زنگ خطر چاقی در جمعیت دانش آموزی به صدا در آمده است

زنگ خطر چاقی در جمعیت دانش آموزی به صدا در آمده است

به گزارش مدیریت آموزش وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه با جمیعیت دانش آموزی روبروییم که 30 درصدشان در معرض خطر چاقی قرار دارند و زنگ خطر بزرگی به صدا در آمده است که ناشی از سبک زندگی افراد است اظهار داشت: یک محصول این سبک زندگی، کم تحرکی است. کرونا هم آمده و این وضعیت را تشدید کرده است و به همین خاطر باید به صورت ویژه کار نماییم.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، محسن حاجی میرزایی در نشست مدیران کل آموزش و پرورش و معاونان تربیت بدنی و سلامت استان ها با مبحث بسته تحولی کنترل وزن و چاقی دانش آموزان(کوچ) که از راه ویدئوکنفرانس و در شبکه شاد پخش گردید ضمن اشاره به اینکه آموزش و پرورش، آینده ساز است اظهار داشت: امکان دارد بسیاری افراد این جمله را به کار ببرند اما به لوازم و محتوای عمیقی که این گزاره بوجود می آورد توجه نکنند.
وی ادامه داد: همه آرمان هایی که برای آینده این سرزمین داریم در تعلیم و تربیت نهفته است. اگر به سلامت روانی، انتقال و پایداری ارزش ها و مصونیت بخشی نسبت به صدمه های اجتماعی فکر می نماییم، اگر به نقش آفرینی اجتماعی دانش آموزان اهمیت می دهیم و توانمندی ملی برای ما اهمیت دارد، نقطه آغازین، توجه به تعلیم و تربیت است.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه هرچقدر جامعه عمیق تر یاد بگیرد، رفتارهای سنجیده تر و مناسب تری خواهد داشت اظهار داشت: همه آنچه در جست و جویش هستیم یادگرفتنی است و هیچ کدام با ما زاده نشده است. همه چیز را به تدریج فرا گرفته ایم و هرچقدر این یادگیری متنوع تر باشد زندگی ما با آرامش بیشتر همراه می باشد و حیاتمان پربارتر خواهد بود.
حاجی میرزایی ضمن اشاره به اهداف سندتحول بنیادین در خصوص تعلیم و تربیت دانش آموزان در ساحت های شش گانه اظهار داشت: تربیت در شش ساحت تربیتی، متوازن است و توجه توامان به همه ساحت ها لازم است. تربیت دانش آموز تک بعدی و تک ساحتی بسنده و کافی نیست. ورزش و سلامت جسمی تنها یک تفنن و سرگرمی نیست، بلکه بخشی از تربیت واقعی است.
وی ادامه داد: اقبال خانواده ها در شرایط کرونا به طرح کوچ و شرکت بیشتر از 13 میلیون در برنامه سنجش شاخص توده بدنی، نشان داده است باید از این فرصت به نحو احسن استفاده نماییم. کنترل وزن و چاقی در کودکان و نوجوانان، یک کار بزرگ ملی و فراتر از وزارت آموزش و پرورش است. باید دستگاههای مرتبط روی داده های به دست آمده این طرح کار کنند. با جمیعیتی روبروییم که 30 درصدشان در معرض خطر چاقی قرار دارند و زنگ خطر بزرگی به صدا در آمده است که ناشی از سبک زندگی افراد است و یک محصول این سبک زندگی، کم تحرکی است. کرونا هم آمده و این وضعیت را تشدید کرده است.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه باید ما هم فعالیتهای خویش را تشدید و به صورت ویژه کار نماییم اظهار نمود: باید برای بهبود وضعیت مداخله نماییم. حتما با وزارت بهداشت و وزارت ورزش همکاری می نماییم تا این کار به نحو مناسبی استمرار یابد. جسم را مرکَب روح می دانیم. جسم سالم، شاداب و توانمند لازمه تعالی روحی است.
حاجی میرزایی اضافه کرد: طرح کوچ یک اقدام راهبردی مهم می باشد. بطور قطع باید در شوای عالی آموزش و پرورش این طرح را تصویب نماییم. برنامه درسی ما باید هر شش ساحت تربیتی را پوشش دهد. در تدوین محتوای یادگیری و طراحی موقعیت های یادگیری باید موقعیت هایی را مدنظر قرار داد که نتیجه آن تحرک و پویایی بیشتری باشد. این مساله بین بخشی و فرادستگاهی است و نیازمند یک همکاری و هماهنگی ملی است.
وی با اشاره به اینکه خصوصیت مهم ما این است که بسیار از امور آموزشی و تربیتی همواره با خواست خانواده ها پیش می رود و خانواده ها با اشتیاق آنرا دنبال می کنند اظهار داشت: یک رسالت سنگین بردوش ماست و باید از لحظه لحظه این فرصت استفاده نمود. وقتی خانواده ها با رغبت و تمایل فرزندانشان را به ما می سپارند باید تمهید و تدبیر نماییم که مشکلات را کاهش دهیم. گزارش این اقدام در دولت عرضه می شود. باید برای آنها که در معرض عدم امنیت غذایی هستند فکر شود. تا کنون داده ملی ثبتی و آمار قابل اتکایی در این عرصه نداشته ایم. اطلاعات طرح برای وزارت رفاه هم بطور قطع راهگشاست.
وزیر آموزش و پرورش ضمن اشاره به پشتیبانی از اقشار محروم اظهار داشت: چگونگی تشخیص میزان محرومیت افراد همواره مشکل بوده اما حالا یک شاخص مهم درباره سوء تغذیه داریم. ما باید صداوسیما را فعال نماییم. رئیس سازمان صداوسیما هم اشتیاق فراوان نشان داد چون که آموزش سبک زندگی سالم باید جزو برنامه های مستمر و همیشگی رسانه ملی باشد. باید با وزارت صنعت و مجموعه صنایع غذایی هم وارد گفت وگوهای جدی شویم. آینده ای که این گونه ایجاد می شود افرادی را تربیت می کند که نمی توانند مشارکت موثر داشته باشند و هزینه درمان و بهداشت را بالا می برند.
منبع:

1399/10/13
13:22:03
0.0 / 5
1102
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین