اوحدی:

غیردولتی شدن مدارس شاهد منتفی است

غیردولتی شدن مدارس شاهد منتفی است

به گزارش مدیریت آموزش رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در پاسخ به اینکه آیا بحث غیردولتی شدن مدارس شاهد منتفی است؟ اظهار داشت: بله، پیشنهادی مطرح شده بود که مورد بحث قرار بگیرد. اما با عنایت به اسناد بالادستی و تاکیدات قانونی که داریم رویکرد اصلی درباره مدارس شاهد که شمار آن به ۱۳۵۰ مورد می رسد تقویت آنهاست.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، سعید اوحدی در حاشیه هجدهمین نشست گفت وگوی هفته وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه تعلیم و تربیت فصل مشترک جدی میان دو دستگاه است اظهار داشت: وزارت آموزش و پرورش متولی تعلیم و تربیت است و بنیاد شهید رسالت بزرگ ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را برعهده دارد.
وی ادامه داد: معتقدیم اگر بخواهیم به آن اقتدار معنوی که مقام معظم رهبری تاکید کرده اند برسیم، با استفاده از این دوبال میسر می شود که یک وجه تعلیم و تربیت و یک وجه جهت دادن به آن در بستر تریج فرهنگ ایثار و شهادت است.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به اینکه در جلسه امروز، کارگروهی میان دو دستگاه با حضور معاونین تشکیل شد تا جلسات مشترکی را برگزار کنند اظهار داشت: خداوند در حوزه تعلیم و تربیت و در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت برکات بزرگی را بعنوان حجت های ظاهری اش در اختیارمان قرار داده است؛ بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی برای دستیابی به تمدن نوین اسلامی با سه کلید واژه خودسازی، جامعه پردازی و دستیابی به تمدن نوین در هفت سرفصل است که فصل اول آن توسعه علم و پژوهش است.
اوحدی ضمن اشاره به مکتب سلیمانی بعنوان عصاره همه فضائل ارزشی، اخلاقی و شخصیت پردازی شخصیت تراز انقلاب اسلامی اظهار داشت: امروز تجلی آنرا در سیدالشهدای محور مقاومت با عنوان مکتب سلیمانی بعنوان سند زنده و تأثیر گذار در اختیار داریم. همینطور مسئولیت تدوین سند ملی ایثار، جهادت و شهادت توسط شورایعالی انقلاب فرهنگی به عهده بنیاد شهید و امور ایثارگران گذاشته شده است. امیدواریم با این سه سند و برایند خوبی که از گفت وگوی هفته داشتیم بتوانیم در نیل به اهداف مان که ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در بستر نظام تعلیم و تربیت است توفیق یابیم.
وی در پاسخ به پرسشی در خصوص اینکه با عنایت به سهمیه بالای خانواده های غیرایثارگر در مدارس شاه، ادامه فعالیت مدارس به شکل کنونی صلاح است ؟ اظهار داشت: بحثی که عنوان شد الگو شدن مدارس شاهد است. امروز خیلی از خانواده ها که دغدغه تعلیم و تربیت فرزندانشان را دارند حتی تاکید می کنند که اگر در دوران دفاع مقدس حضور نداشته اند، فرزندانشان در مدارس شاهد ثبت نام شوند و درس بخوانند و نگاهشان این است که در این مدارس انتقال فضائل اخلاقی و ارزش ها تضمین می شود و امکانات آموزشی بیشتر فراهم است.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: امروز آموزش و پرورش با بیشتر از ۴۰ هزار شهید که تقدیم دفاع مقدس کرده گنجینه گرانبهایی دارد که می تواند آنرا در جهت تقویت مدارس شاهد و تحقق رویکرد وزیر آموزش و پرورش در خصوص الگو شدن مدارس شاهد بکار بگیرد. نگاه بنیاد شهید و وزارت آموزش و پرورش، تقویت مدارس شاهد در همه حوزه ها است.
اوحدی در پاسخ به اینکه آیا بحث غیردولتی شدن مدارس شاهد منتفی است؟ اظهار داشت: بله، پیشنهادی مطرح شده بود که مورد بحث قرار بگیرد. اما با عنایت به اسناد بالادستی و تاکیدات قانونی که داریم رویکرد اصلی درباره مدارس شاهد که شمار آن به ۱۳۵۰ مورد می رسد، تقویت آنهاست.
وی درباره مدارس متعلق به بنیاد شهید و چالش هایی که بر سر این مدارس با وزارت آموزش و پرورش دارد اظهار داشت: اگر نگاه موسع و بلندی نسبت به مبحث تعلیم و تربیت داشته باشیم حتما این مسائل کوچک هم حل می شود. یکی از مواردی که حتما کارگروه مشترک دنبال می کند و به نتیجه خواهد رسید، حل و فصل ۱۳۰ مورد اختلافی است که در بعضی مسائل و اسناد ملکی و ساختمان ها وجود دارد.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران اضافه کرد: مطمئنم با نگاهی که امروز در آموزش و پرورش و بنیاد شهید وجود دارد مبحث حل می شود. هیچ گاه در بنیاد شهید اجازه نمی دهیم حکم قلع و قمع بخصوص برای مدرسه ای در حوزه تعلیم و تربیت گرفته شود. هرچند قانون محدودیت هایی را برای هر دو مجموعه بوجود آورده که باید آن چارچوب قانونی هم لحاظ شود. ولی رویکرد ما حتما حل مسائل در قالب قاونین است و به هیچ وجه اجازه قلع و قمع در حوزه تعلیم و تربیت نخواهیم داد و نگاه ما تقویت حوزه تعلیم و تربیت است.
منبع:

1399/11/05
13:46:15
0.0 / 5
995
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین