ارائه قابلیت های جدید نسخه شاد از شروع سال تحصیلی

ارائه قابلیت های جدید نسخه شاد از شروع سال تحصیلی

به گزارش مدیریت آموزش ​​​​​​​وزیر آموزش وپرورش در حاشیه سومین اجلاس هیات امنای موسسه آموزشی اكو و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: موفقیت ایران در مقایسه با كشورهای دیگر در آموزش مجازی چشم گیر است.به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، محسن حاجی میرزایی در جمع خبرنگاران و در حاشیه سومین اجلاس هیات امنای موسسه آموزشی اکو که با حضور سران هیات های نمایندگی کشورهای عضو و ناظر اکو و روسای سازمان های تخصصی آنها به صورت مجازی در محل ساختمان شهیدرجایی برگزار شد، در مورد آخرین تصمیمات اخذشده در این نشست اظهار نمود: موسسه آموزشی اکو یکی از مؤسسات آموزشی وابسته به سازمان همکاریهای اقتصادی اکو و هدف آن تبادل تجربیات و همکاریهای مشترک بین کشورها در زمینه آموزش های مقدماتی و آموزش عالی است.

وی اضافه کرد: در این نشست وزرای کشورهای مختلف عضو اکو، تجربیات مختلف خود در شرایط کرونا را عرضه و به تصویب برنامه های سال های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ پرداختند.
گزارش فعالیتهای جمهوری اسلامی ایران در شرایط کرونا در نشست اکو
وزیر آموزش وپرورش خاطرنشان کرد: در این اجلاس جمهوری اسلامی ایران گزارشی از اقدامات انجام شده در استمرار و استقرار آموزش در شرایط تعطیلی مدارس، فعالیتهایی صورت گرفته از راه شبکه های ملی و تلویزیون، شبکه شاد و... را عرضه داد.

وی با اشاره به اینکه آماده هستیم تا در زمینه تربیت معلم تجاربی را در اختیار کشورهای عضو قرار دهیم، اظهار داشت: پلت فرم شاد بعنوان یک پلت فرم ایمن و مطمئن با فعالیتهای مستقل است که در جلسه امروز اعلام آمادگی کردیم که تجربیات این پلت فرم را در اختیار کشورهای عضو بگذاریم.

حاجی میرزایی افزود: همینطور پیشنهاد شد جایزه ویژه ای برای معلمان و دانش آموزان کشورهای عضو اکو مورد تصویب قرار بگیرد و بهترین تجارب دانش آموزان کشورهای عضو اکو از آموزش مجازی شناسایی شده و در اختیار دیگران قرار بگیرد.

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: یکی دیگر از موضوعات پیشنهادشده از جانب جمهوری اسلامی ایران در این نشست اعلام آمادگی برای میزبانی نشست سال آینده کشورهای عضو اکو بود و ما همینطور در تبادل تجربیات در حوزه آموزش عالی هم اعلام آمادگی کردیم.
سال تحصیلی جدید بطور قطع ۱۵ شهریور آغاز می شود
وزیر آموزش وپرورش در مورد بازگشایی مدارس اظهار داشت: طبق آنچه قبلاً اعلام گردید مدارس از ۱۵ شهریور بازگشایی می شود و نحوه عرضه آموزش بستگی به شرایط اعلام شده از جانب ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت دارد.

حاجی میرزایی با اشاره به اینکه اولویت اول ما حضور دانش آموزان در مدارس است، اظهار داشت: در مناطقی که طبق نظر وزارت بهداشت می تواند کلاس ها به صورت حضوری برگزار شود، دانش آموزان در کلاس حضور خواهند داشت و در مناطقی که امکان رعایت پروتکل با تعداد دانش آموزان میسر نباشد متناسب با مساحت کلاس و مدرسه دانش آموزان را دسته بندی می نماییم بگونه ای که تعدادی در ایام فرد و تعدادی در ایام زوج در مدرسه حضور خواهند داشت و بقیه دانش آموزان از راه مجازی آموزش داده می شوند.
مدارس یادگیری از راه دور به دو طریق می توانند آموزش های لازم را عرضه دهند
وی در مورد یادگیری از راه دور خاطرنشان کرد: برای یادگیری از راه دور دو امکان در نظر گرفتیم؛ یکی امکان استفاده از ظرفیت شبکه شاد است که قریب به ۷۰ درصد دانش آموزان به آن دسترسی دارند و می توانند از این بستر استفاده کنند و دوم آموزش تلویزیونی است. مدرسه تلویزیونی ایران از ۱۵ شهریور فعالیت خویش را آغاز می کند و چون پوشش گسترده ای در سرتاسر کشور دارد بعنوان یک چاره برای عرضه آموزش های غیرحضوری انتخاب شده است.

وزیر آموزش وپرورش با تاکید بر اینکه امکان دارد دانش آموزی به این دو روش آموزشی دسترسی نداشته باشد، اظهارکرد: در شرایطی که دانش آموزانی به اینترنت و تلویزیون دسترسی نداشته باشند و امکان حضور در مدارس هم میسر نباشد از راه تولید بسته های آموزشی و اعزام راهبران آموزشی فعالیت آموزشی آنها را در دستور کار قرار می دهیم.

حاجی میرزایی تاکید کرد: نکته حائز اهمیت این است که سلامت همه فرزندان برایمان اهمیت دارد و هر تصمیمی با رعایت کامل پروتکل ها و طبق دستورات وزارت بهداشت خواهد بود و هیچ دانش آموزی در شرایط کرونا از آموزش عقب نخواهد ماند. مخصوصاً طبقات محروم و ضعیف که امکان دارد امکان دسترسی به اینترنت را نداشته باشند. در آموزش وپرورش متعهد هستیم که آموزش را به صورت کامل به همه واجدان شرایط عرضه نماییم.
قابلیت های جدید نسخه شاد در شروع سال تحصیلی در دسترس دانش آموزان قرار خواهد گرفت
حاجی میرزایی در پاسخ به این سوال که گفته شده نسخه جدید شاد دارای یک سری قابلیت جدید است و آیا برای سال تحصیلی آینده این توانایی ها در دسترس دانش آموزان قرار خواهد گرفت یا خیر؟ اظهار داشت: یک دسته از قابلیت ها مواردی هستند که به خود نرم افزار مربوط می شود که هم اکنون انجام شده است؛ به عبارتی در نسخه جدید نرم افزار شاد امکان آزمون سازی، حضوروغیاب، کنترل تکلیف دانش آموزان، ارتباط زنده و تصویری بین معلم و دانش آموز و اختصاص فضای ویژه به معلمان که بتوانند در آنجا تدریس خویش را انجام دهند، وجود دارد همینطور امکان مدیریت تیم راهبری شاد و برخی فعالیتهای دیگر هم تقویت شده است و این موارد همچون ظرفیت هایی است که باید در «شاد» توسعه می دادیم.

وی افزود: بخش دوم از نیازهای «شاد» به اینترنت و پهنای باند اختصاص یافته است که در این موارد با وزارت ارتباطات گفتگو و توافق شده و تلاش می شود در کوتاه ترین زمان دسترسی تمام نقاط به شبکه اینترنت برقرار شود و اینترنت مجانی در اختیار دانش آموزان قرار بگیرد.
در حال رایزنی برای اختصاص اینترنت مجانی به دانش آموزان هستیم
وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: در مورد هزینه اینترنت در حال رایزنی هستیم. در مناطقی که الزاماً ناگزیر به آموزش غیرحضوری و مجازی هستیم، تلاش می نماییم هزینه اینترنت را مجانی نماییم و تا پیش از شروع سال تحصیلی جدید این کار صورت خواهد گرفت.

وی ادامه داد: با عنایت به عدم دسترسی بعضی از دانش آموزان در مناطق محروم به گوشیهای هوشمند در تلاش هستیم تا با کمک خیرین و کمک های مردمی بتوانیم تعدادی گوشی هوشمند در اختیار دانش آموزان قرار دهیم اما اصراری بر این نیست که برای آموزش، دانش آموزی حتما به اینترنت و ابزار هوشمند دسترسی داشته باشد و ما وظیفه آموزش به تمام دانش آموزان را چه از راه مجازی و ابزارهای هوشمند و چه از طریق های دیگر داریم. اصل این است که هیچ دانش آموزی بدون آموزش نماند.
موفقیت ایران در مقایسه با کشورهای دیگر در زمینه آموزش مجازی چشم گیر است
حاجی میرزایی در پاسخ به این سوال که در مقابل کشورهای مختلفی که آموزش مجازی داشتند تا چند درصد ایران توانسته در آموزش مجازی موفق باشد؟ اظهار داشت: به علت عرضه آمارهای مختلف، به صورت دقیق نمی توان درصد موفقیت را در مقایسه با کشورهای دیگر بیان کرد ولی به صورت یقین می توان گفت جمهوری اسلامی ایران از حیث سرعت واکنش و کیفیت واکنش جزو کشورهای اول است. بلافاصله با شروع کرونا یک شبکه کامل تلویزیونی به صورت کامل به آموزش اختصاص یافت و شبکه های دیگر هم کم وبیش در این مورد به ما کمک کردند و بیشتر از ۲۰۰۰ برنامه آموزشی برای دانش آموزان ارائه شد.

وی اضافه کرد: از همان اوایل انتشار کرونا با تلاش همکارانم شبکه «شاد» راه اندازی شد و قریب ۷۰ درصد دانش آموزان عضو آن شدند. باآنکه ظرفیت های شاد در شروع محدود بود ولی به تدریج به ظرفیت آن اضافه و تقویت شد و مشکلات آن حل شد و هنوز هم برای بهبود تلاش می نماییم.

وزیر آموزش وپرورش با اشاره به حرکت جهادی معلمان در زمان شیوع کرونا اظهار داشت: معلمانی مسئولیت پذیر داریم که روزانه مسیری را برای آموزش به دانش آموزان طی می کردند که این نشان از دلسوزی آنها در پیشبرد نظام تعلیم و تربیت دارد و من معتقدم جمهوری اسلامی از این آزمون جهانی با موفقیت بیرون آمد.
اعلام نظر در مورد وضعیت آموزش مناطق، به نظر وزارت بهداشت بستگی دارد
حاجی میرزایی در مورد چگونگی آموزش در مناطق زرد و سفید خاطرنشان کرد: در این مورد هم اکنون نمی توان اعلام نظر کرد و بستگی به پروتکل های بهداشتی در آن زمان دارد. در صورت اجازه برگزاری کلاس توسط وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا حتما کلاس ها را برقرار خواهیم کرد و قطعا حضور افراد در کلاس تضمین کننده کیفیت بهتر آموزش است. باآنکه امکان دارد خانواده ها کمی نگران باشند ولی به آنها اطمینان می دهیم که سلامتی دانش آموزان برای ما در درجه اول اهمیت است و بر این باور هستم که چون نمی دانیم کرونا چه زمانی جامعه جهانی را ترک می کند پس نمی توانیم کارها را رها نماییم. بنابراین تلاش می نماییم با عرضه آموزش باکیفیت و رعایت پروتکل های بهداشتی و حفظ سلامت دانش آموزان، گامی به جلو گام برداریم.

وی اظهار داشت: به تمام همکاران در سرتاسر کشور اعلام کردم که عرضه آموزش در شرایط کرونا مستلزم هوشیاری تمام و کامل است و باید دائماً شرایط را رصد نماییم و نظارت را کامل تر نماییم تا همه چیز به صورت کامل و بهترین شرایط ادامه پیدا کند.

وزیر آموزش وپرورش خاطرنشان کرد: وضعیت آموزش هر منطقه و استان را به شورای آموزش استان اعلام خواهیم کرد و شورای آموزشی مدرسه می تواند با عنایت به آنچه به استان اعلام می شود، عمل کند.
استفاده از شبکه شاد برای آموزش رسمی قطعی است
بنابر اعلام مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، حاجی میرزایی در مورد استفاده از نرم افزارهای جایگزین شاد در بعضی مدارس اظهار داشت: تمام مدارس دولتی به طورقطع برای آموزش مجازی از شبکه شاد استفاده می نمایند و حق استفاده از نرم افزار دیگری را نخواهند داشت و مدارس غیردولتی هم الزاماً هم برای آموزش رسمی باید از شاد استفاده کنند و برای آموزش های مکمل می توانند با هماهنگی وزارت آموزش وپرورش از نرم افزارهای مورد تائید استفاده کنند.

منبع:

1399/05/23
23:56:43
5.0 / 5
1931
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین