وزیر آموزش و پرورش:

ثبت نام 14میلیون و650 هزار دانش آموز، 3 5درصد اتباع خارجی هستند

ثبت نام 14میلیون و650 هزار دانش آموز، 3 5درصد اتباع خارجی هستند

به گزارش مدیریت آموزش وزیر آموزش و پرورش از نام نویسی حدود ۱۴ میلیون و ۶۵۰ هزار دانش آموز در مدارس اطلاع داد و اعلام نمود كه پوشش تحصیلی به بیشتر از ۹۸ و نیم درصد رسیده است.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از صدا و سیما، محسن حاجی میرزایی با حضور در برنامه «نگاه یك» با اشاره به اینكه بیشتر از ۱۴ میلیون و ۶۵۰ هزار دانش آموز برای سال تحصیلی جدید در مدارس كشور نام نویسی كرده اند، اظهار داشت: در آموزش كلاس اول ابتدایی یك و هفت دهم درصد و در مجموع كلاس های ابتدایی ۲ درصد افزایش نام نویسی دانش آموز داریم.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینكه پوشش تحصیلی به بیشتر از ۹۸ و نیم درصد رسیده است، افزود: از این تعداد، ۸۶ و چهار دهم درصد در مدارس دولتی هستند و ۴۸ و ۸ دهم درصد آنها دخترها هستند.

وی ادامه داد: ۴۸۰ هزار نفر از شهروندان خارجی در كلاس های آموزشی شركت می كنند كه سه و نیم درصد از كل دانش آموزان را شامل می شوند.

حاجی میرزایی با تاكید بر اینكه آموزش، حق عمومی مردم است، اظهار داشت: سعی كردیم كه این حق ادا شود.

وی ادامه داد: ۵۷۰ هزار كلاس در ۱۱۰ هزار واحد آموزشی در سراسر كشور فعال می باشند كه از این تعداد ۴۵ هزار كلاس كمتر از ۵۰ نفر دانش آموز دارد.

حاجی میرزایی افزود: در حالیكه جمعیت دانش آموز روستایی ما ۲۰ درصد است، ۵۰ درصد مدارس ما در روستا وجود دارد و این نشان داده است برای توسعه فرصت های آموزشی و دسترسی همگان حتی در مناطق دوردست و كم برخوردار تلاش بسیار زیادی در طول سال های گذشته شده است.

وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: برای پوشش حداكثری دانش آموزان، تامین عدالت آموزشی و دسترسی به فرصت های آموزشی، گام های خوبی برداشته شده است.

وی افزود: در سیاستی كه در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، پیشبینی شده است باید به سمت ساخت مدارس متوسط و بزرگ، پیش برویم. این مدارس قابلیت ها و ظرفیت بیشتری دارند و هزینه های آنها كمتر و دسترسی به معلمان و امكانات بیشتر است و از خیرین هم استدعا داریم به سمت ساخت مدارس متوسط و بزرگ بروند.

حاجی میرزایی اظهار داشت: ۱۴۲ میلیون كتاب درسی در هزار عنوان توزیع شده است كه در پایه های ابتدایی و متوسطه دوم، كار و دانش و فنی و حرفه ای، با نام نویسی در سامانه از راه مدرسه تحویل می گیرند اما دانش آموزان دوره اول متوسطه از راه كتابفروشی، كتاب های خویش را تهیه می كنند.

وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: این كتاب ها با ۷۰ درصد یارانه در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد و ارز دولتی به آن اختصاص داده شده است.

او اضافه كرد: ۳۲ میلیارد تومان برای استان سیستان و بلوچستان و برخی مناطق كم برخوردار قرار دادیم تا كتاب ها كاملاً مجانی در اختیارشان قرار گیرد.

حاجی میرزایی به مشكل انتخاب مدرسه مناسب اشاره و افزود: تلاش می نماییم تا افراد بتوانند مدرسه دلخواه خویش را انتخاب كنند و جبر جغرافیایی را از بین ببریم.

وی ادامه داد: برای مقابله با تخلفات احتمالی، شماره ای به مدارس اعلام شده است تا در معرض دید مراجعان قرار گیرد و بتوانند مشكلاتشان را گزارش كنند.

حاجی میرزایی افزود: تابحال ۲۸ هزار و ۵۰۰ بازدید از مدارس انجام شده است و در بعضی موارد كه مدارس به ناحق پولی از اولیاء گرفتند، استرداد شده است و در بعضی موارد، ابلاغ مدیر لغو شده است و در برخی از مدارس غیردولتی به شورای نظارت عرضه شدند و مجازت هایی در نظر گرفته شده است.

او با اشاره به اینكه ۱۱۰ هزار واحد آموزشی داریم، اضافه كرد: امكان دارد در برخی از آنها مشكلاتی بوجود بیاید اما تلاش می نماییم با نظارت بیشتر و ارسال بازرس، این مورد را مدیریت نماییم.

وزیر آموزش و پرورش درباره سند تحول اظهار داشت: نیازمند آن هستیم تا محتوای سند را در آموزش و پرورش و جامعه تسری بدهیم.

حاجی میرزایی با اشاره به اینكه برای استقرار هر سند نیازمند درك مشترك از مفاهیم آن هستیم، اضافه كرد: تا زمانی كه مفاهیم سند تحول به تقاضای عمومی تبدیل نشود اجرای آن دشوار است.

وی تصریح كرد: مفاهیم سند تحول بسیار راهگشا و مهم می باشد و می تواند مأموریت آموزش و پرورش را به نحو مناسب تری محقق كند.

او با اشاره به اینكه سند تحول آموزش و پرورش، در چارچوب شش زیرنظام است، اظهار داشت: رسیدن به منابع پایدار، تغییر و تحول در مدیریت و كیفیت آموزش و تغییر نظام ارزشیابی و برنامه های درسی همچون این زیرنظام هاست.

حاجی میرزایی اضافه كرد: برای هر یك از این زیرنظام ها، مسؤل تعیین می نماییم تا زمینه های اجرایی آنها فراهم گردد و این یكی از اهداف اصلی در زمان مسؤلیتم است.

وی افزود: كسانی كه آخر دوره آموزش عمومی را می گذرانند باید حداقل به توانایی های پایه برسند.

حاجی میرزایی اظهار داشت: با عنایت به اینكه فاصله با اهداف سند تحول بنیادین، زیاد و مفاهیم آن بسیار عمیق و گسترده است، اجرایی كردن آن در نظام تعلیم و تربیت به زمان نیاز دارد اما حتما تا چشم انداز ۱۴۰۴ توفیقات خوبی را در عرصه تعلیم و تربیت بدست خواهیم آورد.

1398/06/31
15:23:01
5.0 / 5
4097
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین