رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس كشور:

۱۴ هزار كلاس درس تا آخر سال ۹۹ به بهره برداری می رسد

۱۴ هزار كلاس درس تا آخر سال ۹۹ به بهره برداری می رسد

به گزارش مدیریت آموزش رئیس سازمان نوسازی مدارس كشور اظهار داشت: تا آخر سال جاری ۱۴ هزار كلاس درس تكمیل و تحویل می شود و هم اكنون ۲۶ هزار كلاس دولتی و ۱۴ هزار كلاس مشاركتی طرح های ملی فعال می باشند.به گزارش مدیریت آموزش به نقل از مهر، مهراله رخشانی مهر اظهار داشت: ۶۳ هزار بخاری گازی استاندارد در مدارس استفاده می شود، اما به دلیل ممنوع شدن استفاده از سامانه گرمایشی دارای شعله مستقیم در کلاس، این موارد هم جمع آوری می شود.
رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور بابیان اینکه هم اکنون در هیچ جای کشور بخاری نفتی در مناطقی که علمک گاز به مدرسه رسیده است نداریم، اضافه کرد: در قانون بودجه سال ۹۹ مصوب شد وزارت نفت، سامانه گرمایشی ۱۰۰ هزار کلاس درس را برای آموزش وپرورش در کشور استاندارد کند.
وی افزود: بر مبنای برنامه ریزی با هدف «تجهیز و استانداردسازی سیستم های گرمایشی و سرمایشی مدارس» ۳۷ میلیارد ریال برای سال ۹۶، حدود ۴۰ میلیارد ریال برای سال ۹۷ و نزدیک به ۱۴۰ میلیارد ریال در سال ۹۸ به استان سمنان اختصاص یافت که نسبت به سال پیش از آن ۲۶۸ درصد افزایش داشت.
رخشانی مهر بیان نمود: ابتدا سه هزار ۶۲۳ کلاس درس در استان سمنان دارای سامانه غیراستاندارد گرمایشی و نفتی بود که با تجهیز ۳ هزار و ۱۷۴ کلاس درس هم اکنون ۴۴۹ کلاس از سامانه غیراستاندارد گرمایشی برخوردار می باشد.
گسترش فضای آموزشی در مناطق زلزله زده
رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور اظهار داشت: همکاری خیران مدرسه ساز و اختصاص اعتبارات دولتی سبب شد پرونده ساخت مدارس در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه به پایان برسد و ۷۸ مدرسه در زلزله کرمانشاه تخریب و بعد از زلزله ۱۶۰ مدرسه در این استان ساخته شد؛ به صورتی که ۰.۷ مترمربع به سرانه فضای آموزشی این استان افزوده شد.
وی در مورد وضعیت فضاهای آموزشی مناطق سیل زده هم بابیان اینکه در مهر ۹۸ هیچ دانش آموزی بدون کلاس نماند، اظهار داشت: خیرین مدرسه ساز ۲۱۰ میلیارد ریال برای ساخت مدارس در مناطق سیل زده مشارکت کردند و به همین مقدار توسط دولت اعتبار تخصیص یافت و امید است در استان های گلستان، لرستان و خوزستان تا آخر سال ۹۹ پرونده ساخت و تجهیز مدارس این مناطق بسته شود.
سامانه مکان یابی ساخت مدارس بزودی رونمایی می شود
رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور اظهار داشت: در جهت تحقق سند تحول بنیادین و برپایه تحولات جمعیت شناسی، سامانه تعیین مکان برای ساخت مدارس راه اندازی می شود تا نیازسنجی بر مبنای اطلاعات جمعیتی راهبرد خوبی را پیش روی ساخت مدارس بگذارد و از ساخت مدارس کوچک جلوگیری شود.
رخشانی مهر معیار طراحی این سامانه را آمایش سرزمینی خواند و اظهار داشت: این نرم افزار طوری طراحی شده است که بر مبنای مطالعات جمعیتی ۵۰ ساله و نیاز ساخت مدارس در مناطق و جانمایی آنها عمل کند، این سامانه بعد از تایید توسط وزیر آموزش وپرورش بزودی رونمایی می شود.
۴۰ هزار طرح نیمه تمام آموزشی در کشور
رخشانی مهر با اشاره به ۴۰ هزار طرح نیمه تمام در کشور اظهار داشت: تا آخر سال جاری ۱۴ هزار کلاس درس تکمیل و تحویل می شود و هم اکنون ۲۶ هزار کلاس دولتی و ۱۴ هزار کلاس مشارکتی طرح های ملی فعال می باشند و طرحی که از منابع ملی به صورت رها شده باشد نخواهیم داشت.
وی اضافه کرد: از سال ۹۶ تا ۹۸ به ترتیب هفت هزار، ۱۰ هزار و ۱۴ هزار کلاس درس ساخته شد و در سال ۹۹ هم تعداد ۱۴ هزار کلاس در حال ساخت است، و بخش هایی مانند مدارس بزرگ با حیاط های بزرگ، مجتمع و امکاناتی نظیر سالن ورزشی و مساجد جزو تعداد کلاس ها به حساب نمی آید.
استان سمنان در رتبه هشتم سرانه فضای آموزشی کشور
رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور اظهار نمود: سرانه فضای آموزشی در استان سمنان حدود ۶.۶۱ مترمربع و میانگین سرانه آموزشی در کشور نزدیک به ۵.۲۱ متر مربع می باشد. البته سرانه استاندارد و مطلوب سرانه آموزشی استاندارد برای کشور ۸.۴ مترمربع در نظر گرفته شده است.
رخشانی مهر تصریح کرد: جمع اعتبارات ابلاغ گردیده ملی به استان سمنان در سال ۹۶ حدود ۱۲۰ میلیارد ریال، در سال ۹۷ معادل ۳۴ میلیارد ریال و در سال ۹۸ به ۶۸۰ میلیارد ریال رسید.
وی با اشاره به اینکه سمنان از نظر سرانه فضای آموزشی در رتبه هشتم کشور قرار دارد به افزایش اعتبارات مدرسه سازی در استان پرداخت و افزود: در سال ۹۶ اعتبارات ملی ابلاغی این استان ۱۲ میلیارد تومان بوده که در سال ۹۸ با ۱۷۰ درصد رشد به ۳۴ میلیارد تومان و در سال ۹۸ با رشد ۱۰۰ درصدی به ۶۸ میلیارد تومان رسیده است و در مجموع اعتبارات این استان از ۹۶ تابحال افزون بر ۴۴۴ درصد رشد داشته است.
پایان مدارس خشتی و حذف مدارس سنگی
رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیزمدارس کشور با اشاره به جمع آوری کلاس های خشتی در کشور اظهار داشت: در ابتدای این طرح یک هزار و ۶ کلاس خشتی در کشور و ۶ کلاس خشتی در استان سمنان وجود داشت که هم اکنون تمام آنها جمع آوری شده است.
رخشانی مهر با اشاره به برنامه ریزی برای برچیدن مدارس سنگی در کشور تصریح کرد: پس از حذف مدارس گلی و خشتی در کشور، سال جاری برای حذف مدارس سنگی برنامه ریزی شده است؛ که هر استان با عنایت به اعتبارات خود، یک هدف گذاری برای حذف مدارس سنگی خواهد داشت و تابحال دو استان اصفهان و سمنان برنامه خویش را برای حذف این مدارس تا آخر سال ۹۹ عرضه کرده اند.
وی با اشاره به اینکه در این برنامه حذف و جمع آوری مدارس سنگی دارای دانش آموز در اولویت قرار گرفته اضافه کرد: بعضی از مدارس سنگی در سرتاسر کشور که خالی از جمعیت دانش آموزی هم هستند با هدف حفظ مالکیت آموزش وپرورش جمع آوری نخواهند شد.
برنامه ای برای برچیدن مدارس کپری نداریم
وی به برگزاری جشن آخر مدارس کپری در سال ۸۷ اشاره و خاطرنشان کرد: در آن سال کل مدارس کپری کشور برچیده شد و جشنی هم تحت عنوان جشن آخر مدارس کپری برگزار گردید اما با گذر زمان با عنایت به نیاز منطقه به مدارس کپری، باردیگر اینگونه مدارس که متناسب با نیاز اقلیمی، فرهنگی و اجتماعی جمعیت عشایری شکل گرفته از نو بنا شدند و از همین رو هم اکنون هم ۱۵۰ مدرسه کپری در سطح کشور داریم که با عنایت به تجربه قبلی برنامه ای برای برچیدن آنها نداریم.

1399/02/16
23:15:39
5.0 / 5
2987
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین