مدارس غیردولتی و خاص تنها مجاز به دریافت شهریه هستند

مدارس غیردولتی و خاص تنها مجاز به دریافت شهریه هستند

مدیركل ارزیابی عملكرد و پاسخگویی به شكایات با اشاره به اینكه مدارس غیردولتی و خاص تنها مجاز به دریافت شهریه مصوب در زمان ثبت نام هستند، اظهار داشت: اولیا شكایات خودرا در مورد تخلفات احتمالی مدارس در سامانه شكایات درج كنند.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، زهرا مظفر در مورد دریافت شهریه مدارس در سال ۱۴۰۰-۱۳۹۹، اظهار نمود: تعریف شهریه در مدارس مختلف متفاوت می باشد. مدارس دولتی و هیئت امنایی به هیچ عنوان مجاز به دریافت شهریه نیستند، مگر آنکه اولیا با اختیار خود و به صورت داوطلبانه در هزینه های مدرسه مشارکت کنند و دراین زمینه هیچ الزامی وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه دریافت شهریه در مدارس غیردولتی، سمپاد و شاهد قانونی می باشد، اضافه کرد: در مدارس غیردولتی به سبب اینکه فضای مدرسه در بیشتر موارد استیجاری بوده و پرداخت حقوق معلمان که عموماً معلمان غیررسمی هستند، بر عهده مدرسه است، شهریه مصوب قانونی دریافت می شود. مدارس شاهد تنها سرانه کارهای آموزشی و پرورشی را دریافت می کنند که باتوجه به اطلاعیه ای که از طرف ستاد ثبت نام مدارس شاهد منتشر گردید در ثبت نام سال ۱۴۰۰-۱۳۹۹ به سبب ویروس کرونا هنوز وضعیت مدارس برای تشکیل کلاس های حضوری یا فعالیت در فضای مجازی معین نمی باشد، در زمان ثبت نام ۵۰ درصد کمک سرانه از اولیا دریافت می شود و مدارس سمپاد هم بنابرخدماتی که در طول سال آینده ارائه می شود مقدار دریافتی را مشخص کنند.
مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات باتوجه به تعریف شهریه مصوب اظهار داشت: برمبنای بخشنامه ای که از وزارت آموزش وپرورش به استانها ارسال شده کارهایی مانند هزینه سرویس، غذا و یا کارهای حرفه ای و ورزشی مانند؛ استخر، شنا، اردوها که در تعهد مدارس غیردولتی یا مدارس دولتی هستند بعنوان خدمات آموزشی غیررسمی یا فوق برنامه آموزشی و پرورشی محسوب شده و مشمول شهریه خواهند شد.
وی ادامه داد: درباب شهریه دریافت شده از اولیا در سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۳۹۸ از جانب وزارت آموزش وپرورش به مدارس بخشنامه شد که از شروع اسفندماه تا اختتام خردادماه خدماتی که به سبب شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس، به دانش آموزان ارائه نشده بعد از تصویب در شورای مدرسه به خانواده ها عودت داده شود.
مظفر در مورد میزان شهریه مصوب مدارس اشاره کرد: برمبنای تصمیمی است که در شورای نظارت استان گرفته می شود در هر استان باتوجه به شرایط استان و خدمات ارائه شده توسط مدارس شهریه مدارس غیردولتی متفاوت می باشد و اولیا می توانند با مراجعه به پرتال مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی و با واردکردن مشخصات و کد مدرسه مقدار شهریه مصوب ۱۴۰۰-۱۳۹۹ را مشاهده کنند. همین طور مدارس موظف اند بر طبق این میزان مصوب، در هنگام ثبت نام شهریه دریافت نمایند.
وی با اشاره به اینکه میزان شهریه مصوب دوره دوم متوسطه در تهران حداکثر ۱۷ میلیون است، بیان کرد: اولیا مختار به انتخاب مدارس برای دانش آموزان هستند. مدارس غیردولتی برای کمک به مدارس دولتی و آموزش وپرورش تشکیل شده اند و با توجه به این که دقیقا نمی دانیم در سال آینده با چه شرایطی روبرو می باشیم، می توان پیش بینی نمود که مدارس غیردولتی به سبب تعهداتی که به والدین و دانش آموزان دارند و انتظاراتی که اولیا از مدرسه خاص دارند بطور قطع خدمات بیشتری نسبت به مدارس دولتی به دانش آموزان ارائه می کنند و در سال قبل مدارس دولتی فقط برمبنای همان ساعات رسمی مصوب خدمات خودرا ارائه کردند ولی سایر مدارس غیردولتی و خاص تمام تعهدات خودرا در طول شبانه روز به دانش آموزان ارائه کردند.
مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات با اشاره به اینکه مدارس باید برنامه های فضای مجازی خودرا به اولیا اطلاع دهند، اظهار داشت: اگر در این میان مدرسه ای تخلف کرد اولیا می توانند با مراجعه به پورتال وزارت آموزش در سامانه http: //shekayat.medu.ir/یکی از لینک های ثبت شکایت، گزارش های مردمی و نظارت همگانی بر ثبت نام را انتخاب نموده و تخلفات احتمالی مدارس را به ما اطلاع دهند.
مظفر اضافه کرد: در لینک ثبت شکایت هویت شاکی و گزارش دهنده کاملاً مشخص است، شاکی می تواند با کد رهگیری شکایت را تا حصول نتیجه دنبال کند و معمولاً مدت زمان پاسخ دهی بین شکایات درج شده، بین ۷ تا ۱۰ روز کاری است.
وی اظهار داشت: در لینک گزارش های مردمی و نظارت همگانی بر ثبت نام، هویت فرد گزارش دهنده مشخص می شود و کد دریافت می گردد ولی گزارش دهنده نمی تواند گزارش خودرا پیگیری و رصد کند و این تعهد در اداره کل ارزیابی عملکرد وزارت آموزش وپرورش به وجود آمده که به صورت روزانه تمامی فرم ها و گزارش هایی که توسط اولیا ثبت و رصد می شود و بوسیله استان و مناطق پیگیری می شود تا مشکل حل شود.
مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات در آخر اظهار داشت: البته ستادهای ثبت نام مستقر در هر منطقه و استان نیز برای مراجعه حضوری و دریافت شکایات اولیا آماده به خدمت است که سفارش می شود به سبب شیوع بیماری کرونا از مراجعه حضوری به ستادهای ثبت نام خودداری شود.1399/05/02
22:54:37
5.0 / 5
2195
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین