ترفند كلاهبرداران با ادعای دسترسی به سوالات امتحانی

ترفند كلاهبرداران با ادعای دسترسی به سوالات امتحانی

مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش و پرورش اعلام نمود:  انتشار سؤالات بعد از شروع آزمون؛ به مفهوم افشای آن نیست؛ خانواده ها و دانش آموزان، فریب کانال ها و صفحه های فروش سؤال را نخورند.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش وپرورش با صدور اطلاعیه ای به برخی پرسش های خانواده ها و دانش آموزان پاسخ داد.
در این اطلاعیه آمده است: در سنوات اخیر با روش ارسال الکترونیکی سؤالات رمز شده به حوزه های اجرا، تا زمان ارسال رمز و بازگشایی و چاپ سؤالات، دسترسی به سؤالات محال است و تا حالا نیز شواهد یا گزارشی از جانب هیچ یک از مراجع نظارتی و کانال های تلگرامی در خصوص اینکه سؤالات حتی یک دقیقه پیش از شروع امتحان، افشا شده باشد موجود نیست و همانگونه که یکی از خبرگزاری ها به نقل از علی امرایی، عضو کمیسیون آموزش دیده بان شفافیت و عدالت بیان کرده است، در برخی از موارد بعد از شروع امتحان تعداد انگشت شماری از دانش آموزان با استفاده از گوشی همراه، ساعت هوشمند و... که بصورت غیر قانونی با خود در جلسه امتحان همراه دارند، اقدام به تصویر برداری از سؤالات و ارسال آن در کانال های خاص می کنند که این مبادرت به مدلول لو رفتن سؤالات نیست، چون در زمانی اتفاق می افتد که دانش آموزان در جلسه امتحان حضور دارند و تحت نظارت مراقبین مشغول پاسخگویی به سؤالات هستند و عملاً هیچ تأثیری در دسترسی آنها به پاسخ سؤالات و صحت برگزاری امتحان ندارد.
در ادامه نیز بیان شده است: البته آموزش و پرورش برای برقراری نظم و امنیت بیشتر و پیشگیری از هرگونه تخلف، مبادرت به صدور دستورالعمل های حفاظت و مراقبت از آزمون ها، آموزش مراقبین و نیز تجهیز قریب به اتفاق حوزه های برگزاری امتحانات به دستگاههای موبایل یاب و نظارت مستمر از حوزه ها کرده است، و با متخلفین بر طبق بخشنامه رسیدگی به تخلفات امتحانی برخورد می کند و مجازات دانش آموزانی که وسیله بدون مجوز نظیر، موبایل یا سایر وسایل و تجهیزات ارتباطی در جلسه امتحان به همراه داشته باشند و آنرا برای انتشار سؤالات و یا استفاده از سؤالات انتشار یافته بکاربرند، این است که نمره تمام امتحانات آن نوبت صفر و از شرکت در امتحانات نوبت بعد محروم خواهند شد.
در این اطلاعیه همین طور تاکید گردیده است که بارها درباب این شیوه کلاهبرداری و این که هرگونه ادعای دسترسی به سؤالات قبل از شروع امتحان خلاف واقع و بمنظور فریب مخاطبین است، به دانش آموزان و اولیای آنها به طرق مختلف حتی در رسانه ملی اطلاع رسانی شده است.
با این وجود همانطورکه در مورد موضوعات حائز اهمیت دیگر که جنبه فراگیر دارد، افراد فرصت طلب به قصد سو استفاده و منفعت طلبی اقداماتی برای فریب ذی نفعان انجام می دهند. در مورد سؤالات امتحانی نیز افرادی اقدام به ایجاد کانال ارتباطی در فضای مجازی، پیام رسان ها یا سایت های تبلیغاتی کرده و با استفاده از سربرگ مجعول، سؤالات و یا تغییرات گرافیکی آنها، اهتمام در فریب دانش آموزان دارند که در این رابطه وزارت آموزش و پرورش مراتب را بوسیله پلیس فتا پیگیری و درهر نوبت از امتحانات افراد فرصت طلب و سودجو شناسایی و با شکایت دفتر حقوقی وزارت آموزش و پرورش، به مقام قضایی معرفی می گردند.
این اطلاعیه می افزاید: در ایام اخیر بنابر اعلام معاون اجتماعی پلیس فتا دو باند تبلیغ تقلب و دسیسه در امتحانات نهایی دانش آموزان که در پیام رسان تلگرام و شبکه های اجتماعی اینستاگرام تبلیغ می کردند شناسایی و به مقامات ذی صلاح تحویل شده اند که اعضای این دو باند اذعان داشتند هیچ نوع خدماتی به دانش آموزانی که وجهی پرداخت کرده اند، داده نشده است، در ضمن اسامی دانش آموزانی که با این کانال ها همکاری می کنند و بوسیله پلیس فتا در اختیار آموزش و پرورش قرار گرفته و با آنان و برخورد قانونی می شود. پس دانش آموزان باید مراقب باشند تا به هیچ وجه، فریب اینگونه تبلیغات ناصحیح را نخورند و گرفتار مجازات های قانونی نشوند.
بدیهی است برگزاری امتحانات حضوری با سوالات واحد و در وضعیت معین، تحت نظر مراقبان امتحانات و تصحیح اوراق از طرف مصححان کار آزموده و مجرب، بر طبق دستورالعمل های مربوط در زمینه های تصحیح، منجر به برقراری عدالت خواهد شد.1400/03/12
22:56:44
0.0 / 5
300
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین