گزارش مدیریت آموزش؛

بد قوارگی مدارس هیئت امنایی بر تن شاهرود، والدین نگران فرزندان

بد قوارگی مدارس هیئت امنایی بر تن شاهرود، والدین نگران فرزندان

به گزارش مدیریت آموزش خانواده های شاهرودی معتقدند افزایش مدارس هیئت امنایی نسبت به دیگر مدارس دولتی در كنار مسائلی چون ثبت نام، تغییرات انبوه در مدارس و دریافت هزینه فرهنگی مشكلات زیادی بوجود آورده است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها – محمدحسین عابدی: افزایش بی رویه مدارس هیئت امنایی در شاهرود طی سال های گذشته و عدم تناسب آنها نسبت به دیگر مدارس دولتی این روزها نارضایتی های فراوانی را بین خانواده های این شهرستان كه می خواهند دانش آموزانشان را ثبت نام كنند، بوجود آورده است.
افزایش چشمگیر مدارس امنایی كار را به جایی رسانده كه برای مثال تعداد خیلی كمی دبیرستان نوبت دوم متوسط پسرانه دولتی در شاهرود باقی مانده و این در شرایطی است كه مابقی مدارس مقطع متوسطه دوم همگی امنایی و یا غیرانتفاعی هستند كه اداره آموزش وپرورش با اصراری عجیب آنها را غیردولتی می خواند.
مدارس هیئت امنایی كه قرار بود مشكلات دانش آموزان را رفع كند امروز با تعددشان خود به یك مشكل بدل شده اند از جانب دیگر اگر آمار مدارس شهری شاهرود را در قیاس با كل مدارس بگیریم متوجه می شویم كه بیشترین مدارس امنایی در كل استان سمنان متعلق به شاهرود است. حتی این شهرستان از مجموع كل مدارس امنایی سمنان و سرخه و گرمسار هم بیشتر مدرسه امنایی دارد.

عدم وجود مدارس دولتی كافی
عدم وجود مدارس دولتی كافی در شاهرود اما ازدحام شدیدی را در مقابل برخی مدارس همچون دبیرستان آیت الله خامنه ای به وجود آورده است بازدید میدانی خبرنگار مهر نشان داده است این مدرسه در ایام دوشنبه و چهارشنبه میزبان پذیرش دانش آموزان است اما حیاط مدرسه و حتی مقابل درب آن مملو از جمعیت می شود.
مردمی كه حق خود می دانند، فرزندشان را در مدرسه دولتی ثبت نام كنند اما رویه غلطی كه اداره كل آموزش وپرورش در شاهرود در پیش گرفته این حق را از درصد قابل توجهی سلب كرده است. این دبیرستان دولتی پسرانه در شاهرود آن قدر با ازدحام مواجه می باشد كه گویی اگر دو هزار دانش آموز را هم ثبت نام كند هنوز جمعیت تمام نمی شوند.
یكی از شهروندان شاهرودی در این زمینه می گوید: دو بار آمده ام تا فرزندم را ثبت نام كنم ولی می گویند جا نیست، داخل نشوید، گروه گروه بروید، روز چهارشنبه همان هفته ساعت ۷: ۳۰ بامداد آمدیم بازهم نفر صدم بودیم، همه كلافه شده اند و نمی دانند باید چه كنند؟ من نمی خواهم فرزندم را در مدرسه غیر انتفاعی ثبت نام كنم و حال باید چه كار كنم؟ باید اعتراضمان را به چه كسی عرضه كنیم؟
خانم اكبری كه سرپرست خانواده است، می گوید: خانه ما نزدیك این مدرسه است و از جانب دیگر هزینه مدرسه غیر دولتی را ندارم، عجیب است كه ما حتی انتخاب مدرسه فرزندمان را هم نمی توانیم صورت دهیم! این چه الزامی است كه آموزش وپرورش بوجود آورده است؟ از جانب دیگر شهریه مدارس امنایی هم افزایش پیداكرده و یك مدرسه با هزینه لباس، ایاب ذهاب و مسابقات فرهنگی و... بیشتر از یك میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای ما هزینه در بردارد كه من بعنوان سرپرست خانوار و به واسطه داشتن سه فرزند واقعاً نمی توانم بدون همسر از پس آن برآیم.

مدارس هیئت امنایی و جیب خالی مردم
دیگر شهروند شاهرودی هم می گوید: وضعیت در مدارس دخترانه هم همین طور است، نهایتاً دو مدرسه دخترانه دولتی باقی گذاشته اند و همه را هیئت امنایی و غیرانتفاعی كرده اند گناه من كه در بهارستان زندگی می كنم چیست كه باید فرزندم برای تنها مدرسه دولتی شهر روزها ۴۵ دقیقه درراه باشد و ظهرها هم زودتر از ساعت دو ظهر به خانه نرسد آن هم بااین همه گرانی، كرایه تاكسی و...؟
علی رضا عرب عامری می گوید: در محله باغزندان ۱۰ مدرسه است یك باب از آنها دولتی نیستند نه اینكه قانون اساسی می گوید تمام مردم باید از تحصیل مجانی بهره مند شوند؟ این چه دستگاهی است كه باید از مردم پول بگیرند چونكه نام مدارس دولتی را به مدارس هیئت امنایی تغییر داده اند یك نفر هم به ما نمی گوید این مدارس امنایی اصلاً چیست ؟ اگر غیردولتی هستند چرا پس نمی گویید غیرانتفاعی اگر دولتی هستند پس چرا شهریه می گیرند؟
وی می افزاید: مبحث وقتی حاد می شود كه دانش آموز دختر باشد و وضعیت اقتصادی خانواده بگونه ای باشد كه نتواند در مدرسه غیردولتی ثبت نام كند آن موقع باید چه كرد؟ باید گذاشت دانش آموز مسافت های پنج تا ۱۰ كیلومتری تا خانه را با این وضعیت اجتماعی و صدمه ها، پیاده طی كند؟
پول هایی كه گرفته می شوند
موضوع به همین جا هم ختم نمی گردد یك آموزگار شاهرودی در گفتگو با خبرنگار مهر، می گوید: تنها مشكل شاهرود مدارس هیئت امنایی نیستند، مشكلات فراوان است برای مثال در ابتدای ثبت نام از فرزندان پولی برای مسابقات و همایش های فرهنگی و علمی می گیرند كه اصلاً مشخص نیست چه هستند؟
محمد عزیزی می گوید: هیچ جای كشور این گونه نیست من فامیلی در یزد دارم و از او چنین چیزی را پرسیدم و وی ابراز بی اطلاعی كرد، اما در شاهرود پول گرفته می شود، از سوی دیگر خروجی این پول ها در این پنج سال گذشته حداقل چه بوده است؟ كدام مقام قهرمانی، كدام مقام آزمون علمی و عملی در شاهرود كسب شده كه آنرا اطلاع رسانی نكرده اند؟ این ها سوالاتی بی پاسخ هستند، این امر در كنار لباس فرم الزامی است كه برخلاف آیین نامه فصل پنجم است و در شاهرود عمل شده است.
وی تصریح می كند: بر مبنای قوانین وزارت آموزش وپرورش، لباس فرم دانش آموزان اختیاری است نه اجباری، درحالی كه مدیران مدارس همه اولیا دانش آموزان را در هنگام ثبت نام دانش آموزان برای سال تحصیلی ۹۹-۹۸ به تولیدی هایی كه با آنها قرارداد بسته اند، هدایت می كنند.

موسسات آزاد و عدم نظارت
یكی دیگر از معلمان شاهرودی می گوید: مؤسسات آزاد علمی و صدور مجوزهای چندگانه دیگر آفت آموزش وپرورش شده است كه به آن اشاره نمی گردد، تمام مؤسسات علمی آزاد كه توانسته اند از رانت بهره گیرند در مركز شهر دفتردارند و اگر جوان مستعدی امروز بخواهد موسسه ای تأسیس كند گرفتار مشكلات دست و پاگیر می شود و اگر درنهایت هم بتواند برای سال جدید مجوز بگیرد به او می گویند كه باید در شهرك های حومه شهر دفتر بزند! این در شرایطی است كه در ۱۰۰ متر بهترین خیابان شهر شاید سه آموزشگاه خصوصی باشد كه البته شائبه این می رود كه بارانت ایجادشده اند.
نصرت الله اسدی می گوید: متأسفانه طی سال های گذشته در مركز شهر و در مقطعی از زمان هر كس كه پول و پارتی بیشتری داشت بهترین مكان را برای آموزشگاه گرفت حال آنكه در یك مجتمع تجاری شاهد ایجاد دو موسسه بودیم كه بدون هیچ نظارتی قارچ گونه رشد می كردند این روند اما هم به خانواده ها ضرر رساند و هم به دانش آموزان ضربه زد چونكه سطح علمی خیلی از این ها متأسفانه تائید شد.
تغییرات مدیریتی اخیر در اغلب مدارس شاهرود نكته دیگری است كه بخش قابل توجهی از فرهنگیان شهرستان نسبت به آن معترض هستند و می گویند كه اغلب مدرسه ها از این قاعده مستثنا نبوده، یك باره در حكمی مدیران، ناظم ها و معلمان مدارس تغییر كردند آن هم در حجمی وسیع كه شگفتی همگان را به همراه داشت. البته مدیریت آموزش و پرورش شهرستان این امر را قانونی و در جهت بهبود شرایط و رعایت عدالت و بهره مندی تمام مدارس از معلمان و مدیران خوب می داند.
آموزش وپرورش یك طرفه تصمیم نمی گیرد
در پاسخ به این شائبه ها اما مدیركل آموزش وپرورش استان سمنان در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: درباره مؤسسات زبان و آموزش باید گفت نیازسنجی درستی در این بخش صورت نگرفته است، هرچند قصد محكوم كردن گذشتگان را نداریم اما تعداد مؤسسات امروز بیش ازحد نیاز استان هستند درنتیجه نمی توان به همه مجوز داد بنابراین در این بخش باید نگرش فنی وجود داشته باشد.
محمد دستورانی بابیان اینكه در كل استان سمنان ۱۳۰ تا ۱۴۰ مدرسه هیئت امنایی وجود دارد اما در شاهرود تعداد آنرا حضور ذهن ندارم، می گوید: پیش از اینكه برای شهریه مدارس تصمیم گیری نماییم ابتدا باید موجودی حساب های بانكی این مدارس را بررسی می كردیم وقتی این اتفاق رخ داد مشاهده كردیم كه رقم قابل توجهی است تا جایی كه برخی مدارس تا ۲۰ میلیون تومان پول در حساب داشتند درنتیجه با این رویكرد وارد مبحث شهریه شدیم پس با افزایش ۴۰ درصدی شهریه مدارس هیئت امنایی موافقت نكردیم و افزایش این شهریه ها تا ۲۰ درصد كاهش پیدا كرد بنابراین آموزش وپرورش یك طرفه تصمیم نمی گیرد و ما خویش را جای ولی دانش آموز می گذاریم.

وجود ۳۷ باب مدرسه هیئت امنایی در شاهرود
مدیر آموزش وپرورش شاهرود هم در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن بیان اینكه قبول داریم كه كمی تعداد مدارس امنایی ما در شاهرود نسبت به سایر استان بیشتر است اما از ۱۴۹ مدرسه موجود شهر ۳۷ باب هیئت امنایی هستند كه آن هم از زمان روی كار آمدن بنده فقط دو مدرسه آن هم نمونه دولتی بنا به دستورالعمل وزارتخانه هیئت امنایی شد وگرنه شاهد امنایی شدن هیچ مدرسه ای طی دو سال گذشته نبوده ایم، مضافاً بر اینكه این مدارس یك نوع ظرفیت خوب هم هستند چونكه در اداره آنها می توان یك تركیب بسیار عالی شامل دو خیر، دو كارشناس، یك روحانی، یك روانشناس و.... از والدین بچه ها برگزید تا به تعالی و رشد مدرسه كمك نماید.
سید محمد موسوی با تاكید بر اینكه ماهیتاً مدارس هیئت امنایی كمك كننده هستند، بیان كرد: در ضمن این گونه نیست كه مدارس تا ابد هیئت امنایی بمانند، این امنایی بودن قابل بازگشت و منوط به عملكرد آن مدرسه است و از جانب دیگر این امنا تابستان هرسال برنامه ای را شامل كلاس های درسی، معلمان، شهریه و... می نویسند و این برنامه در آموزش وپرورش با حضور معاونت متوسطه، پرورشی و... بررسی می شود و كمترین شهریه ممكنه مصوب می شود تا رعایت حال مردم شود از سوی دیگر خوش بینانه هرسال ۷۰ درصد شهریه مدارس امنایی وصول می شود كه به این مورد هم باید نگریست.
وی درباره تغییرات در مدارس شاهرود نیز، می گوید: ما برای تحقق عدالت اجتماعی باید ساماندهی امور انسانی مان شامل فضا، نیروی انسانی و محتوای درسی را داشته باشیم، درگذشته برخی مدارس معلمانی با كیفیت بالا را جذب می كردند كه برای دیگر مدارس از اینگونه معلم ها نمی ماند بنابراین این ساماندهی نیروی انسانی امری طبیعی است اما چون مدتی بود در شاهرود انجام نمی شد، اجرای آن به یك باره پرهیاهو شد.
اقبال مردم به مدارسی كه شاخص هستند
مدیر آموزش وپرورش شاهرود بابیان اینكه از جانب دیگر ما باید برای افزایش كیفیت معلمان و افزایش رضایت شغلی شان ساماندهی نیروی انسانی را داشته باشیم و بنابراین نمی توان با معلم ۲۷ سال سابقه ای بگونه ای رفتار كرد كه هیچ مدرسه ای او را نخواهد، ابراز كرد: ملاك برای معلمان سابقه، تجربه، تولیدات علمی، ابتكارات، قوه علمی و ملاك های دیگر است كه باید احصا شوند و ما نمی توانیم همه را در اختیار یك مدرسه خاص قرار دهیم و مدارس دیگر بدون معلم باكیفیت بمانند، درگذشته اما چند مدرسه ای كه برند شده بودند با اقبال از جانب معلمان روبرو می شدند كه این اجحاف در حق دیگر مدارس بود.
موسوی درباره مؤسسات علمی هم اظهار داشت: متأسفانه این مؤسسات در مقطعی بدون نیازسنجی عرضه مجوز شدند و در ۲۰۰ متر مسیر منتهی به میدان امام (ره) شاهرود یك باره شاهد سه تا چهار موسسه هستیم درحالی كه تعداد دانش آموزان محدود هستند بنابراین به كسی كه مجوز جدید دریافت می كند سفارش می شود تا در شهرك ها به فعالیت بپردازد تا هم دانش آموزان به خصوص دختران در ساعات غروب و بعدازظهر دشواری آمدن به مركز شهر را نداشته باشند و هم شهرك ها هم توسعه یابند اما متأسفانه درگذشته این نگاه نبود و از جانب دیگر همه آن هایی هم كه درخواست مجوز می كنند به واقع سطح علمی مناسبی ندارند.
درنهایت هرچند كه بخش عمده ای از مشكلات امروز آموزش وپرورش شاهرود میراث گذشتگان و اصلاح آن هم نیازمند انرژی و اعتبارات زیادی است ولی باید دید در آینده مدیریت آموزش وپرورش شاهرود در مقابل این مسائل چه اقدامی انجام می دهد به هرروی باید پذیرفت كه تعدد مدارس امنایی در شاهرود غیرمتعارف است و این امید می رود كه برخی از این مدارس به شكل سابق بازگردند چونكه نمی توان ادعا كرد همه شان موفق عمل كرده اند.

1398/06/05
13:29:49
5.0 / 5
4238
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین