معاون وزیر آموزش و پرورش:

دیوار بین مسؤلان و جوانان برچیده شود

دیوار بین مسؤلان و جوانان برچیده شود

به گزارش مدیریت آموزش معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت با تاكید بر ضرورت توجه به جوانان، اظهار داشت: بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی نیاز روز جامعه است.به گزارش مدیریت آموزش به نقل از مهر، حجت الاسلام و المسلمین علی ذوعلم بامداد دوشنبه در نشست هم اندیشی با اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی بوشهر با رویكرد بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی تصریح كرد: مدرسه، حوزه و دانشگاه بعنوان سه نهاد تأثیرگذار در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب هستند.
وی خاطرنشان كرد: مدرسه، حوزه و دانشگاه باید برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب سه اصل مهم خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی را موردتوجه قرار دهند.
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: بیانیه گام دوم انقلاب در واقع راه تعامل و نحوه گفتگو با جوانان را به ما آموزش می دهد.
ذوعلم اضافه كرد: منظور از خودسازی، خودسازی اخلاقی صرف و ریاضت طلبی نیست بلكه خودسازی در تمام عرصه های علمی، فرهنگی، اقتصادی جسمی و اخلاقی مدنظر است.
وی با اشاره به اینكه برای رسیدن به یك تعریف درست از انقلاب و آرمان های آن باید بیانیه گام دوم را مطالعه نماییم افزود: تك تك آحاد جامعه می توانند برای خود نقش و رسالتی برای تأثیرگذاری در تحقق این بیانیه تعریف كنند.
معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت خاطرنشان كرد: دانشگاهیان و بخصوص اساتید و اعضای هیئت علمی پیشگامان تربیت نسل آینده هستند.
رئیس ستاد پیگیری گام دوم انقلاب اضافه كرد: آموزش و پرورش، حوزه های علمیه و دانشگاه به صورت خاص باید در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با تلاش و برنامه ریزی نقش ایفا كنند.
وی تصریح كرد: با الهام گیری از بیانیه گام دوم انقلاب باید نهاد دانشگاه هم برای خود یك گام دومی تعریف كند و در این راستا هیئت اندیشه ورز با استفاده از كارشناسان و افراد صاحب اندیشه برای بهتر شدن وضعیت تعلیم و مسائل دانشگاه تشكیل گردد و این كار احتیاج به بخش نامه و اعتبار ندارد.
ذوعلم بیان نمود: اگر انقلاب اسلامی شكل دهی به تمدن اسلامی را هدف قرار داده است باید دانشگاه هم در این راستا با مدیریت محدودیت ها و چالش ها در تمدن سازی نقش داشته باشد.
رئیس ستاد پیگیری گام دوم انقلاب اظهار داشت: رسالت دانشگاه بر مبنای بیانیه گام دوم انقلاب این است كه همان نگاه توأم با اعتماد و ایمان و فطرت كه در این بیانیه به جوانان وجود دارد در دانشگاه هم ایجاد و تقویت شود.
وی خاطرنشان كرد: بیانیه گام دوم انقلاب یك بیانیه عملیاتی است كه باید امیدآفرینی به صورت مستمر به جوانان بخصوص دانشجویان القا شود.
ذوعلم رشد و تداوم انقلاب اسلامی را رمز تداوم ۴۰ ساله انقلاب اسلامی ایران عنوان نمود و افزود: جوهره انقلاب اسلامی ایران یك جوهره عقلانیت و فرهنگی است، شكل گیری انقلاب مبتنی بر یك تحول فرهنگی است به صورتی كه تحول مردمی، انقلاب را با كمترین هزینه به پیروزی رساند.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، زمینه های سیاسی و اقتصادی را دلیل ثانوی پیروزی انقلاب اسلامی دانست و تصریح كرد: دلیل اصلی پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، بازگشت مردم به معنویت بود كه مردمی ترین انقلاب جهان را شكل داد.
وی با اشاره به اینكه مهم ترین دستاورد انقلاب اسلامی، شكل گیری نظام جمهوری اسلامی ایران است، اظهار داشت: قانون اساسی یك سال بعد از پیروزی انقلاب با رأی مردم تصویب گردید و این قانون اساسی از نظر عقلانیت و تصویب مردم سالاری و احقاق حقوق مردم بگونه ای تنظیم شده كه پس از ۴۰ سال می گوئیم باید قانون اساسی احیا شود.
معاون وزیر آموزش و پرورش اضافه كرد: روح جامعه و آرمان های انقلاب مبتنی بر فطرت است و تكیه گاه آن ایمان دینی و مبتنی بر توحید خواهد بود.
ذوعلم با اشاره به اینكه دشمن ایمان دینی و اراده ملی را هدف گرفته است، خاطرنشان كرد: جامعه ای موفق خواهد بود كه به ارزش های دینی باور داشته باشد.
وی انقلاب اسلامی ایران را یك انقلاب فرهنگی و عقلانی دانست و افزود: سطح سوم فرهنگی بودن انقلاب در تداوم آن نقش دارد بدین منظور اگر برای اجرای گام دوم انقلاب در آموزش و پرورش و دانشگاه فكری نشود، گام بعدی در حد مطلوب نخواهد بود.
ذوعلم تصریح كرد: اگر دانشگاه و حوزه و آموزش و پرورش با گام دوم انقلاب همراهی نكرده و فهم عمیق نداشته باشند به صورت یقین به نتایج مطلوبی نخواهیم رسید.
امید رهبر انقلاب به جوانان است
وی در بخش دیگری آزادی را اولین ارزش در انقلاب اسلامی دانست و خاطرنشان كرد: این آزادی به معنای بی بند و باری نیست بلكه منظور آزادی به معنای زمینه ای است كه اندیشه ها مطرح شود و با همدلی به پیشرفت برسیم.
ذوعلم با اشاره به اینكه آزادی، معنویت، اخلاق و برادری باید با وجود تفاوت در ادیان، سلیقه ها و نژاد حاكم باشد، افزود: باید تحمل شنیدن نظر مخالف و اختلاف نظر و سلیقه را داشته باشیم كه البته این اختلافات نباید به نزاع و درگیری برسد.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تصریح كرد: رهبر معظم انقلاب ۴۰ بار از واژه جوان در این بیانیه بهره برده اند و حتی در آخر بیانیه هم سلامی به جوانان داده اند و در خلال این بیانیه هم مشاهده می شود كه امید رهبر انقلاب به جوانان است.
معاون وزیر آموزش و پرورش خواهان برچیده شدن دیوار بین مسؤلان و جوانان شد و تصریح كرد: اگر با سازوكار حداقلی به سمت نقش تحول آفرین نرویم یعنی باوری به جوانان نداریم به صورتی كه باید اداره دانشگاه بگونه ای باشد كه جوانان حس كنند خود اداره می كنند.
دبیر هم اندیشی اساتید دانشگاه علوم پزشكی بوشهر هم اظهار داشت: اصلی ترین كاركرد بیانیه گام دوم انقلاب ارتقای آگاهی و عقلانیت جامعه است.
مراد علی فولادوند تصریح كرد: رهبر انقلاب با این بیانیه چارچوب و اصولی برای ارتقای رشد و آگاهی جامعه نسبت به آینده انقلاب اسلامی و مسیر پیشرو معین كرده اند
دبیر هم اندیشی اساتید دانشگاه علوم پزشكی بوشهر تصریح كرد: اعتماد به جوانان كلیدی ترین نكته بیانیه گام دوم است و تحول با نسل جوان شكل می گیرد.

1398/11/11
12:35:49
5.0 / 5
4752
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین