دبیر ستاد همكاری های حوزه و آموزش وپرورش مطرح كرد

گام های مؤثر تربیتی حوزه و آموزش وپرورش در گام دوم انقلاب

گام های مؤثر تربیتی حوزه و آموزش وپرورش در گام دوم انقلاب

به گزارش مدیریت آموزش دبیر ستاد همكاریهای حوزه و آموزش وپرورش اهم فعالیت های این ستاد را در جمع مدیران و معاونان ارشد حوزه و آموزش وپرورش شرح داد.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از مهر، علیرضا حاجیان زاده در دومین نشست فصلی شورایعالی سیاست گذاری این ستاد كه با حضور وزیر آموزش وپرورش و مدیر حوزه های علمیه برگزار شد، اظهار داشت: از فصل گذشته تابحال اقدامات اثرگذاری برای تحقق سیاست های این دو نهاد انجام شده است كه مهم ترین آن، تصویب برنامه ۵ ساله همكاری در شورای ستاد، تهیه نسخه نهایی و امضای ریاست عالی ستاد است.
اجرای نخستین سال از برنامه پنج ساله همكاری ها
وی اظهار داشت: تبیین مفاد برنامه در شورای معاونین حوزه های علمیه و تقسیم كار میان معاونین حوزه برای اجرایی شدن آنها، ابلاغ برش سال ۱۳۹۸ برنامه ۵ ساله به كلیه ادارات كل و مناطق آموزش وپرورش از جانب وزیر آموزش وپرورش از دیگر اقدامات مؤثر برای تحقق برنامه پنج ساله بود.
حاجیان زاده با اشاره به ابلاغ هم زمان برنامه به مدیران حوزه های علمیه استان ها در سراسر كشور از جانب آیت الله اعرافی و هم ابلاغ هم زمان برنامه به ائمه جمعه سراسر كشور از جانب حجت الاسلام حاج علی اكبری رئیس شورای سیاست گذاری امامان جمعه اظهار داشت: كوشیده ایم از همه ظرفیت های دستگاه های مرتبط برای اجرایی شدن برنامه های سال اول برش پنج ساله استفاده نماییم.
تدوین و ابلاغ برنامه استان ها به تفكیك
دبیر ستاد همكاری ها، تدوین برنامه هر استان در چارچوب تفاهم نامه و امضای امام جمعه، مدیركل آموزش وپرورش استان، معاون پرورشی استان و دبیر ستاد همكاری ها و هم تشریح برنامه به تفكیك در جلسات ۵ قطب كشوری دبیران كمیته های استان ها را از دیگر فعالیت های مؤثر برای نهادینه شدن همكاریهای حوزه و آموزش وپرورش بیان نمود.
وی اظهار داشت: خوشبختانه گفتمان سازی در این زمینه پاسخ داده و مسؤلان مربوطه در سراسر كشور به خوبی بر اهمیت كار و هم اجرای برنامه ها طبق زمانبدی مشخص و مصوب اهتمام دارند.
سفرهای استانی و دیدار با مدیران آموزش وپرورش، ائمه جمعه شهرها
مشاور وزیرافزود: درسفرهای استانی با رویكردهای جدیدی در جمع ائمه جمعه شهرستان ها، روسای آموزش وپرورش، معاونین پرورشی مناطق و نماینده ولی فقیه در استان، مدیركل آموزش وپرورش، مدیران كل سازمان تبلیغات، اوقاف و امور خیریه، دانشگاه فرهنگیان و... گرد هم آیی كمیته های شهرستانی را در مركز استان برگزار می نماییم و به صورت چهره به چهره پیشنهادها و انتقادات اعضای كمیته ها را می شنویم و برای رفع مشكلات به راهكار عملیاتی می رسیم و در سه ماه اخیر استان های اصفهان، خراسان جنوبی، خراسان، آذربایجان، چهارمحال وبختیاری، كرمان، البرز و كاشان را مد نظر داشته ایم.
تشكیل كارگروه های تخصصی همكاری ها
وی از تشكیل كارگروه های تخصصی پژوهش، تبلیغ و امور فرهنگی تربیتی، برنامه درسی، نیروی انسانی، مدارس وابسته و مدارس علوم و معارف اسلامی و... برای برنامه ریزی و هماهنگی تحقق بندهای مرتبط در برنامه ۵ ساله خبرداد وگفت: خوشبختانه معاونین ستاد حوزه و آموزش وپرورش در این زمینه همكاری و مساعدت خوبی را برای به سامان رساندن این امور با دبیرخانه ستاد داشتند.
دبیرستاد همكاری ها در ادامه، توجه ویژه به حوزه علمیه خواهران را از اولویت های كاری ستاد دانست و تصریح كرد: با بهره مندی ازنظرت حجت الاسلام والمسلمین بهجت پور، مدیر مركز مدیریت حوزه های علمیه خواهران، یك هسته و كارگروه تخصصی ویژه خواهران با مشاركت مركز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در ستاد همكاری ها تشكیل خواهد شد تا در مورد فعالیت های حوزه علمیه خواهران كه نیمی از جمعیت دانش آموزی را می تواند تحت پوشش فعالیت های خود قرار دهد برنامه ریزی منسجم و منطبق بر اسناد بالادستی داشته باشیم.
آغاز راه اندازی مدارس علوم و معارف
حاجیان زاده، در ادامه به اقدامات مربوط به اجرای بعضی از محورهای برنامه در سه ماه گذشته اشاره نمود و اظهار داشت: راه اندازی مدارس علوم و معارف اسلامی وابسته به حوزه های علمیه (در تهران، قم، تربت حیدریه و... ) توسعه رشته های در رابطه با روحانیون در آزمون استخدامی ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان در رشته های معارف اسلامی، ادبیات عرب، ادبیات فارسی، فلسفه، تاریخ، علوم اجتماعی، مربی تربیتی، آموزگاری نخستین اقدامات این ستاد برای اجرایی شدن سال اول برنامه است.
تأسیس مركز تربیت مبلغ- معلم در استان ها
وی از تأسیس مركز تربیت مبلغ- معلم وابسته به دانشگاه فرهنگیان با مشاركت حوزه های علمیه در استان های (قم، خوزستان، فارس) خرداد و اظهار داشت: امیدواریم، سایراستان هایی كه زمینه این كار رادارند در سالهای آینده شاهد رشد و توسعه كمی و كیفی این مركز جهت تربیت طلابی در تراز تعلیم و تربیت رسمی و عمومی كشور باشیم.
دبیر ستاد همكاری ها همینطور به نقد و بررسی كتاب های درسی از جانب معاونت تبلیغ حوزه و عرضه به سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی اشاره نمود و اظهار داشت: خوشبختانه سازمان پژوهش اقبال خوبی به این مساله نشان داده و گروهی كه در حوزه این امور را رصد می كنند به صورت علمی و حرفه ای به نقد كتاب ها می پردازند.
ارتقا سهمیه سرباز طلبه ها
حاجیان زاده در ادامه از ارتقا سهمیه سرباز طلبه ها با پیگیری های ستا همكاری ها اطلاع داد و اظهار داشت: از ظرفیت ۵۰۰ نفری در سال گذشته، شاهد جذب ۷۰۰ نفر از طلاب امسال با اولویت مناطق در چارچوب نظام وظیفه عمومی جهت به كارگیری در امور تربیتی و آموزشی مدارس بودیم.
وی همینطور از برنامه ریزی طرح حكمت از جانب حوزه های علمیه برای توانمندسازی مدیران، معلمان و مربیان در چارچوب آموزش ضمن خدمت خبرداد و اظهار داشت: ارزیابی، بازبینی و توسعه طرح تربیتی امین هم به تفكیك خواهران و برادران انجام گردید و برنامه ریزی برای جذب طلاب در چارچوب خرید خدمات آموزشی- تربیتی در حال انجام می باشد.

1398/07/09
14:39:02
5.0 / 5
4117
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین