مصائب دبیرستانی های روستای قبله

مهر ماه تلخ دختران یك روستا، ترك تحصیل ۱۴دانش آموز را تهدید می كند

مهر ماه تلخ دختران یك روستا، ترك تحصیل ۱۴دانش آموز را تهدید می كند

مدیریت آموزش: ماه مهر در مدارس مختلف كشور در حالی شروع شده كه در یك روستای دور افتاده لرستان دختران دانش آموز به خاطر نداشتن معلم از تحصیل جا مانده و چشم به راه تحقق وعده های مسئولان هستند.خبرگزاری مهر- گروه استان ها: نامش «قبله» است و در بخش طرحان شهرستان كوهدشت قرار دارد، این روزها به خاطر مشكل ادامه تحصیل دخترانش سر زبان ها افتاده و اصحاب رسانه به صورتی تلاش می كنند تا گره از مشكلات تحصیلی دانش آموزان این روستا باز كنند.
هرچقدر كه ماه مهر با خودش شیرینی و نشاط دارد، اینجا یعنی در روستای قبله با تلخی و حسرت شروع شده است.
تلخی های ماه مهر
دختران دانش آموز آن با وجود شروع سال تحصیلی معلم برای ادامه تحصیل ندارند تا در شروع سال تحصیلی و درست زمانی كه دانش آموزان هم سن و سال آنها سر كلاس درس حاضر و مشغول ادامه تحصیل شده اند با حسرت مدرسه بدون معلم خودرا نگاه می كنند و بلاتكلیف مانده اند تا شاید آموزش و پرورش لرستان فكری به حال آنها كند.
روستای «قبله» در شهرستان كوهدشت دارای ۱۴ دانش آموز دختر است كه گفته می شود به سبب نداشتن معلم از تحصیل بازمانده اند.
بر اساس اعلام مسئولان آموزش و پرورش این روستا پنج دانش آموز پسر هم دارد كه مجبور شده اند برای ادامه تحصیل به مدرسه روستاهای همجوار كه كیلومتر ها با روستاهای آنها فاصله دارد بروند تا شاید دست كم از بار تلخكامی ماه مهر در روستای قبله كاسته شود.
مشكلات این دانش آموزان در حالیست كه قبل از این خیر الله خیرایی معاون آموزش و پرورش لرستان در مراسم شروع سال تحصیلی كه در مركز لرستان انجام شد اعلام نموده بود كه برای تامین معلم مدارس استان مشكل خاصی وجود ندارد و معلم مورد نیاز برای مدارس این استان در نظر گرفته شده است.
وعده های مسئولان برای رفع مشكل
رئیس آموزش و پرورش طرهان همچون مسئولانی است كه به مشكلات مطرح شده از طرف دانش آموزان قبله واكنش نشان داد.
بهرام عالی پور می گوید: زیر نُرم بودن تعداد دانش آموزان روستای «قبله» -كه ۱۴ نفر، به ترتیب ۴ نفر پایه دهم و ۶ نفر یازدهم و ۴ نفر پایه دوازدهم هستند- كمبود نیروی انسانی خانم، رعایت دستورالعمل وزارت درباب نُرم كلاس، مقاومت دانش آموزان و اولیاء آنها برای تحصیل در روستاهای همجوار با وجود تهیه سرویس ایاب و ذهاب و ایجاد امنیت كامل از مشكلات موجود در این زمینه است.
وی گفته است: اولیاء دانش آموزان ادامه تحصیل فرزندانشان را حتی به شرط مختلط بودن دبیرستان روستا مطرح كرده اند و این در حالیست كه این امر نقض بخشنامه وزارتی است و حتی با احتساب تعداد پسران روستا كه فقط ۵ نفر پایه دهم هستند، باز شرایط آموزشگاه مستقل را شامل نمی گردد.
عالی پور البته تاكید می كند كه با این همه موانع، طی رایزنی های انجام شده با مدیركل آموزش و پرورش لرستان ضمن ارائه راهكارهایی، بطور جدی دنبال رفع كردن موانع و جریان دادن به تحصیل این دانش آموزان هستیم.
این اظهارات را رئیس آموزش و پرورش طرهان اینگونه تكمیل می كند: باوجود موانع و محدویت ها همچون كمبود فضای آموزشی، كمبود معلم در خیلی از رشته ها و پایین بودن آمار دانش آموزان، باتشكیل ۳ كلاس در آموزشگاه «شریعتی» روستای «قبله» كه دانش آموزان مقطع ابتدایی و متوسطه اول در آن مشغول به تحصیل هستند در شیفت صبح، مشكل دانش آموزان دختر روستای «قبله» رفع می شود.
پیگیری های خبرنگار مهر برای گفت و گو با «رضا زینی وند» مدیر كل آموزش و پرورش لرستان در این رابطه به نتیجه نرسید و در این راستا خبرگزاری مهر آمادگی انتشار اظهارات و اقدامات مدیركل آموزش و پرورش برای رفع مشكل دانش آموزان این روستا را دارد.


منبع:

1398/07/06
18:28:45
5.0 / 5
4197
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین