چگونگی بازگشایی مدارس در مناطق قرمز، زرد و سفید

چگونگی بازگشایی مدارس در مناطق قرمز، زرد و سفید

به گزارش مدیریت آموزش معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به شرایط سال تحصیلی آینده اظهار نمود: تصمیم گیری نحوه فعالیت مدارس در مناطق زرد با شورای مدارس و در قالب ضوابط اعلام شده از جانب آموزش وپرورش خواهد بود.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، رضوان حکیم زاده با اشاره به مشخص نبودن زمان شروع سال تحصیلی آینده اظهار داشت: آخرین تصمیم گرفته شده این است که مدارس در سال آینده از ۱۵ شهریورماه و به صورت مجازی شروع شود اما اگر شرایط بگونه ای باشد که ستاد ملی کرونا اجازه برگزار شدن کلاس را بدهد، مشکلی با برگزاری حضوری مدارس نداریم و حتما کلاس ها را دایر خواهیم کرد و به خانواده ها اطمینان می دهیم که نگران آموزش فرزندانشان نباشند.
وی افزود: با عنایت به شرایط شیوع کشور در استان و منطقه، سناریوهای مختلفی برای بازگشایی مدارس داریم. پس از واکاوی تجربه اسفند سال قبل و مشخص کردن نقاط قوت و ضعف آموزش مجازی در ماه های آخر سال تحصیلی ۹۹-۱۳۹۸، توانستیم حداقل ۳ سناریو برای بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید برای مناطق قرمز، زرد و سفید تدوین نماییم و تلاش کردیم با در نظر گرفتن شرایط امکان تصمیم گیری نهایی را به شورای مدرسه و در قالب آئین نامه بازگشایی مدارس واگذار نماییم.
معاون آموزش ابتدایی با اشاره به اینکه شرایط مختلفی برای بازگشایی مدارس پیشبینی شده است، اظهار داشت: بر مبنای تصمیم های اتخاذشده برقراری کلاس و آموزش در مناطق قرمز صرفا به صورت مجازی و از راه شبکه شاد و آموزش های تلویزیونی، در مناطق زرد به صورت ترکیبی و به صورت ترکیب مجازی و حضوری و با تصمیم گیری شورای مدرسه و در مناطق سفید به صورت حضوری است. البته مناطق سفید مناطق عشایری و روستایی کم جمعیت خواهند بود که تعداد دانش آموزان یک رقمی است و امکان رعایت فاصله اجتماعی در این مدارس و کلاس ها وجود دارد.
حکیم زاده بابیان اینکه شورای مدارس در قالب ضوابطی که آموزش وپرورش اعلام می کند، امکان ایجاد خلاقیت یا انتخاب های مناسب با شرایط منطقه را در برگزاری کلاس های درس دارد، اظهار نمود: تلاش کردیم در این تصمیم گیری ها شرایط مناطق را در نظر بگیریم و هم به نقش های معلم و ذی نفعان و دانش آموزان توجه کرده و آنها را تعریف نماییم و البته نقش اولیا را فراموش نکردیم و به آنها اطمینان می دهیم که هیچ دانش آموزی از آموزش جا نخواهد ماند.
حکیم زاده در مورد تصمیم گیری در مناطق زرد خاطرنشان کرد: یکی از مدلهای تعریف شده در بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید، مربوط به مناطق زرد است که در این شرایط با عنایت به تصمیم گیری شورای مدرسه می توان دانش آموزان را به گروه های کوچک تر تقسیم بندی کرد؛ بنابراین امکان دارد بخشی از آموزش ها به صورت مجازی و بخشی حضوری باشد یا دانش آموزان در گروه های زوج و فرد و به صورت گروه های کوچک تر در کلاس های درس حاضر شوند اما موارد مطرح شده بخشی از مدلهای در نظر گرفته شده است و در درجه اول سلامتی دانش آموز و رعایت پروتکل های بهداشتی برای آموزش وپرورش حائز اهمیت می باشد و شورای مدرسه باید با عنایت به شرایط و چارچوب کلان مشخص شده توسط وزارت آموزش وپرورش، تصمیم گیری کند تا ضمن حفظ سلامتی دانش آموزان، آموزش تعطیل نشود.
معاون آموزش ابتدایی با اشاره به نقش نظارتی آموزش وپرورش بر چگونگی روند فعالیت مدارس در سال آینده اظهار داشت: ساختار آموزش وپرورش بسیار گسترده است و از راه مناطق، استان و سامانه فعالیت ها را نظارت می نماییم. همینطور مدیران، بازرسان و خانواده ها ناظران اصلی این طرح خواهند بود.
وی اضافه کرد: نقش آفرینی خانواده ها برای آموزش وپرورش بسیار پرارزش است و در شرایط کرونا خانواده ها در آموزش دانش آموزان و پیگیری تحصیلی آنها نقش مؤثری داشتند بنابراین امیدواریم از حمایت خانواده ها در روزهای پس از کرونا هم برخوردار باشیم.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، حکیم زاده در پاسخ به این سوال که در واگذاری تصمیم به شورای مدارس، امکان دارد مدارسی که شهریه می گیرند به علت تضمین عرضه خدماتی که به دلیل آنها شهریه گرفته اند، تصمیمات نابجا بگیرند، اظهار داشت: واگذاری تصمیم به مدرسه در قالب شرایط و دستورالعمل وزارت آموزش وپرورش خواهد بود و بیشتر متوجه شهرهایی است که در شرایط زرد هستند، البته ناظران ما بر فعالیت مدارس نظارت خواهند کرد و به این صورت نیست که هر مدیر بتواند بدون رعایت چارچوب آئین نامه تصمیم گیری کند. خانواده ها با عنایت به دستورالعمل بازگشایی مدارس در مرحله اول فقط لازم است شهریه ثابت مدارس غیردولتی را بپردازند و سپس با عنایت به شرایط برقراری کلاس ها، شهریه فوق برنامه تعیین شود و مطمئن باشند که آموزش وپرورش مدافع منافع اولیا و دانش آموزان است.




منبع:

1399/04/19
15:37:19
5.0 / 5
2382
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین