دعوت از بخش خصوصی برای ورود به نظام آموزش مجازی

دعوت از بخش خصوصی برای ورود به نظام آموزش مجازی

مدیریت آموزش: مدیركل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی وزارت آموزش و پرورش از بخش خصوصی دعوت كرد كه آثار تولیدی خود برای استفاده در پلتفرم جامع وزارتخانه و ورود به فضای نظام آموزش مجازی رسمی برای اعتبارسنجی به سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ارسال نمایند.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، مسعود فیاضی با اشاره به اینكه به سبب تعطیلی ناشی از شیوع كرونا با یك وقفه در پروسه یادگیری دانش آموزان روبرو شدیم، اظهار نمود: برای جبران این وقفه روش های گوناگونی چون آموزش بوسیله فضای مجازی توسط معلمان در كنار تدریس و آموزش دروس بوسیله رسانه تلویزیون در دستور كار وزارتخانه قرار دارد.
وی افزود: معلمان برای موفقیت بیشتر در تدریس خود نیازمند مواد و رسانه های آموزشی و تربیتی تكمیلی هستند از این برای استفاده حداكثری از توان بخش خصوصی در كنار تولیدات سازمان پژوهش در دستور كار سازمان قرار دارد.
وی افزود: در این راستا پلتفرم هایی در وزارتخانه در حال راه اندازی هستند كه امكان ورود تولیدات بخش خصوصی پس از كنترل استانداردهای آموزشی را به پروسه آموزش مجازی معلمان فراهم می كنند از این جهت بطور رسمی از بخش خصوصی دعوت می شود تا اگر در 5 قالب فیلم های آموزشی، نرم افزارهای آموزشی، وبسایت های آموزشی، پلت فرم ها و سامانه های آموزشی و بازی های آموزشی تولیداتی دارند، محصولشان را به سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ارائه كرده و برای دریافت اعتبارنامه های 6 ماهه اقدام نمایند تا امكان ورود به آموزش مجازی رسمی وزارتخانه را پیدا كنند.
به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، مدیركل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به اینكه تولیدات كمك آموزشی به دو بخش قابل تقسیم است اظهار داشت: بخش نخست تولیدات سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از قبیل فیلم های آموزشی، انیمیشن های تعاملی، كتب صوتی و امثالهم است كه در سایت رشد، قابل دریافت و استفاده است و جهت استفاده راحت تر مخاطبان در پلتفرم آپارات هم بارگذاری شده و از شنبه هفته آینده 24 اسفند در این vod قابل بهره برداری است.
بگفته مدیركل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی تا كنون 828 ویدیوی آموزشی 12 پایه تحصیلی برای مخاطب دانش آموز و بیش از 572 ویدئوی راهنمای معلم در آپارات بارگزاری شده است.
وی اظهار نمود: این محتواها از روز شنبه 24 اسفندماه در صفحه اول آپارات قابل دسترسی است و كاربران از همان صفحه اول به هر پایه تحصیلی ارجاع داده می شوند. البته اینها بیشتر ابزار دست معلم ها هستند و معلمان در گروه هایی كه می سازند می توانند این ویدئوها را مورد استفاده قرار داده و برای تدریس بهتر در فضای مجازی عرضه كنند. علاوه بر این فایل های بارگذاری شده، انیمیشن ها و كتاب های صوتی نیز به مرور در این فضا قرار می گیرند. باتوجه به احتمال تداوم تعطیلات، تمام تولیدات را درسایت رشد و همین طور آپارات بارگزاری می نماییم كه آسان تر قابل دریافت باشد.
فیاضی ضمن اعلام اینكه فعلا و تا اختتام دوره تحصیلی جاری استفاده از این محتواها رایگان هستند، عنوان كرد: نوع دوم تولیدات مربوط به تولیدات بخش خصوصی هستند. بخش خصوصی فیلم ها و نرم افزارهای آموزشی، پلت فرم ها و بازی های آموزشی تولید می كند. بعضی از این موسسات قبلا به سازمان مراجعه نموده و اعتبارسنجی شده اند. لیست تولیداتی كه معتبر تشخیص داده شده اند الان در سایت رشد roshd.ir قابل مشاهده می باشد.
مدیركل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی درباب مراحل ثبت درخواست برای ارزیابی محصولات اظهار داشت: موسسات و شركت های متقاضی ابتدا می بایست وارد سامانه (http: //estandard.roshd.ir/) شده و درخواست خودرا مطرح كنند تا مراحل اعتبارسنجی طی شده و پس از احراز استانداردها اعتبار نامه صادر شود و محصول برای ورود به بازار رسمی آموزش و پرورش آماده شود.
فیاضی اضافه كرد: شركت ها باید محصولات غیربرخط مانند فیلم و نرم افزار و بازیهای آموزشی را تا پیش از تعطیلات نوروز به صورت فیزیكی برای ما ارسال نمایند تا بررسی نماییم. پس از نوروز فایل های مدنظر در چارچوب وبسایتی كه بعدا اعلام می نماییم قابل دریافت خواهد بود. آنهایی نیز كه وبسایت و سامانه دارند باید هنگام ثبت درخواست، آدرس و دسترسی به سامانه را در اختیار ما قرار دهند تا بتوانیم اعتبارسنجی لازم را انجام دهیم.
وی با اشاره به اینكه نمونه برگ های لازم برای ارزیابی ها در سایت رشد بارگذاری شده است، اظهار داشت: پس از ارزیابی های صورت گرفته و در صورتیكه شرایط و استانداردهای اعلام شده را كسب كنند به این موسسات و شركت ها اعتبارنامه شش ماهه اعطا خواهد شد.
بگفته وی، علت شش ماهه بودن اعتبارنامه ها این است كه تلاش نموده ایم سنجه های ارزیابی را باتوجه به شرایط فعلی، حداقلی نماییم و از برخی موارد كه در شرایط غیرعادی قابل صرفنظر هستند صرفنظر نماییم. طبیعتا برای طولانی مدت معیارهای ارزیابی تفصیلی تر هستند كه در اعطای اعتبارنامه های یك ساله و دوساله كه پس از مهر 99 اعطا می شوند اعمال خواهند شد.
مدیركل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در مورد مدت اعتبارسنجی اظهار داشت: مدت زمان پاسخ دهی و اعلام نتیجه ارزیابی نیز بین یك تا دو هفته خواهد بود.
فیاضی تاكید كرد: لیست محصولات مورد تایید دفتر انتشارات و فناوری آموزشی كه شامل 30 نرم افزار و 50 فیلم آموزشی است الان در سایت رشد قابل دریافت و دردسترس است.
منبع:

1398/12/23
14:55:03
5.0 / 5
3418
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین