آمادگی بهزیستی برای واگذاری صدور مجوز مهدهای كودك به آموزش و پرورش

آمادگی بهزیستی برای واگذاری صدور مجوز مهدهای كودك به آموزش و پرورش

رئیس سازمان بهزیستی درباب فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد مهدهای كودك توضیحاتی ارائه و اعلام آمادگی كرد كه اگر آموزش و پرورش بپذیرد كه بعنوان متولی اصلی اداره و مدیریت مهدهای كودك را از صفر تا صد بپذیرد، ما بعنوان سازمان بهزیستی این آمادگی را داریم تا موضوع صدور مجوز و ارائه برنامه را كه در قانون آمده است به آموزش و پرورش بسپاریم.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، وحید قبادی دانا درباب فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد مهدهای کودک بیان کرد: امروز شاهد بودیم که مقام معظم رهبری در گفت و گویی که با اجلاس مدیران و روسای وزارت آموزش و پرورش در ۳۴ امین اجلاس آموزش و پرورش داشتند فرمایشات مهمی را فرمودند؛ یکی از مواردی که ایشان اشاره کردند در رابطه با مهدکودکها و پیش دبستانی ها بود؛ ایشان از رها بودن مهد کودکها به سبب اختلافات فی ما بین برخی دستگاهها ابراز تاسف کردند. همین طور فرمودند که وضعیت مهدکودکها خوب نیست و نباید نگاه ما به مهد کودکها نگاه به مرکز خدماتی باشد بلکه اینها مراکز مهم آموزشی و پرورشی هستند.
وی افزود: همین طور ایشان از نفوذ دشمن در مجموعه های آموزشی و پرورشی و استفاده این جریان نفوذ از راههایی مانند سند ۲۰۳۰ و این مجموعه اقدامات ابراز نگرانی کردند. این فرمایشات ایشان برای ما بسیار راه گشا بوده و است. اما طبق تبصره ۲ ماده ۲ قانون تاسیس مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی تعیین فاکتور های آموزشی و پرورشی و تدوین محتوا و نظارت بر مهدکودکها از حیث آموزشی و پرورشی با وزارت آموزش و پرورش است.
قبادی دانا افزود: فقط موضوع صدور مجوز و ارائه برنامه با سازمان بهزیستی است، البته بخشنامه اجرایی این ماده قانونی نیز توسط هیات وزیران مصوب و ابلاغ گردیده و تقسیم وظیفه صورت گرفته است.
بگفته رئیس سازمان بهزیستی، به صورت سنتی اختلاف نظری برای مدیرت مهد کودک بین آموزش و پرورش و بهزیستی بوده است که مقام معظم رهبری بطور دقیق به این مساله امروز اشاره فرمودند.
وی اشاره کرد: طبیعتا باید تکلیف حاکمیتی مهدهای کودکی مشخص شود و یک دستگاه مسئولیت مدیریت مهدهای کودک را بپذیرد و پاسخگوی اقدامات مختلف دراین زمینه باشد. مقام معظم رهبری در رابطه با مسئله کودک و نوجوان در جایی فرمودند که باید بگویم اگر مسئولان امور فرهنگی کشور بخواهند مسئله کودک و نوجوان را آنچنان که هست مورد اهتمام قرار دهند من خیال می کنم بسیاری از آنهایی که مسئول اند از ساعت خوابشان هم خواهند زد و به این مسئله خواهند پرداخت.
وی اشاره کرد: باتوجه به اینکه فقط موضوع صدور مجوز و ارائه برنامه برای مهدهای کودک با سازمان بهزیستی است در سالهای گذشته یک اختلاف نظر و چالشی بین این دو دستگاه وجود داشته است. در رابطه با نگاهی که به مهدهای کودک بعنوان مراکز خدماتی وجود دارد این است که تعرفه مصوب برای شهریه مهدهای کودک را سازمان پشتیبانی از حقوق تولیدکنندگان و مصرف کنندگان در وزارت صمت مصوب میکند، درحالیکه اگر مراکز مهدهای کودک را مراکز آموزشی و پرورشی بدانیم موصوع متفاوت خواهد بود.
قبادی دانا با اعلان اینکه مسئولان و متولیان امر باید بازبینی و تغییر نگاهی را نسبت به موضوع مهدهای کودک داشته باشند اظهار داشت: درحال حاضر حدود ۷ درصد از کودکان زیر ۶ سال در کشور در مهدهای کودک حضور دارند که این رقم معادل حدود ۶۶۱ هزار کودک است که در چارچوب ۵ هزار و ۶۰۰ مهد کودک شهری و ۷ هزار و ۲۰۰ روستامهد و هزار و ۵۰۰ مهدکودک در مناطق حاشیه شهرها حضور دارند و هم اکنون ۵۷ هزار مربی در مهدهای کودک مشغول به فعالیت هستند.
بگفته رئیس سازمان بهزیستی کشور، این سازمان پیشنهاد خودرا به شورای عالی انقلاب فرهنگی تقدیم کرده است در خصوص اینکه یک متولی مسئول مهدهای کودک باشد.
وی افزود: ما اعلام می نماییم که اگر آموزش و پرورش بپذیرد که بعنوان متولی اصلی اداره و مدیریت مهدهای کودک، صفر تا صد مسئولیت را بپذیرد، سازمان بهزیستی این امادگی را دارد تا موضوع صدور مجوز و ارائه برنامه را که در قانون آمده است را به آموزش و پرورش بسپاریم تا آموزش و پرورش علاوه بر تعیین فاکتور های آموزشی و پرورشی و تدوین محتوا و نظارت بر مهدهای کودک این مساله را هم انجام دهد تا یک متولی وجود داشته باشد و انشاالله بتوانیم نگرانی مقام معظم رهبری را هرچه زودتر در این مساله رفع نماییم.
وی ادامه داد: اما اگر این مسئولیت بر عهده سازمان بهزیستی هم محول شود ما طرح خودرا برای تحول بنیادین مهدهای کودک بعنوان کانونهای فرهنگی و تربیتی رشد و تعالی همه جانبه کودکان به شورای عالی انقلاب فرهنگی تقدیم کردیم و این نیازمند توانمندسازی و ایجاد شایستگی در ارکان مهد کودک است.
قبادی دانا اظهار داشت که ما آمادگی داریم که برای جلوگیری از تداخل مسئولیتها و ایجاد وحدت مدیریت و فرماندهی در روند کلی حرکت تحولی مهدهای کودک این مساله را بر عهده بگیریم و یا اگر مسئولین امر تشخیص دادند آنرا بطور کامل به وزارت آموزش و پرورش یا هر نهاد یا دستگاهی که متولی این امر باشد، واگذار نماییم.
رئیس سازمان بهزیستی بیان کرد: طرح تحول بنیادینی که تقدیم شده است مبتنی بر ارتقا شایستگی های مهدهای کودک و تبدیل آنها به مرکز فرهنگی و تربیتی رشد و تحول همه جانبه کودکان، تسهیل رشد و تحول اولیه کودک در همه ابعاد بر طبق معیارها و ارزشهای ایرانی و اسلامی، ایجاد و تامین محیطی امن عاطفی و حمایتی برای نگهداری از کودکان، افزایش مشارکت پویای همگانی و ارتقا اثربخشی و کارایی مهدکودکها، پرورش کامل استعدادهای کودک خصوصاً در سالهای اولیه که نیاز به محیطی محرک و برانگیزاننده برای رشد استعدادها و همین طور پشتیبانی از خانواده هایی که دارای فرزندانی در رده سنی مهدکودک خصوصاً خانواده های کم درآمد و پرجمعیت دارند، است.
وی ادامه داد: مدنظر قراردادن سیاستهای ابلاغی جمعیتی مقام معظم رهبری باتوجه به مسئله ای که در رابطه با جمعیت داریم در زمینه مهد کودک می تواند موثر باشد. موضوع فرزندآوری و پشتیبانی از خانواده هایی که بتوانند فرزندان خودرا در مهدهای کودک قرار دهند و رشد و توسعه مهدهای کودک می تواند دراین زمینه بسیار موثر باشد و آنها را از مرکز نگهداری کودک و مرکز خدماتی به کانون فرهنگی و تربیتی رشد و تعالی همه جانبه کودکان تبدیل کند.
وی اشاره کرد: بر این اساس جلسات مختلفی را با آموزش و پرورش داشتیم که تفاهم خوبی صورت گرفته است و در صورت ابلاع نهادهای بالادستی آماده هر گونه همکاری دراین زمینه هستیم تا دغدغه مقام معظم رهبری را به نحو شایسته در کوتاه ترین زمان ممکن رفع نماییم.1399/06/12
20:59:59
5.0 / 5
1860
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین