آخرین روند ورود شركت های صندوق ذخیره به بورس

آخرین روند ورود شركت های صندوق ذخیره به بورس

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان درباره آخرین روند ورود شرکت های صندوق ذخیره فرهنگیان به بازار بورس توضیح داد.


مهدی نیکدل در گفت و گو با ایسنا، درباره روند ورود شرکت های صندوق ذخیره فرهنگیان به بازار بورس توضیح داد و اظهار نمود: شماری از شرکت های زیرمجموعه را بورسی کرده ایم مثلا شرکت های بیمه معلم و بازرسی مهندسی صنعتی ایران در زمان ما وارد بورس شدند. سعی کردیم شرکت مروارید را نیز به بورس ببریم که با مشکل مواجه گردید و الان در حال انجام روند بورسی شدن هلدینگ پتروفرهنگ بعنوان شرکت مادر هستیم.
وی با اشاره به اینکه بتازگی پذیرش اولیه پتروفرهنگ در فرابورس صورت گرفته است، اضافه کرد: بعد از آن شرکت ساختمانی معلم برای ورود به بازار بورس آماده می شود و در سال آینده سه هلدینگ اصلی موسسه یعنی پتروفرهنگ، ساختمانی معلم و شرکت سرمایه گذاری فرهنگیان در گروه مالی را وارد بورس خواهیم کرد.
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با اعلان اینکه ۹۹ درصد دارایی های صندوق ذخیره در این سه هلدینگ قرار دارد، اظهار داشت: هلدینگ خدماتی با آنکه کارش مهمست اما دارایی چندانی ندارد و بورسی کردن آن طول می کشد. اما وقتی ۹۹ درصد دارایی های موسسه به بورس برود می توانیم بگوییم کل صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس است.

بورسی شدن شرکت های زیرمجموعه صندوق ذخیره با هدف شفاف سازی
نیکدل افزود: بورس همانند اتاق شیشه ای است که عملکرد مالی شرکتها برای همگان قابل مشاهده می باشد. بعد از آن که سه هلدینگ صندوق را به بورس بردیم بنا داریم همزمان با یک فرمولی، کسانی که از ابتدا تا کنون عضو صندوق بوده اند چه آنها که بازنشسته شده اند چه آنها که حالا در صندوق هستند را در ارزش افزوده سرمایه سهیم کرده و درصدی از سهام هلدینگ ها را مثلا ۱۰ درصد آنرا بعنوان سهام اولیه به آنها بدهیم.

قصد داریم سهام را در قالب یونیت واگذار کنیم
وی درباره چگونگی واگذاری این سهام اظهار داشت: می خواهیم سهام را در قالب یونیت واگذار نماییم. یونیت ها قابل صدور و ابطال هستند. باید پول سهام را با منافع آتی صندوق محاسبه نماییم و در ابتدا پولی از اعضا نگیریم. کار مهم ما این است که حتما اعضای صندوق را سهامدار نماییم. بنا داریم امتیازات هر معلم را برمبنای پولی که به صندوق واریز کرده محاسبه نماییم تا وقتی خواست از صندوق بیرون رود بجای طلبش، یونیت های صندوق را به او واگذار نماییم و از آنجایی که این یونیت ها قابل صدور و ابطال است می تواند به نرخ روز در بازار بفروشد.
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان اصرار کرد که وزیر آموزش و پرورش هم بطور جدی دنبال اجرائی شدن این طرح است. معلم بازنشسته می تواند به سه طریق از یونیت هایش استفاده نماید، یکی اینکه می تواند آنرا بفروشد و پولش را بگیرد یا آنرا نگه دارد و یا یونیتش را در اختیار بیمه معلم قرار دهد و از محل سرمایه اش حقوق مکمل بگیرد که احیانا این روش بیشتر مورد استقبال معلم ها قرار بگیرد برای اینکه حقوق مکمل بازنشستگی دریافت خواهند کرد.
نیکدل درباره یونیت های سهام توضیحات بیشتری ارائه کرد و اظهار داشت: یونیت های صندوق های سهامی قابل ابطال هستند و تفاوتشان با سهام در این است که بلافاصله نقد می شوند و نیازی نیست منتظر فروش آن در بورس باشید. همین طور یونیت، افت و خیز سهام و خطر سقوط سهام را ندارد و صدور و ابطال آن به بورس ارتباطی ندارد، مانند پول نقد است و صندوق ها مانند بانک عمل می کنند، تعدادی از صندوق ها ضمانت نقد شوندگی هم دارند.
وی افزود: تلاش می نماییم در مدت باقی مانده عمر دولت، این کار را برای معلم ها انجام دهیم تا در موقع بازنشستگی ثروت واقعی شان را از صندوق بگیرند برای اینکه هرچه در این صندوق است متعلق به فرهنگیان است. ارتباطمان با معلمان در طول این مدت خوب بوده و نشان میدهد اعتماد کرده اند، اما برای ما کافی نیست و لازم است شفافیت عملکردی ارتقاء پیدا کند.

حفاظت از صندوق ذخیره به عهده فرهنگیان است
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان اضافه کرد: ما نهال صندوق ذخیره را تا اینجا رسانده ایم و حفاظت از آن بر عهده خود فرهنگیان است تا بعداً کسی آنرا از ریشه در نیاورد. درخواست کرده ایم معلم ها نظارتشان را بر صندوق بیشتر کنند تا اتفاقات چند سال قبل باردیگر تکرار نشود. معتقدم در تشکیلات سیستماتیک، نقش مدیران کمرنگ می شود و افراد نمی توانند هر کاری بکنند اما وقتی تشکیلاتی سیستم ندارد، اگر مدیری بیاید که سوء نیت داشته باشد می تواند همه چیز را خراب کند. بدین سبب اگر سیستم درست باشد و معلمان ناظر باشند جلوی اتفاقات سوء احتمالی گرفته می شود.

همه دارایی های صندوق متعلق به معلمان است
نیکدل اضافه کرد: به زودی خبر خوبی برای معلمان خواهیم داشت که سهام اولیه در اختیارشان قرار بگیرد و در آینده هم ارزش افزوده دارایی های صندوق تعیین تکلیف شود.
وی درباره روند محاسبه ارزش افزوده توضیح داد و اظهار داشت: فرض کنید ساختمانی به ارزش ۱۰۰ میلیون تومان خریداری نموده باشیم و حالا ارزش روز آن به ۷۰۰ میلیون رسیده باشد. این اختلاف قیمت، در سود حسابداری لحاظ نمی گردد. مادامی که ساختمان را نفروخته باشیم، سودی قابل شناسایی نیست و تا زمانی که سود شناسایی نشده این سود در حساب اعضاء نمی نشیند، اما در دل این ساختمان هست و با پول اعضا خریداری شده است. ما می خواهیم بجای اینکه اموال را بفروشیم، سودش را به اعضا بدهیم به این صورت که همان ساختمان را به بورس می بریم و در بورس ارزش روز دارایی محاسبه می شود و می توانیم بجای سود حسابداری، ارزش واقعی را در قالب سهام به اعضا بدهیم.
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان تصریح کرد: به عبارت دیگر کل دارایی صندوق را به نسبت امتیاز معلم ها تقسیم می نماییم و هر معلم هر زمانی به صندوق آمده و پرداختی داشته است سهامی دریافت می کند. در صورتیکه سود حسابداری ارزش دفتری است و ارزش واقعی نیست.
1399/12/25
13:46:59
0.0 / 5
1187
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین