معاون اول رییس جمهور تأكید كرد:

گواهینامه های مهارتی به رسمیت شناخته شوند

گواهینامه های مهارتی به رسمیت شناخته شوند

معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: آنچه می تواند ظرفیت ها و ابزارهای مادی و فیزیكی را به فعلیت برساند و كشور را در راه رشد و توسعه قرار دهد، نیروی انسانی است.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری در جلسه دیدار رئیس سازمان فنی و حرفه ای و تعدادی از مدیران کانون های صنفی آموزشگاه های آزاد کشور با از نیروی انسانی بعنوان مهم ترین عامل توسعه کشور یاد و تصریح کرد: اگر صدمه شناسی نماییم که چرا ایران باوجود چند دهه تلاش در جهت توسعه و تدوین برنامه های مختلف توسعه ای نتوانسته به جایگاه مطلوب خود در توسعه برسد، حتما یکی از مهم ترین علل این است که نیروی انسانی از مهارت کافی برخوردار نبوده و متناسب با شرایط پرورش نیافته است.
وی با اشاره به اینکه تربیت نیروی انسانی وظیفه اصلی نظام آموزشی کشور است، خاطرنشان کرد: علاوه بر آموزش و پرورش و دانشگاه ها، تعداد زیادی مراکز و موسسات آموزشی خصوصی هم در کشور وجود دارد که این یعنی نهادهای متولی آموزش و توسعه به اندازه کافی در کشور بوجود آمده اما برون داد و دستاوردهای لازم محقق نشده است.
وی مهارت آموزی را از نیازهای اصلی کشور برشمرد و اضافه کرد: مهارت باید در کشور به یک گفتمان تبدیل گردد و بتواند جایگاه خویش را در نظام اداری کشور باز کند.
معاون اول رئیس جمهور با ذکر خاطره ای از دوران تصدی وزارت صنایع تصریح کرد: در آن زمان که مبحث نوسازی صنعت عنوان شد، برخی تصور می کردند که باید ماشین آلات و ابزارها تعویض شود، اما نوسازی صنعت یعنی ساختار نیروی انسانی متناسب با صنعت تعریف شود و نیروی انسانی برای فعالیت و کار در عرصه صنعت دوره های آموزشی و مهارت های لازم را بپیماید.
وی با تاکید بر اینکه سازمان فنی و حرفه ای کشور باید پیشبینی های لازم را از آینده اقتصاد کشور داشته باشد و آموزش مهارت ها را متناسب با اقتصاد سال های آینده عرضه نماید، اضافه کرد: اقتصاد کشور که سال های متمادی به شکل سنتی بوده، امروز خواه ناخواه به سمت اقتصاد دیجیتال در حرکت است و شرکت های دانش بنیان سهم بیشتری در این اقتصاد پیدا کرده اند و باید تلاش نماییم مهارتها هم به روزرسانی گردد و متناسب با اقتصاد دیجیتال به نیروی انسانی کشور آموزش داده شود.
وی هم چنین با تاکید بر اینکه گواهینامه های مهارتی باید در نظام اجرایی و اداری کشور ارزش و جایگاه خویش را پیدا کنند، اظهار داشت: این گواهینامه ها باید در طبقه بندی مشاغل و سیستم اداری به رسمیت شناخته شود و چنانچه نیاز باشد دولت مصوبه ای در این خصوص به تصویب خواهد رساند البته باید آموزشگاه های عرضه دهنده مهارت و دوره های آموزشی هم از کیفیت و استانداردهای لازم برخوردار باشند.
جهانگیری در ادامه با اشاره به گزارش های عرضه شده در جلسه در مورد برنامه ریزی برای آموزش مهارت ها در حوزه اقتصاد دریامحور خاطرنشان کرد: اقتصاد دریامحور یکی از جهت گیری های اصلی اقتصاد کشور است و باید در این حوزه تلاشهای جدی انجام دهیم چون که در سال های گذشته با وجود چند هزار کیلومتر ساحل هنوز نتوانسته ایم آنطور که باید از دریا استفاده نماییم و فرصت های شغلی مختلف در رابطه با دریا نظیر حمل و نقل دریایی، کشتی سازی، صیادی و... را افزایش دهیم.
وی با اشاره به طرح پیشنهادی سازمان فنی و حرفه ای کشور برای آموزش مهارت به بیکاران اظهار داشت: لازم است این پیشنهاد در چارچوب طرحی جامع تدوین شود و اگر به شکل مناسب و با در نظر گرفتن همه جوانب به آن پرداخته شود می تواند گام موثری در اشتغالزایی و از بین بردن بیکاری باشد.
وی هم چنین با اشاره به دغدغه های مطرح شده در جلسه در خصوص اجبار تعطیلی آموزشگاه های مهارتی آزاد کشور در شرایط کرونایی، تصریح کرد: امروز هیچ یک از واحدهای تولیدی در کشور تعطیل نیستند و با رعایت دستورالعمل های بهداشتی فعالیت می نمایند که لازم است با تدوین دستورالعمل های بهداشتی، فعالیت آموزشگاه های مهارتی آزاد هم استمرار پیدا کند.
معاون اول رئیس جمهور در ادامه با اشاره به ایجاد پارلمان کارشناسان و مربیان کانون های صنفی آموزشگاه های آزاد کشور اظهار داشت: ایجاد این پارلمان ایده ای خلاقانه بوده است که می تواند به ارتقاء جایگاه آموزشگاه ها و مهارت آموزی در کشور کمک نماید.
دکتر جهانگیری اضافه کرد: تجربه نشان داده هرگاه به سمت مشورت با فعالان و ذینفعان هر بخش حرکت کرده ایم، دستاوردها و نتایج مثبتی حاصل شده و این مجموعه ها تقویت شده اند.
وی با تاکید بر اینکه نباید از اینکه نهادهای مدنی قدرت پیدا کنند واهمه داشته باشیم خاطرنشان کرد: اداره کشور نیازمند شکل گیری این نهادهاست و این نهادها سرمایه هایی در اختیار دولت هستند اما متأسفانه بعضاً دیده می شود که وقتی چنین نهادهایی شکل می گیرند، عده ای تلاش می کنند که آنها را زمین بزنند.
وی هفته مهارت را به همه کسانی که برای مهارت افزایی در کشور تلاش می کنند تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد با ارتقاء جایگاه سازمان آموزش فنی و حرفه ای و استفاده از ظرفیت های آموزشگاه های آزاد شاهد افزایش مهارت در نیروی انسانی و کاهش بیکاری در کشور باشیم.
در این جلسه شریعتمداری، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی هم با اشاره به اینکه میزان بیکاری در دانش آموختگان مراکز آموزش فنی و حرفه ای به شدت پایین تر از فارغ التحصیلان دانشگاهی است، اظهار داشت: گواهینامه های مهارتی حتی در خارج از کشور یک امتیاز به حساب می آید و باید تلاش نماییم که جایگاه این گواهینامه ها را در داخل کشور هم ارتقاء داده و به رسمیت بشناسیم.
در این جلسه همینطور علی اوسط هاشمی، رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور گزارشی از برنامه ها و اقدامات این سازمان در جهت ارتقاء توانمندی نیروی انسانی عرضه کرد و به تشریح طرح پیشنهادی خود برای مهارت آموزی به جوانان و افراد بیکار در کشور پرداخت.
در این نشست همینطور برخی از معاونین و مدیران سازمان فنی و حرفه ای کشور و هم مدیران کانون های صنفی آموزشگاه های آزاد به بیان دغدغه ها و پیشنهادات خود برای ارتقاء جایگاه مهارت آموزی در کشور و به روز رسانی تجهیزات آموزشی پرداختند.1399/05/09
11:39:31
5.0 / 5
2100
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین