آغاز بازآموزی دروس سال قبل، از اول شهریور

آغاز بازآموزی دروس سال قبل، از اول شهریور

به گزارش مدیریت آموزش مدیركل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینكه از شروع تیر، مدرسه تابستانی مخصوصاً در دوره ابتدایی آغاز شد اظهار داشت: بوسیله تلویزیون مفاهیمی كه لازم است دانش آموزان بدانند نظیر آداب زندگی و مهارت های اجتماعی منتقل می شود. هرهفته 10 مهارت در مقطع ابتدایی آموزش داده می شود.


محمدرضا سیفی در گفت و گو با ایسنا، تاریخچه ای پیرامون شکل گیری مدرسه تلویزیونی ارائه و اظهار نمود: دی ماه با افزایش آلودگی هوا و تعطیلی مدارس تهران تصمیم بر این شد که معاونت ابتدایی با تلویزیون ارتباط برقرار کند تا بتوانیم در این گونه موارد از ظرفیت تلویزیون استفاده نمائیم.
وی ادامه داد: پس از شیوع ویروس کرونا سریعاً همکاران ما در شهر تهران امور اجرایی را بر عهده گرفتند و از معلمانی که در اختیار داشتند استفاده کردند و پخش آموزشهای تلویزیونی آغاز شد. با بیان فراخوان عمومی از ۱۰۰ داوطلب، ۲۰ نفر به جمع معلمان اضافه شدند و کیفیت آموزشها بهبود پیدا کرد، البته این تجربه مربوط به حالا نیست و در دهه ۶۰ و ایام جنگ تحمیلی هم آموزش تلویزیونی انجام شده بود.
مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه با به انتها رسیدن سال تحصیلی، آموزش در تلویزیون تعطیل نشده و الان شاهد پخش برنامه هایی در چارچوب مدرسه تلویزیونی تابستانی هستیم اظهار داشت: سعی شده در این ایام از فرم های مختلف تدریس مانند نمایش عروسکی نیز استفاده گردد برای اینکه تلویزیون می تواند در الگوهای رفتاری روزانه انسانها اثرگذار باشد و استفاده از قالب و فرم نمایشی و داستانی می تواند این اثرگذاری را ماندگارتر کند.
سیفی افزود: از شروع تیر، مدرسه تابستانی مخصوصاً در دوره ابتدایی آغاز شد. بوسیله تلویزیون مفاهیمی که لازم است دانش آموزان بدانند نظیر آداب زندگی و مهارت های اجتماعی منتقل می شود. هرهفته ۱۰ مهارت در مقطع ابتدایی آموزش داده می شود.
وی با اشاره به اینکه این مدرسه تابستانی مختص دانش آموزان نیست و برای چهار گروه هدف برنامه ریزی کردیم عنوان کرد: گروه اول والدین و مخصوص مادران هستند که روزهای پنج شنبه و جمعه آموزش ها مختص این افراد است، ساعاتی به توانمند سازی مربیان پیش دبستانی مربوط می شود. گروه سوم خود دانش آموزان و گروه چهارم مدیران و معلمان مدارس هستند.
مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: بعنوان مثال معلمان درباره ارزشیابی کیفی توصیفی آموزش دیدند. یک دوره مدرسه تابستانی تا اول شهریور ادامه دارد و از شهریور باز آموزی دروسی که قبلاً تدریس شده بود آغاز می شود. برای سه پایه اول ابتدایی، ریاضی و فارسی مجدداً بمنظور تثبیت مفاهیم تدریس می شود. برای پایه های چهارم تا ششم دروس ریاضی و علوم تدریس می شود. بطور ویژه برای پایه اول باردیگر همه حروف الفبا تدریس خواهد شد.
سیفی با بیان اینکه تا اختتام تعطیلات تابستانی ۹۲ روز برنامه داریم اظهار نمود: به ساحتهای شش گانه تربیتی پرداخته می شود. مدتی قبل، فراخوان دادیم، معلمان علاقمند آمدند، در مصاحبه شرکت کردند و بیش از ۲۰ نفر انتخاب شدند و مدرسان فعلی مدرسه تلویزیونی، چهره های جدید هستند.
وی درباره وضعیت آموزشهای تلویزیونی پس از دوران کرونا نیز اظهار داشت: برای پس از کرونا هم آموزشهای تلویزیونی ادامه خواهد داشت و سیستم آموزشی به پیش از کرونا برنمی گردد. تلویزیون به سبب فراگیری و سطح پوششی که دارد سطح توقع اولیا را هم بالا برده است. دانش آموزان عشایری از مناطق دور که فقط سرباز معلم به آنها درس می داد حالا آموزش های تلویزیونی را می بینند و کیفیت آموزش بالا رفته است که پس از کرونا هم باید آنرا حفظ نماییم. پوشش تلویزیونی خوب است و نقش مهمی در تداوم آموزش داشت.
منبع:

1399/04/25
14:56:22
5.0 / 5
2282
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین