتلا به کرونا وارد هواپیما شود می تواند تمام افراد پرواز را مبتلا کند و حتی اجتماع نیز فرد ناقل بیماری را نمی پذیرد. وزارت بهداشت مسئول واکسیناسیون است مردم نیز وظیفه خودرا به درستی انجام می دهند.
او با اشاره به اینکه از شروع شروع کرونا ما بصورت مداوم با محدودیت ها سر و کار داشتیم، اشاره کرد: می خواهیم با انجام واکسیناسیون محدودیت ها را حذف نماییم. الان خروج و ورود از و به کشور باید حتما با واکسیناسیون کنترل و بررسی می شود و امروز تاکید ما بر کارت واکسیناسیون است. ویروس از خارج وارد کشور می شود و گردشگر و مسافر باید کارت واکسیناسیون داشته باشد.
وزیر بهداشت درباب اظهارات یکی از مسئولان وزارتی درباره لزوم انجام ۷۲ ساعت یکبار تست پی سی آر برای کارمندانی که واکسن نزده اند، بیان کرد: این ادعا می تواند شخصی باشد و چنین مصوبه ای در ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار نشده است و چنین کاری شدنی نیست. البته برخی دوستان الگوهای خارجی مطرح می کنند اما انجام روزانه تست پی سی آر شدنی نیست و هزینه بر است.
او افزود: در وضعیت فعلی عادی انگاری بسیار خطرساز است، برای اینکه هنوز به هدف نهایی مواجهه با کرونا نرسیده ایم و تنها ۴۰ درصد افراد دو دز کامل واکسن را دریافت کرده اند بدین سبب باید تا رسیدن به هدف اصلی، صبوری و مداومت بر شیوه نامه های بهداشتی را ادامه دهیم.
عین اللهی اظهار داشت: نظر ما در مورد بازگشایی مدارس این است که آموزش و پرورش تنها در صورت تزریق بالای ۷۰ درصد دو دز کامل واکسن به دانش آموزان، می تواند تصمیمی برای بازگشایی مدارس داشته باشد که این هدف تا اواخر آبان عملی خواهد شد. البته باید به این نکته توجه داشت که میزان مرگ و میر در کودکان بر اثر کرونا خیلی کم است، اما خطر ناقل بودن کودکان و در نتیجه مبتلا کردن خانواده هایشان را باید مد نظر داشت. بازگشایی مدارس باید با واکسیناسیون باشد.
وزیر بهداشت در مورد واکسن کووایران برکت، اظهار داشت: این واکسن یکی از موفق ترین واکسن های دنیا با کمترین عوارض امکان دارد، اما متاسفانه به سبب راه اندازی تنها یک خط تولید، میزان کافی از این واکسن در دسترس ما نیست؛ خیلی از مطالعات انجام شده حاکی از ایمنی بسیار بالای واکسن کووایران برکت است و ما این مطالعات را برای مجامع بین المللی ارسال کرده ایم و امیدواریم فارغ از مسائل سیاسی واکسن برکت بعنوان یک واکسن بین المللی مطرح شود.
او در مورد علت تعدد واکسن های داخلی بیان کرد: در دنیا روش های مختلفی برای تولید واکسن وجود دارد. به سبب پلت فرم های متفاوت واکسن های موجود در جهان، ما نیز از واکسن هایی با ساختارهای متفاوت در کشور داریم و با دسترسی به این تکنولوژی آینده کشور را بیمه خواهیم کرد و این برای ما امیدبخش است. چون دوز یادآور هم نیاز داریم ان شاءالله همین واکسن ها در آینده بعنوان دوز یادآور می توانند موثر باشند. واکسن های فخرا و کووپارس هم هفته آتی تایید نهایی خواهند شد. مستندات واکسن ها بطور متناوب در حال انتشارست.
او درباره مشکلات موجود در زمینه سلامت خصوصاً موضوع کمبود نیرو، بیان کرد: هفته پیش حدود ۴۰ هزار مجوز برای ورود و جذب کادر درمان صادر شد، اما همچنان با مسائلی مثل مضیقه بودجه مواجه هستیم، در وضعیت فعلی هم در شرایطی به سر می بریم که به سبب بهبود شرایط کشور کادر درمان امکان استراحت بیشتری دارند، اما منکر کمبود نیروی کادر درمانی نیستیم. الان مراکز در آماده باش کامل هستند و به دانشگاه ها هم گفته ایم برای رفع مشکلات اقدام نمایند.
وی اضافه کرد: با تشکیل وزارت بهداشت با افزایش نیروهای پزشکی مواجه شدیم و به سبب تمرکز بر کیفیت آموزش از سال ۱۳۶۴ به بعد کلاس های درس از ۵۰۰ نفر به ۱۰۰ نفر کاهش پیدا کرد و تمرکز بر کیفیت تدریس مورد توجه قرار گرفت. چون پزشکی کار مهارتی و عملی زیادی دارد که بسیار مهم می باشد. حالا با رشدی منطقی در تربیت نیروی پزشکی مواجه هستیم. برنامه ای برای این کار نوشته شده است و هر جا لازم بود می توانیم کم و زیادش نماییم. مشکل ما نیروی انسانی نیست، الان تعداد زیادی نیروی پرستار وجود دارد که به سبب مسائل مالی امکان استخدام آنها وجود ندارد. مشکل فقط تربیت نیرو نیست بلکه مشکل آدم های بیکار هستند. بیکاری در تمام رشته ها یکی از اشکالات رایج کشور ما بوده و یکی از اصلی ترین دلیلهای آن مسائل مالی و مضیقه بودجه است.
او با اشاره به اینکه حالا ۲۲۰ بیمارستان درحال تکمیل داریم، اظهار نمود: وقتی این بیمارستان ها تکمیل شوند نیروی انسانی برای آنها تامین خواهد شد، در وضعیت فعلی هم نیروهای انسانی ما به اندازه زیرساخت ها مشغول فعالیت هستند. البته این قول را به همه مردم می دهم که در صورت ایجاد زیرساخت ها و مراکز درمانی، نیروهای انسانی را نیز مشغول به کار نماییم.
وزیر بهداشت، اظهار داشت: در بخش دولتی دلیلی برای انحصارطلبی نداریم. در وضعیت فعلی به نسبت ظرفیت، جذب نیرو را انجام داده ایم و باید توجه داشته باشیم پزشکی کشور ما قابل مقایسه با خیلی از کشورهای هم جوار ما نیست و ما شاهد توریسم های درمانی به سبب کیفیت بالای پزشکی ایران هستیم.
او در مورد بومی گزینی نیروها در مناطق محروم، اظهار داشت: شدیدا به بومی گزینی معتقد هستم. باید مناطق محروم مورد توجه قرار گیرند و می توانیم با افزایش فعالیت نیروهای فارغ التحصیل در طرح، کمبودها را رفع نماییم همین طور افزایش جذب نیروهای بهداشتی هر منطقه نیز جزو برنامه های آینده ما در وزارت بهداشت خواهد بود که به رفع کمبود کادر درمان در مناطق محروم کمک خواهدنمود.
او ضمن مقدم دانستن امر بهداشت بر درمان، اشاره کرد: یکی از راهکارهای اساسی مشکل مردم، در عرصه بهداشت است که بیماران به درستی شناسایی شوند و درمان های اولیه بموقع برای آنها صورت گیرد. نظام ارجاع، پزشکی خانواده و پرونده الکترونیک ۳ اصل مهم برای رفع مشکلات بیماران در عرصه بهداشت و درمان است که باید در کنار هم عملیاتی شوند. وقتی فرد بیمار می شود باید فقط دغدغه درمان داشته باشد و نه دغدغه مخارج درمانی. ما این مسائل را در دستور کار خود داریم و امیدواریم همانطور که در مسئله واکسیناسیون موفق بودیم در این عرصه نیز موفق باشیم. در مورد پرونده الکترونیک نیز زیرساخت مناسبی در وزارت بهداشت به وجود آمده است.
وی یکی از کارهای خوبی که در وزارت بهداشت انجام شده را، مشخص شدن شناسه دارو در سامانه تیتک دانست و اشاره کرد: ما نیز این مسیر را ادامه خواهیم داد، اما یکی از اشکالات مملکت ما، مصرف بی رویه دارو است. متوسط نسخه ای که باید در جهان تجویز شود یک و نیم دارو است، اما در کشور ما این عدد سه قلم دارو است؛ متأسفانه مردم ما معتقدند بیماری فقط با دارو درمان می شود درحالی که این فرهنگ باید در میان مردم ما کمرنگ شود که از پزشکان خود توقع تجویز دارو نداشته باشند. دارو تیغ دو لبه است و علاوه بر ایجاد سلامتی می تواند عوارض خطرناکی نیز داشته باشد.
وزیر بهداشت افزود: در پزشکی نوین روش های غیردارویی درحال افزایش است. دومین تجارت دنیا پس از نفت، دارو است. این در حالی لست که روش هایی مثل سلول درمانی و ژن تراپی می توانند بدون نیاز به دارو، بیماریهای افراد را برطرف کنند. اما خیلی ها به دنبال دارو هستند. از طرفی افراد باید توجه داشته باشند که با اصلاح سبک زندگی و کاهش مصرف قند، نمک، شکر، غذای چرب، افزایش تحرک و... باتوجه به رژیم غذایی مناسب می توانند از مبتلاشدن به بیماریهای خطرناک و پرهزینه ای مثل دیابت، چاقی و فشار خون جلوگیری نمایند و در نتیجه مصرف دارو را به حداقل ممکن برسانند. در سلامت یک جامعه، وزارت بهداشت فقط یک وجه کار است و باید سایر عوامل مداخله گر نیز مورد بررسی و اصلاح قرار گیرند. بطور مثال روغن مصرفی و مواد غذایی مردم باید در سالم ترین حالت ممکن مصرف شوند که این موارد با آگاه کردن مردم به عهده رسانه ها است.
عین اللهی درباره تله مدیسین، اظهار داشت: می توان از روش های مجازی درمان برای مناطق محروم بهره برد و ما برنامه هایی نیز برای این مساله در نظر داریم و اجرائی خواهیم کرد.
وی در مورد طب سنتی، اشاره کرد: طب سنتی از دیرباز وجود داشته است ولی باید مورد تحقیق و بررسی قرار گیرد و به شکل یک مجموعه علمی در بیاید تا بتوان با اطمینان به مردم معرفی نمود و در اختیار آنها قرار داد. طب سنتی را بصورت یک رشته دانشگاهی به شکل یک روش علمی قرار دادیم و دکترای طب سنتی را ایجاد کردیم. ۸ دانشکده طب سنتی در کشور داریم که در آینده نیز افزایش خواهند داشت. همین طور در مناطق مختلف کشور گیاهان دارویی کشت می شوند و باتوجه به قابلیت های طب سنتی و در کنار طب مدرن از آن بهره گیری می نماییم. باید روش های علمی استفاده شوند و برمبنای حدس و گمان کار نمی نماییم.
وی در مورد پرداخت معوقات کادر درمان، بیان کرد: در دو ماهی که سر کار آمده ایم، مسئله معوقات و مطالبات کادر درمان را در ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح کردیم و حق با کادر سلامت است. هم اکنون حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان بودجه برای این کار تخصیص داده ایم که تا حالا به تعدادی از دانشگاه ها پرداخت شده و درحال توزیع است؛ امیدواریم دیگر تعویقی در این مورد وجود نداشته باشد.
وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، در مورد مالیات پزشکان، اظهار داشت: پزشکان نسبت به سایر اقشار مملکت بهتر مالیات را پرداخت می کنند و شاید تعداد محدودی به درستی مالیات پرداخت نکنند. امیدواریم اداره مالیات به شکلی عمل کند که همه مالیات را پرداخت کنند. اجرای مسئله مالیات به عهده ما نیست و ما تمرکز بر این مسئله داریم که مالیات باید عادلانه و بموقع پرداخت گردد.
منبع:

1400/08/02
12:37:19
0.0 / 5
248
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین