دستورالعمل بازگشایی مدارس و نحوه برگزاری امتحانات اعلام گردید

دستورالعمل بازگشایی مدارس و نحوه برگزاری امتحانات اعلام گردید

مدیریت آموزش: وزارت آموزش وپرورش دستورالعمل بازگشایی مدارس را جهت اجرا به ادارات كل آموزش وپرورش استانها ابلاغ نمود.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، دستورالعمل بازگشایی مدارس و نحوه برگزاری امتحانات اختتام سال از طرف وزارت آموزش وپرورش به ادارات کل آموزش وپرورش ابلاغ گردید. بر این اساس؛ باتوجه به مصوبه ستاد ملی مدیریت و کنترل بیماری کرونا، کلیه مدارس ابتدایی و متوسطه به جز مدارس استثنایی باهدف رفع اشکال و ارائه خدمات آموزشی به آن دسته از دانش آموزانی که بهر دلیلی موفق به دریافت آموزش های درسی غیرحضوری نشده اند با رعایت پروتکل های بهداشتی از ۲۷ اردیبهشت ماه به مدت یک ماه دایر می شوند.
بر طبق این گزارش؛ تمهیدات لازم برای ضدعفونی، آماده سازی مدارس پیش از بازگشایی، رعایت فاصله اجتماعی، حضور مدیران، عوامل اجرایی و آموزشی بر طبق برنامه هفتگی در هفته اول بازگشایی، استمرار آموزش های غیر حضوری، بررسی وضعیت تحصیلی و یادگیری دانش آموزان توسط معلمان، ارزشیابی غیرحضوری از درس تربیت بدنی، تشکیل شورای مدرسه باهدف بررسی وضع موجود دانش آموزان و تعیین نحوه ارائه آموزش ها در موارد لازمه و تصمیم گیری درباب ارزشیابی پایانی و بررسی اعتراضات دانش آموزان به ارزشیابی پایانی و تصمیم گیری درباب سرویس ایاب و ذهاب دانش آموزان، از موارد مشترک دوره های تحصیلی مندرج در این دستورالعمل است که باید در مدارس اجرایی شود.
شرایط اختصاصی هر دوره تحصیلی
دوره ابتدایی
الف - درباب دانش آموزان کلاس اول باید با ارزیابی دقیق اطمینان حاصل شود دانش آموز کلیه حروف الفبا را به خوبی فراگرفته است و مهارت های خواندن و نوشتن در سطح پایه اول را به خوبی کسب کرده است، ارزشیابی شفاهی و کتبی این مساله توسط معلم مربوط انجام می شود و نظارت و تأیید آن با مدیر مدرسه خواهد بود.
ب- چنانچه به هر علت دانش آموز پایه اول در یادگیری حروف و مهارت های مورد نظر خواندن و نوشتن شایستگی لازم را کسب نکرده باشد، باید برنامه مشخصی برای تحقق این امر توسط معلم ارائه شود.
ج- مدیر مدرسه موظف است برای آن دسته از دانش آموزانی که به سبب عدم دسترسی به فناوری و یا برنامه های تلویزیونی و یا به هر علت دیگر در یادگیری محتوای درسی باقیمانده از زمان تعطیلی مدارس ضعف دارند، برنامه مشخص جبرانی با محوریت معلم کلاس تعیین کند.
د- درباب نحوه ارزشیابی پایانی و یادگیری دانش آموزان به صورت حضوری با غیرحضوری (به جز پایه اول) شورای مدرسه تصمیم گیری خواهدنمود.
چ- به پیوست جدول بررسی وضعیت پوشش تحصیلی دانش آموزان دوره ابتدایی به استانها ارسال می شود. لازم است هر معلم مطابق فرمت ارسالی اطلاعات لازم را درباب هر دانش آموز وارد نماید و به مدیر مدرسه تحویل دهد.
موارد مشترک دوره های اول و دوم متوسطه (شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و کاردانش):
الف - ارزشیابی پایانی (تراکمی) نوبت دوم (خردادماه) در پایه های هفتم و هشتم دوره اول متوسطه و پایه های دهم و یازدهم دوره دوم متوسطه شاخه نظری به شیوه غیرحضوری برگزار می گردد و مسئولیت ارزشیابی پیشرفت تحصیلی تربیتی دانش آموزان به عهده معلمان و مدیران مدارس خواهد بود. معلمان می توانند برای اطمینان از تحقق اهداف دروس، برمبنای مستندات و شواهد جمع آوری شده از مشارکت دانش آموز در کارهای آموزشی تربیتی داخل و خارج از کلاس درس و مدرسه، آموزش های مجازی، نتایج ارزشیابی حضوری، ارزشیابی غیرحضوری و برون خط (آفلاین) و برخط (آنلاین)»، ابتکارات و خلاقیت ها در موقت های یادگیری، پژوهش های دانش آموزی در رابطه با دروس، خلاصه نویسی، نتایج ارزشیابی های تکوینی (مستمر) نوبت اول و دوم و پایانی (تراکمی) نوبت اول و سایر شیوهای ارزشیابی، نمره دانش آموز را تعیین و به مدیر مدرسه ارائه نماید. این نمره در ستون ارزشیابی تکوینی مستمر و پایانی (تراکمی) نوبت دوم (خردادماه) ثبت و با رعایت مقررات، اعلام نتیجه خواهد شد.
ب - سنجش و ارزشیابی پیشرفت تحصیلی تربیتی داوطلبان آزاد و دانش آموزان مدارس بزرگ سالان، ایثارگران و آموزش الکترونیکی برابر ضوابط مندرج در این نامه های مربوط به شیوه حضوری انجام می شود.
ج - باتوجه به بخشنامه شماره ۴۶۰/۱۲۰ مورخ ۹ اردیبهشت۱۳۹۹ مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی، امتحانات نهایی پایه دوازدهم از تاریخ ۱۷خرداد ۱۳۹۹ شروع می شود. برمبنای تصمیم ستاد ملی مدیریت و کنترل کرونا خدمات حضوری به دانش آموزان پایه دوازدهم تا دهم خردادماه ارائه خواهد شد.
د - ارزشیابی از دانش آموزان متقاضی تغییر رشته در پایه دهم و یازدهم، مطابق بخشنامه های ارسال شده به شیوه حضوری صورت خواهد گرفت.
ح - دستورالعمل برگزاری آزمون ورودی مدارس دوره دوم متوسطه نمونه دولتی، تهیه و متعاقبا ابلاغ می شود.
شرایط اختصاصی دوره اول متوسطه
باتوجه به تأثیر نمرات دروس پایه نهم در پروسه هدایت تحصیلی دانش آموزان، ارزشیابی پایانی نوبت دوم (خردادماه) به شیوه حضوری در سطح مدرسه انجام می شود. لازم به ذکر است امتحانات پایه نهم در خردادماه ۱۳۹۹ به صورت هماهنگ استانی برگزار نخواهد شد.
شرایط اختصاصی دوره دوم متوسطه شاخه های فنی و حرفه ای و کاردانش
ارزشیابی دروس عمومی، شایستگی های غیر فنی و پایه فنی، مطابق بند ۱۶ به عهده معلمان و مدیران می باشد. بدیهی است در دروس پایه فنی و شایستگی های غیرفنی حصول اطمینان از آموزش حضوری، غیر حضوری (مجازی) از پودمان های باقی مانده با معلمان مربوط خواهد بود.
تکمیل پروسه آموزش و ارزشیابی دروس شایستگی های فنی شاخه فنی و حرفه ای و آموزش و آزمون استانداردهای مهارت شاخه کاردانش (داخل و خارج از هنرستان)، از تاریخ ۲۷ اردیبهشت لغایت ۱۵ مردادماه با اولویت دروس پایه دوازدهم به صورت تراکمی و با برنامه ریزی و سازماندهی هنرآموزان و شرایط حضور آنها، بعد از تصویب در شورای مدرسه و با هماهنگی اداره آموزش وپرورش منطقه انجام می شود.
نمرات دروس شایستگی های فنی و استانداردهای آموزش مهارت به صورت «جاری»، در خردادماه لحاظ و بعد از اتمام ارزشیابی در کارنامه خردادماه هنرجویان ثبت می شود.
در صورت عدم امکان ارائه دروس کارآموزی / کارورزی هنرجویان پایه یازدهم در تابستان امسال، این دروس در تابستان سال آینده (۱۴۰۰) ارائه خواهد شد.
درباب آن دسته از هنرجویان پایه دوازدهم که درس کارآموزی / کارورزی خودرا باید در تابستان ۱۳۹۹ بگذرانند با برنامه ریزی و تصویب شورای کارآموزی یا کارورزی هنرستان ها و تأیید کمیته کارآموزی یا کارورزی اداره منطقه، اقدام مقتضی به عمل آید.
شایان ذکراست؛ نظارت بر حسن اجرای این دستورالعمل و فرایندهای آموزشی تربیتی مدارس و معلمان، بر عهده ادارات کل آموزش وپرورش استانها و ادارات آموزش وپرورش شهرستان ها، مناطق و نواحی است.
منبع:

1399/02/25
14:38:00
5.0 / 5
2635
تگهای خبر: آزمون , آموزش , تحصیل , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین