معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش :

30 درصد دانش آموزان به توانمندسازی نیاز دارند

30 درصد دانش آموزان به توانمندسازی نیاز دارند

به گزارش مدیریت آموزش معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش ‏گفت: یك درصد دانش آموزان در معرض شدید صدمه های روانی و اجتماعی قرار دارند و ۳۰ درصد دانش آموزان به توانمندسازی دارند. نیازمند ۴۰ هزار مشاور هستیم.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از روابط عمومی برنامه تلویزیونی پرسشگر، علیرضا كاظمی در برنامه دیشب پرسشگر كه با مبحث «آسیب های اجتماعی در مدارس» روی آنتن سیما رفت، با اشاره به اینكه صدمه های اجتماعی در اولویت های نظام و حاكمیت قرار دارد و در آموزش و پرورش هم از دغدغه های مهم می باشد اظهار داشت: برای انجام اقدام عملی در این زمینه باید وضع موجود را ترسیم نماییم.

وی ادامه داد: آموزش و پرورش در سال های اخیر اطلس صدمه های اجتماعی را از سطح استانی تا مدرسه ای تهیه كرده و تمام برنامه ها را مبتنی بر این اطلس طرح ریزی و در دست اجرا داریم. از مهمترین برنامه های آموزش و پرورش ائتلاف «نماد» است.

وی به برگزاری آزمون غربالگری سلامت روانی و اجتماعی دانش آموزان اشاره نمود و اظهار داشت: این آزمون برای سه میلیون دانش آموز متوسطه اول برگزار شده و دانش آموزان در چهار حیطه سنجیده شده اند كه صدمه های روانشناختی، ابعاد مثبت روانشناختی، مسائل خانواده و مدرسه و كیفیت زندگی و حیطه حمایتی در عرصه اجتماعی از این جمله اند. این آزمون در ۲۴ شاخص و ۵ محور انجام شده است.

كاظمی افزود: بر مبنای تحلیل های این آزمون، حدود یك درصد دانش آموزان احتیاج به درمان دارند و در معرض شدید صدمه های روانی و اجتماعی قرار دارند و ۳۰ درصد دانش آموزان به شدت احتیاج به توانمندسازی دارند و در معرض صدمه های اجتماعی قرار گرفته اند.

وی با اشاره به اینكه آمار سامانه غربالگری نماد هم همین نتایج را نشان داده است كه یك درصد دانش آموزان نیازمند خدمات اورژانسی از جانب دستگاهای ائتلاف نماد هستند، اظهار داشت: مثلا آنها كه در معرض خودكشی یا مصرف مواد قرار گرفته اند باید مداخلات را سریعا دریافت نمایند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش به مصادیق صدمه های اجتماعی اشاره نمود و اظهار داشت: یك بخش صدمه ها اعتیاد و مواد مخدر است و دسته دوم شامل صدمه های اجتماعی و روانی چون افسردگی، اضطراب، خشم، پرخاشگری، فرار از مدرسه و خانه، انحرافات اخلاقی و اباهه گری اخلاقی می شود.

وی با اشاره به اینكه گزارش ها از آن حكایت می كند كه رشد صدمه های اجتماعی نسبت به رشد جمعیت فزاینده تر است، اظهار نمود: سیاست اول ما كنترل و بعد شناسایی و درمان است. البته باید توامان رویكرد پیشگیرانه و توانمندسازی را هم داشته باشیم.

كاظمی درباره برخی آمارهای مطرح شده در جامعه پیرامون صدمه های اجتماعی اظهار داشت: گاهی اوقات ادراك ذهنی كاذبی ایجاد می شود. ضمن اینكه صدمه های اجتماعی برای ما حائز اهمیت می باشد اما نباید آمار را بگونه ای جلوه دهیم كه سبب یاس و بی اعتمادی بشود.

وی به فقدان آموزش كافی در زمینه مهارت های زندگی در جمعیت دانش آموزی هم اشاره نمود و اظهار داشت: حتما آموزش و پرورش نیازمند نیروی انسانی متخصص است و از بزرگترین مشكلات آموزش و پرورش همین كمبود نیروی متخصص در زمینه مشاوره است. دستگاههایی كه فضای جذب نیرو را فراهم می كنند به ما كمك كنند. با ۱۲ هزار نیروی مشاور تحصیلی و اجتماعی حدود ۱۴ میلیون دانش آموز را پوشش می دهیم. در حالیكه بر مبنای استانداردها نیازمند ۴۰ هزار مشاور هستیم. برای توانمندسازی و مشاوره حتما به این تعداد مشاور نیاز داریم

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینكه مدلهای جایگزینی چون توانمندسازی خود معلمان را هم امتحان كرده ایم، ولی طبیعتا نمی توانند كار نیروی متخصص را انجام دهند اظهار داشت: منشا بسیاری صدمه های اجتماعی خانواده ها هستند و باید خانواده های توانمند و همیار فرزندان هم همپای آموزش و پرورش حركت كنند.

وی با اشاره به محدودیت منابع مالی اظهار داشت: در صورتی كه در بخش ها مشكل كمبود نیروی انسانی وجود دارد. نیازمند ساماندهی كامل نیروی انسانی و ایجاد توازن در رشته و مناطق جغرافیایی هستیم. آزمون سلامت روانی برای تمام مدارس و دانش آموزان و در یك مرحله ۲۰ میلیارد تومان نیاز است و اگر بخواهیم دومرتبه برای سنجش اثربخشی برنامه ها غربالگری را اجراكنیم ۴۰ میلیارد تومان می شود.

كاظمی ضمن اعلام اینكه سال آینده توسعه خدمات نماد را مدنظر داریم اظهار داشت: در فاز سوم طرح نماد، یك میلیون دانش آموز را در ۶۵۰۰ مدرسه تحت پوشش قرار دادیم. می خواهیم سال تحصیلی جدید ۱۴ میلیون دانش آموز را با استفاده از ظرفیت هسته های مشاوره تحت پوشش ببریم. همه هسته ها را به سامانه نماد متصل خواهیم كرد و آن دانش آموزان كه در معرض صدمه اند به هسته ها ارجاع داده و در این راه از ظرفیت دستگاه های دیگر عضو نماد هم استفاده خواهیم كرد.

وی با اشاره به اینكه با ناجا در حوزه كاهش صدمه ها تفاهم نامه ای داریم اظهار داشت: طرح جدیدی هم با ستاد مبارزه با مواد مخدر داریم كه با ایده سردار مومنی شكل گرفته و تشكیل كانون یاریگران زندگی به همت تشكل های دانش آموزی است. سال آینده را با ۲۰ برنامه جدید آغاز می نماییم.

وی درباره بودجه طرح نماد هم اظهار داشت: عددی كه روی كاغذ است مناسب می باشد اما همه آن محقق نمیشود. بودجه نماد ۱۴۰ میلیارد تومان است كه شاید كمتر از ۳۰ میلیارد محقق شده است.

1398/06/09
19:35:29
5.0 / 5
4251
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین