معاون باشگاه دانش پژوهان جوان مطرح كرد

مصوبه استقلال از آموزش وپرورش پس از یك سال ابلاغ نشده، احتمال ادامه دار بودن مشكلات مالی باشگاه

مصوبه استقلال از آموزش وپرورش پس از یك سال ابلاغ نشده، احتمال ادامه دار بودن مشكلات مالی باشگاه

به گزارش مدیریت آموزش معاون باشگاه دانش پژوهان جوان با بیان این كه مشكلاتی در زمینه اعزام دانش پژوهان مشمول خدمت سربازی به المپیادهای جهانی وجود داشته است، اظهار داشت: به علت ناهماهنگی بین نظام وظیفه و مجموعه آموزش و پرورش دانش پژوهان مشمول مجبور شدند خودشان ضمانت خروج از كشور را بگیرند كه این مورد تا الان سابقه نداشته است.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، باشگاه دانش پژوهان جوان بخشی از آموزش وپرورش است كه پیش از سال ۱۳۹۰ به صورت مستقل مبادرت به برگزاری آزمون های المپیاد دانش آموزی و آماده سازی دانش پژوهان برای ورود به رقابت های جهانی می كرد. این باشگاه سال ۱۳۹۰ با سازمان استعدادهای درخشان ادغام شد و در نتیجه این ادغام، مركز ملی پرورش استعدادهای درخشان بوجود آمد.
دانش پژوهانی كه در سال های گذشته در رقابت های جهانی المپیاد شركت كرده بودند و برای حداقل یك سال با باشگاه در تماس بوده اند در گفتگو با ایسنا، انتقاداتی را درباره برگزاری نامنظم كلاس ها و نبود بودجه كافی این باشگاه مطرح كرده بودند. یكی از اعضای تیم ملی المپیاد نجوم و اخترفیزیك ایران كه در مسابقات ۲۰۱۸ مدال آورده، می گوید: «مهم ترین مشكل، كمبود منابع مالی باشگاه بود. من به جرأت می توانم بگویم كه هیچ كلاسی نداشتیم كه تا آخر ادامه پیدا كرده باشد. هیچ كلاسی نداشتیم كه استاد آن ثابت سر كلاس حاضر شده باشد، همه كلاس ها را نصفه و نیمه رها می كردند. استادها به علت مسائل مالی قهر می كردند و معلمان مدام تغییر می كردند.»
یكی دیگر از نكاتی كه پس از انتشار فهرست مدال آوران المپیاد در شبكه های اجتماعی عنوان شد، این بود كه اغلب مدال آوران، پسران تهرانی بودند و سهم دانش آموزان شهرستانی و دختران در عموم رشته ها به صورت قابل توجهی كم است. بنابراین بر آن شدیم تا با عنایت به مسائل ذكر شده، از عنایت سالاریان، معاون باشگاه دانش پژوهان جوان علت این بی نظمی های مذكور، مشكلات مالی باشگاه و احتیاج به وجود سهمیه ای برای افراد شهرستانی به مانند آن چه كه در كنكور وجود دارد را جویا شویم.
عنایت سالاریان، معاون باشگاه دانش پژوهان جوان در گفتگو با ایسنا، در پاسخ به سوالی درباره ضرورت ایجاد سهمیه هایی برای داوطلبان شهرستان در المپیاد اظهار داشت: سهم شهرستانی ها و دختران در دوره تابستانه از تهرانی ها به علل مختلف كمتر است. ما برای این كه به عدالت آموزشی و عدالت جنسیتی دقت كنیم، در صورت احراز حد نصاب نمره علمی حداكثر دو یا سه نفر را به شرط شهرستانی یا دختر بودن در دوره تابستانه پذیرش می نماییم تا اگر استعدادی دارد در دوره تابستانه شكوفا شود و بتواند خویش را به تیم برساند.
وی افزود: به شكل دیگری طرحی درباره قرار دادن سهمیه برای داوطلبان شهرستانی در حال مطالعه است، البته نه به شكلی كه در كنكور وجود دارد. علت این كه تابحال چنین طرحی انجام نشده، این است كه چون در نهایت مقرر است تیم ملی انتخاب گردد و این تیم در رقابت های بین المللی حضور داشته باشد و نماینده ایران باشد، به ناچار فقط كسانی را می توانیم انتخاب نماییم كه شرایط علمی خوبی داشته باشند و دیگر نمی توانیم بر مبنای جنسیت یا شهرستانی بودن یا نبودن تصمیم گیری نماییم. شاید در آینده چنین مطرح شود كه با روش های مختلف برخی از داوطلبان شهرستانی یا دختران وارد دوره تابستانه كه دوره بروز استعدادهاست، شوند؛ اما پس از دوره تابستانه مطلقا نمی توانیم سهمیه ای قائل شویم؛ چون كه آنها در آینده می خواهند نماینده جمهوری اسلامی در عرصه رقابت های بین المللی باشند و معیارهای علمی باید ملاك باشد.
سالاریان، درباره تغییر مداوم استادان المپیاد در طول دوره آمادگی برای مسابقات جهانی كه دانش آموزان المپیادی سال های گذشته در مصاحبه های خود با ایسنا مطرح كرده بودند، اظهار داشت: نبود مشكل مالی قابل تضمین نیست؛ اكثریت افرادی كه با ما همكاری دارند، مدال آورند و مسائل مالی علیرغم این كه نیاز آنها و وظیفه ماست، چندان محور توجه آنها نیست. متاسفانه چون در سال ۸۹ ما استقلال خویش را از دست دادیم و اختیاری از خود نداریم و زیرمجموعه وزارت آموزش و پرورش هستیم، كاهش یا افزایش منابع مالی وزارت آموزش و پرورش بر فعالیت ما هم اثرگذار می باشد، با این تفاوت كه جنس كاری ما با مسئولیت های جاری وزارت آموزش و پرورش تفاوت دارد؛ ازاین رو امكان دارد مشكلات مالی سال قبل را داشته باشیم.
وی با اشاره به مصوبه استقلال باشگاه دانش پژوهان جوان، اظهار داشت: مصوبه استقلال باشگاه دانش پژوهان از وزارت آموزش و پرورش توسط شورایعالی انقلاب فرهنگی شهریور و مهر ماه سال ۱۳۹۷ تصویب شده، ولی هنوز به ما ابلاغ نشده است. ما تا زمانی كه به سبك گذشته بازنگردیم، نمی توانیم تضمینی برای نبود مشكلات مالی داشته باشیم. گویا اشكالات شكلی به این مصوبه گرفته شده است. البته تعطیلی های برخی جلسات شورایعالی انقلاب فرهنگی هم در تاخیر ابلاغ این مصوبه مزید بر علت شد. در صورت استقلال از وزارت آموزش و پرورش تصمیم گیری های ما هم مستقل می شود و پرداختی ها و كلاس ها را خودمان مشخص می نماییم.
وی در انتها درباره مشكلاتی كه در زمینه نظام وظیفه مشمولان المپیادی به وجود آمده بود، اظهار داشت: ما امسال در زمینه اعزام دانش پژوهان به مسابقات جهانی مشكلاتی داشتیم. به علت وجود ناهماهنگی بین نظام وظیفه و مجموعه آموزش و پرورش، دانش پژوهان مشمول مجبور شدند خودشان ضمانت خروج از كشور را بگیرند و چنین چیزی تا الان سابقه نداشته است. این مورد همچون محدودیت هایی است كه به علت ساختار فعلی بوجود آمده است. در سال های گذشته روند حل مسئله نظام وظیفه دانش آموزان مشمول چنین بود كه ما با مكاتبه و نامه نگاری مشكل را حل می كردیم؛ اما امسال سازمان نظام وظیفه نپذیرفت و وزارت آموزش و پرورش هم نتوانست اقدامی كند و درنتیجه خود دانش پژوهان ضمانت گذاشتند.1398/05/05
14:25:29
5.0 / 5
4551
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین