گزارش مدیریت آموزش؛

روایت معاش دشوار معلمان استان سمنان فداكاری در سایه مشكلات صنفی

روایت معاش دشوار معلمان استان سمنان فداكاری در سایه مشكلات صنفی

به گزارش مدیریت آموزش معلمان استان سمنان از آن دست اقشاری هستند كه همیشه در سخت ترین شرایط دشوارترین كارها را كرده اند آن هم با مشكلات صنفی فراوان كه البته مانع فداكاری شان نمی گردد.خبرگزاری مهر، گروه استان ها – محمدحسن مقدم نیا، بعضی می گویند معلم ها پرتوقع هستند روی هم ۱۵۰ روز در سال کار نمی کنند اما دریافتی شان با تحویل دار بانک که ۳۵۰ روز در سال کار می کند یکی است برخی هم نظری متفاوت دارند و می گویند اگر مقرر است مدیران ماهانه بیشتر از ۱۰ میلیون تومان درآمد داشته باشند آنانی که این افراد را تربیت کرده اند چرا نباید این میزان را دریافت کنند؟
برخی می گویند معلم ها همه چیز دارند و کمتر معلمی را می بینید که حداقل خانه و یک خودرو نداشته باشد آنها باکاری که ساعت مشخصی دارد بامداد تا ظهر است و دغدغه ای هم ندارد نه ارباب رجوعی در کار است و نه سیستم خشک اداره ای، اما برخی دیگر هم معتقد هستند، سال ها درس دادن در دورترین روستاهای بخش بیارجمند و کالپوش و طرود و کوه زر و … طاقت زیاد و همتی بلند دارد که کمتر کسی از عهده آن برمی آید.

شغل دشوار معلمی
صحبت پیرامون معلمان استان سمنان زیاد است اما کمتر پیش می آید که به جز هفته گرامی داشت، به یاد این قشر پرارزش در جامعه باشیم. قشری که کارش نه با پول، سنگ و آجر، ماشین و حمل و نقل، بیل و کلنگ و داس، بلکه با انسان است انسانی که روح و جان و تن دارد.
معلمانی که از دورترین روستاهای کالپوش میامی در شرقی ترین نقطه استان سمنان تا روستاهای ایوان کی و آرادان از بزرگ ترین و مجهزترین مدارس شاهرود و سمنان تا کلاس های درس در کوه زر دامغان و کلاس های درس در حسین آباد کالپوش، یک رسالت و وظیفه مشترک دارند آن هم فداکاری برای تربیت فرزندان و آینده سازان این مرزوبوم.
معلمانی که سالی یک مرتبه آن هم در روز گرامی داشت مقام معلم از آنها یاد می شود و با جملات کلیشه ای مانند معلمی شغل انبیا است، معلمان فداکار هستند، معلمی شغل دشواری است و … دلشان خوش می شود و باز تا سال دیگر از آنها سخن و خبری نیست.
تجلیل معلمان از هر ۴۰۰ نفر یکی!
کافی است بدانیم استان سمنان بیشتر از هشت هزار و ۴۰۰ معلم دارد اما فقط ۵۲ نفر از آنها در هفته معلم مورد تقدیر قرار گرفتند و این یعنی از هر ۴۰۰ نفر یکی! از طرفی دریافتی معلمان به خصوص آنانی که در آموزشگاه های خصوصی و غیرانتفاعی کار می کنند آن قدر اندک است که در خیلی مواقع حتی به یک میلیون تومان هم نمی رسد. از طرفی در پیام یک صفحه ای مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان به مناسبت روز معلم حتی پنج لغت درباره لزوم ارتقای وضعیت معیشتی و صنفی معلمان ذکر نشده است و این یعنی مطالبه گری در زمینه مشکلات صنفی معلمان در استان سمنان چه جایگاهی دارد!
استان سمنان بیشتر از هشت هزار و ۴۰۰ معلم دارد اما فقط ۵۲ نفر از آنها در هفته معلم مورد تقدیر قرار گرفتند و این یعنی از هر ۴۰۰ نفر یکی عباس معصومی یک معلم درباره مشکلات صنفی معلمان استان سمنان به خبرنگار مهر، می گوید: معلمان دارای مشکلات عدیده ای هستند که روزبه روز هم بخشنامه های عجیب وغریب آنها را افزایش هم می دهند یک مرتبه از رتبه بندی سخن به میان می آید اما مشخص نیست اصلاً این رتبه بندی به چه شکل انجام می شود از سوی دیگر افزایش حقوق اصلاً با تورم و مسائل اقتصادی همسو نیست و درنهایت هم طرح خدمت در مناطق محروم سبب ایجاد تبعیض بین معلمان شده است.
معصومی بابیان اینکه هر معلم باید یک ششم طول خدمت خودش را در مناطق محروم بگذراند اما معلمانی داریم که خانه شان شاهرود است و بیشتر از یک دهه در میامی و روستاها درس می دهند در عوض معلمانی هم هستند که با یک سال سابقه کار خدمتی در روستا به شهر منتقل شده اند هرچند از زمان روی کار آمدن مدیرکل جدید کمی اوضاع بهتر شد اما هنوز هم این تبعیض ها دیده می شود.
وی بابیان اینکه همین امروز آماده هستم تا شغل و حتی خانه و خودرویم را با هر کارمندی در هر اداره دولتی که اعتقاد دارد شغل معلمی راحت بوده و درآمد و مزایایش بیشتر است، عوض کنم، ابراز می کند: از معلمان بپرسید همه دوست دارند سریع تر بازنشسته شوند، هستند معلم هایی که از ۱۰ سال سابقه عبور می کنند به تقویم شماری می افتند! هیچ جای دنیا چنین سبک و سیاقی نیست.

دریافتی ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان
الهه عرب عامری دیگر معلم مقطع راهنمایی بابیان اینکه حقوق دریافتی من با ۱۳ سال سابقه دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هم نیست، به خبرنگار مهر، می گوید: هر کارمند دولتی در هر اداره ای با ۱۳ سال سابقه که شش سالش هم در روستا و شهرهای حومه بوده بیشتر از این میزان حقوق می گیرد اما اینجا آموزش وپرورش است.
امیدوارم یک مرتبه مدیرکل، معاونان و هشت مدیر شهرستانی آموزش وپرورش استان سمنان فیش حقوقی خودشان را در فضای مجازی قرار دهند تا همه ببینند چقدر دریافت می کنند عرب عامری بابیان اینکه مبحث تنها حقوق نیست بلکه دستورالعمل های عجیب وغریب و خلق الساعه از جانب آموزش وپرورش هرازگاهی سبب شگفتی فراوان می شود، ابراز کرد: چندی قبل بخشنامه ای از جانب آموزش وپرورش آمد که به مدیران اعلام نموده بود تا دو ماه دیگر فرصت دارند مبلغ کتاب های سال آینده دانش آموزان را واریز کنند! هرچند این بخش نامه با اعتراض های گسترده روبرو و لغو شد اما شما با همین اقدام می توانید ببینید شرایط در مدیریت آموزش وپرورش استان سمنان چقدر طنزگونه است.
وی بابیان اینکه «تبعیض» دیگر مشکل معلمان است، ابراز می کند: امیدوارم یک مرتبه مدیرکل، معاونان و هشت مدیر شهرستانی آموزش وپرورش استان سمنان فیش حقوقی خودشان را در فضای مجازی قرار دهند تا همه ببینند چقدر دریافت می کنند، معلمان ۲۰ سال و ۲۵ سال سابقه در بیارجمند و دامغان و بسطام و گرمسار و … هم فیش حقوقی شان را قرار دهند تا مردم اختلاف را ببینند. جالب است بدانید در مجموعه آموزش وپرورش نجومی بگیران هم داریم کافی است به وزارت خانه و ادارات کل و… سری بزنید و حقوق و مزایا و پاداش ها را جمع بزنید تا ببینید در طول یک سال یک مدیر چقدر دریافت می کند.
اهمیت شغل معلمی
یک معلم بازنشسته هم در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینکه رابطه مفهوم داری بین باسوادی و کاهش بزهکاری است، می گوید: بالاترین نرخ باسوادی در استان سمنان مربوط به شهرستان شاهرود و کمترین نرخ باسوادی مربوط به شهرستان میامی است و اگر در میان پرونده های قضائی جست جو نماییم اتفاقاً بیشترین میزان جرایم در رابطه با بزهکاری های اجتماعی، مواد مخدر و … در میان اقشار کم سوادتر جامعه رخ می دهد و این نشان دهنده ارزش کار معلمان است.
ابراهیم عامری بابیان اینکه با علم به اینکه نرخ باسوادی در بزهکاری چه تأثیری می گذارد، اظهار داشت: نمونه آنرا در بالا بین شهرهای میامی و شاهرود بیان کردیم با یک جست جو می توانید دریابید که اتفاقاً کمترین دستمزدها را معلمان در میامی که بیشترین احتیاج به نرخ باسوادی و کاهش بزهکاری است می گیرند. یعنی ما نتوانسته ایم به خوبی معلمانمان را تغذیه نماییم تا باانگیزه مضاعف کار کنند و درنهایت میوه و ماحصل این امر، ارتقای جامعه ازلحاظ فرهنگی و … است.
وی بابیان اینکه باید بین حقوق معلمان و کار و اثرگذاری که دارند تعادلی برقرار باشد تا هم معلمان، انگیزه داشته باشند و هم جامعه ضرر نکند، می گوید: وقتی دانش آموزی نگاه می کند که معلمش پس از ۲۵ سال درس خواندن و کار کردن به زور توانسته یک پراید قسطی بخرد اما پدرش مثلاً در بنگاه ماشین توانسته یک اتومبیل ۵۰۰ میلیون تومانی را طی چهار سال بخرد، چطور باید باور کند که درس خواندن برای آینده او لازم است؟ متأسفانه امروز مبحث این است که معلمان در جایگاهی قرار دارند که هیچ دانش آموزی با ملاک های اقتصادی امروزی دوست ندارد مانند وی باشد.

شرایط معلمان و کار دشوارشان
این معلم بازنشسته بابیان اینکه معلم انسان می سازد اما ابزار هم باید داشته باشد، بیان می کند: معلمان اگر هزاران بار در کلاس درباره مزیت های درس خواندن بگویند اما دانش آموز سرووضع، ماشین و خانه معلمان و شرایط زندگی شان را نگاه کنند، باور نخواهند کرد که با درس خواندن هم می توانند موفق شده و مثلاً ماشین ۵۰۰ میلیون تومان تومانی داشته باشند.
تا همین دو دهه پیش هم معلمان می توانستند با پس انداز و وام خانه و خودرو بخرند اما امروز فکر نمی کنم یک معلم جوان تازه استخدام شده توان خرید یک ماشین را هم داشته باشد، حال خانه بماند عامری بابیان اینکه تبعیض در زمان کار ما هم بود و این امر رکن جدایی ناپذیر آموزش وپرورش شده است، می گوید: در همان موقع هم روستاهای دورافتاده خارتوران بیارجمند متعلق به گروهی بود که اصطلاحاً در اداره، آشنایی نداشتند و یا پایه خدمتی شان اندک بود آن زمان یک خارتوران با جمعیت بالای روستایی بود و یک مینی بوس قراضه تا بیارجمند که معلمان بقیه راه را هم باید با یک لاندیور طی می کنند نه جاده دسترسی درستی وجود داشت و نه شرایط مناسب بود اما حالا اوضاع بهتر شده هرچند که حقوق و دریافتی معلمان نسبت به آن سال ها به مراتب بدتر شده است.
وی می افزاید: تا همین دو دهه پیش هم معلمان می توانستند با پس انداز و وام خانه و خودرو بخرند اما امروز فکر نمی کنم یک معلم جوان تازه استخدام شده توان خرید یک ماشین را هم داشته باشد، حال خانه بماند. بنابراین وقتی شرایط معلمان این گونه است چه توقعی از شرایط اجتماعی و فرهنگی حاکم بر جامعه باشد داشته باشیم؟
مشکلات مدارس غیرانتفاعی رفع شود
حسن اکبری از کارشناسان آموزش و پرورش استان سمنان اما اعتقاد دارد مدارس غیرانتفاعی بگونه ای خودگردان هستند یعنی باید شهریه ای باشد تا بتوانند حقوق معلمان را بدهند در نتیجه مجبور به استفاده از معلمان حق التدریسی هستند که با عنایت به ساعات درسی شأن، حقوق می گیرند.
اکبری با اشاره به اینکه فقط در یک شهر شاهرود ۸۰ درصد از ۹۰ فضای آموزشی غیردولتی شاهرود استیجاری بوده و تعداد دانش آموزان آنها بیشتر از هفت هزار نفر است، می افزاید: این مدارس که معمولاً باید خانه های دربستی یا بزرگ باشند تا دانش آموزان در آنها فضا برای تحصیل داشته باشند، غالباً با مشکل اجاره بهای سنگین روبرو هستند. امروز یک خانه ۳۰۰ متری در بست در شاهرود حداقل ۱۰۰ میلیون پول پیش و ماهانه چهار میلیون تومان اجاره می خواهد بنابراین مدارس هم در این حوزه مشکلات عدیده ای دارند.
در استان سمنان حدود ۱۲۰ هزار دانش آموز تحصیل می کنند که هشت هزار و ۴۰۰ معلم به آنها درس می دهند یعنی به ازای هر ۱۴.۵ دانش آموز یک معلم وجود دارد اما به این مورد هم باید توجه داشت که اولاً طبق اعلام آموزش و پرورش استان سمنان تا سال ۱۴۰۴ تعداد فراوانی از معلمان بازنشسته می شوند و ثانیاً استخدامی در آموزش و پرورش بسیار اندک شده است پس مشکل کمبود معلم هم در کنار مشکل کمبود فضای آموزشی در سطح استان سمنان طی سال های آتی نمود بیشتری خواهد یافت.
به نظر می رسد یکی از علل عدم پذیرش معلمان همین عدم توانمندی وزارت آموزشی و پرورش در پرداخت حقوق ها است که سبب می شود تا بار معلمان بازنشسته بر روی دوش معلمان دیگر قرار گیرد یعنی کار مضاعف بدون افزایش حقوق و این یک پیشبینی ساده برای پنج سال آتی آموزش و پرورش در استان سمنان خواهد بود.

تصمیم در تهران بازخواست از معلم شهرستانی
یک مدرس جامعه شناسی هم بابیان اینکه معلمی در این شرایط یکی از دشوارترین مشاغل است، می گوید: مدیران پایتخت نشین بدون دادن اختیارات به شهرستان ها و معلمان از آنها بهترین عملکرد را می خواهند درحالی که زمان وقوع کوتاهی یا ایراد اتفاقاً مردم همین معلمان و مدیران شهرستانی را مقصر اصلی می دانند در واقع معلمان شهرستانی معمولاً سیبل انتقادات کارهایی می شوند که تهران نشینان تصمیماتش را گرفته اند.
معلمان شهرستانی معمولاً سیبل انتقادات کارهایی می شوند که تهران نشینان تصمیماتش را گرفته اند علیرضا معصومی بابیان اینکه این مورد می تواند سبب سرخوردگی، ناامیدی و بی انگیزگی در میان معلمان شود، بیان نمود: معلمی کاری است که با عشق و علاقه و اصطلاحاً دل انجام می شود و وقتی دل خوشی وجود نداشته باشد نباید هم توقع داشت تا بهترین اتفاقات رقم بخورد.
وی بابیان اینکه شرایط جامعه اینگونه است که دستورات از بالا ابلاغ می شود اما انتقادات از پایین جامعه صورت می گیرد، بیان نمود: در کنار تمام مشکلات معیشتی و اقتصادی و صنفی که معلمان دارند، شرایط اجتماع و تصمیمات خلق الساعه مدیران هم توانسته اثر سوئی بر کار معلمان بگذارد از طرفی شرایط کاری امروز با وجود فضای مجازی و آگاهی های غیرمرتبط با دروس، توسط دانش آموزان دشوار شده است شاید دو دهه پیش اگر معلمی جواب سوالی را نمی دانست کسی متوجه نمی شد اما امروز مگر می شود در کلاس حرف و سخنی را اظهار داشت که کمی با واقعیت تفاوت داشته باشد؟
شرایط تغییر کرده است
این مدرس جامعه شناسی با اشاره به اینکه مبحث بعد این است که دانش آموزان هم با دانش آموزان دو و سه دهه قبل متفاوت هستند چون که توقعات افزون گشته و شرایط متفاوت می باشد، بیان نمود: امروز دانش آموزان معمولاً والدین دهه پنجاهی و شصتی دارند یعنی کسانی که کودکی خودشان با انقلاب، جنگ، بمباران، مدارس دولتی شلوغ، سرهای تراشیده و … همراه بود و شرایط دشواری را تجربه کردند و حال فرزندانشان را بگونه ای تربیت کرده اند که کوچک ترین تندی و سختگیری را بر نمی تابند، گو اینکه فکر می کنند با این کار به فرزندانشان لطف کرده اند حال اینکه یکی از دشوارترین کارهای جامعه امروزی تعلیم و تربیت این فرزندان با چنین شرایط و تحت تاثیر فضای مجازی و تهاجم فرهنگی دشمنان و… است. آن هم دانش آموزی که از اینفلوئنسرهای اینستاگرامی بیشتر حرف شنوی دارند تا معلم خویش! پس ما نیاز داریم تا معلممان بیشتر از پیش بکوشد اما در مقابل کمترین حقوق را بگیرد.
نظرات در عین تفاوت، تقریباً مشترک هستند. مشکلات اقتصادی حاکم بر زندگی معلمان سبب شده تا این قشر نتوانند آن طور که باید و شاید و آن گونه که لایقش هستند، زندگی کنند. وقتی یک خودروی بی کیفیت ایرانی به ۱۳۰ میلیون تومان می رسد معلمانی که دو و نیم میلیون تومان حقوق می گیرند و نهایتاً در این شرایط اقتصادی اقساط و بدهی بانکی، قبوض و بنزین و گوشت و مرغ و … نهایتاً بتوانند یک ششم حقوق شأن را پس انداز کنند که آن هم در خیلی از ماه ها نمی گردد، بیشتر از ۱۵ سال طول می کشد تا یک اتومبیل بخرند چون که به محض جمع آوری پول خودرو از جانب معلمان، آن ماشین در بازار گران تر می شود.
موضوع معلمان سوژه ای نیست که بتوان آنرا در یک گزارش به اتمام رساند. در این مقال تلاش کردیم درباره معیشت و مشکلات صنفی معلمان استان سمنان مطالبی را بیان نماییم آن هم از قول خود معلمان شاغل و بازنشسته استان سمنان اما در گزارش های دیگر مبحث کرونا و تأثیرات آن بر آموزش وپرورش، سامانه آموزش از راه، کیفیت درسی و مسائل در رابطه با معلمان را بررسی خواهیم کرد.

1399/02/16
13:47:56
5.0 / 5
2695
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین