اجرای مكان یابی مدارس از شروع سال 1400 بعلاوه مزایای این طرح

اجرای مكان یابی مدارس از شروع سال 1400 بعلاوه مزایای این طرح

به گزارش مدیریت آموزش رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با اشاره به روند پیشرفت اجرای طرح مکان یابی مدارس و فضاهای آموزشی اظهار داشت: دستورالعمل مکان یابی مدارس به تایید سازمان برنامه و بودجه رسیده و از شروع سال 1400 لازم الاجراست.


مهراله رخشانی مهر در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به بسته تحولی این سازمان تحت عنوان مکان یابی مدارس اظهار نمود: برای سال تحصیلی جاری دو بسته تحولی آجر به آجر و مکان یابی مدارس در دستورکار سازمان نوسازی مدارس قرار گرفت که هر دو به خوبی پیش می روند.
وی ادامه داد: دستورالعمل مکان یابی مدارس به تایید سازمان برنامه و بودجه هم رسیده و نشریه ضابطه مکان یابی و بازتخصیص فضاهای آموزشی تحت عنوان ضابطه شماره ۸۲۷ تهیه، از طرف سازمان برنامه و بودجه تصویب و ابلاغ گردیده است.
رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با اعلان اینکه این مصوبه از شروع سال ۱۴۰۰ لازم الاجراست اظهار داشت: باید در فاز دوم نرم افزاری تهیه می کردیم که حالا آماده شده است. در گام بعدی پایلوت طرح در چندمنطقه لازم بود تا بتوانیم اطلاعات به دست آمده را وارد سامانه نماییم. هم اکنون پایلوت نیز انجام و اطلاعات ثبت شده است.
رخشانی مهر افزود: در مرحله بعدی باید اطلاعات مربوط به تمام مناطق کشور را وارد سامانه نماییم. برای ورود اطلاعات نیازمند دریافت اطلاعاتی از طرف دستگاه های اجرائی دیگر و همچنین ادارات کل آموزش و پرورش استانها هستیم. فعلا استانهای سمنان، خراسان شمالی و زنجان در حال انجام این کار هستند و کار به تدریج جلو می رود.
وی با اعلان اینکه مطالعات جمعیت شناسی پیرامون این طرح ضرورت دارد که اگر از طرف دستگاه های ذیربط انجام شده باشد؛ اطلاعات جمع آوری می شوند و اگر انجام نشده باشد باید خومان این کار را انجام دهیم اظهار داشت: وضع موجود مدارس نیز باید در سامانه لحاظ شود.
رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور درباره مزیت ها و سرانجام اجرای این طرح نیز توضیح داد و اظهار داشت: اگر بخواهیم در زمینی مدرسه ای بسازیم سامانه به ما اعلام می کند که این زمین قابلیت ساخت مدرسه را دارد یا خیر. آیا روی گسل زلزله قرار دارد یا خیر؟. همین طور نشان میدهد که ساخت مدرسه در آن محل موجب خالی شدن مدرسه مجاور نشود یا به جمعیت مدرسه مجاور لطمه نمی زند. همین طور کیفیت مکان را بررسی و اعلام می کند که آیا اصلا ساخت مدرسه در آن محل لازم هست یا ممکنست پنج سال دیگر جمعیت مهاجرت کنند و مدرسه خالی از دانش آموز بماند؟.
رخشانی مهر اضافه کرد: سامانه مکان یابی مدارس همین طور به وضع موجود در بازتخصیص فضاها کمک می نماید. بعنوان مثال ممکنست به ما بگوید جای مدرسه دخترانه را با مدرسه پسرانه عوض کنید تا مشکل تراکم حل شود و نیازی به ساخت مدرسه جدید نباشد. یا اینکه اگر جای مدرسه ابتدایی را با متوسطه عوض نماییم نیازی به ساخت مدرسه جدید نباشد. علاوه بر اینها سامانه مکان یابی مدارس اولویت های ساخت و راه اندازی مدارس جدید و مدارس نیازمند تخریب و بازسازی را هم نشان میدهد.
منبع:

1399/12/21
00:31:43
0.0 / 5
590
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین