معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش مطرح كرد

باید قوانین آموزش و پرورش شغل محور باشد نه شاغل محور

باید قوانین آموزش و پرورش شغل محور باشد نه شاغل محور

مدیریت آموزش: معاون پشتیبانی آموزش و پرورش اظهار داشت: باید كاری نماییم كه قوانین خاص اداری مالی برای آموزش و پرورش هم در نظر گرفته شود. قوانین ما شاغل محور است، اما باید مثل وزارت نفت شغل محور باشیم.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از مهر، علی الهیار تركمن در برنامه تلویزیونی پرسشگر كه با سوژه «اقتصاد آموزش و پرورش» شامگاه گذشته روی آنتن شبكه آموزش سیما رفت در ابتدای برنامه در پاسخ به اینكه چرا آموزش و پرورش فقیر است، اظهار داشت: این سوال سهل و ممتنع است و اگر می توانستیم به جوابی روشن و مورد قبول همه دست یابیم وضعیت كنونی آموزش و پرورش بهتر بود.البته من با عبارت فقیر بودن، موافق نیستم، بلكه بحث اصلی این است كه چرا از منابع به درستی استفاده نمی شود؟

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینكه اقتصاد، علم مدیریت منابع كمیاب است و اگر منابع را به درستی مدیریت نكنیم اساسا با مشكل مواجه می شویم، بیان كرد: در خیلی از سیاستگذاری ها در آموزش و پرورش با عدم اشراف كامل نسبت به عوامل قبلی به وجود آورنده آن روبرو می باشیم و باید آنها را تحلیل و شناسایی كرده و اثرات آنرا بر تصمیمات آتی بسنجیم. وی ادامه داد: یكسری اتفاقات كه در چهار دهه گذشته رخ داد مشكلاتی را در درون آموزش و پرورش به وجود آورده است. آموزش و پرورش به استناد قانون اساسی بلاعوض است، اما الزامات این قانون فراهم نشده است.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینكه آموزش و پرورش تحت سیطره تقاضاهاست اظهار نمود: اغلب مردم آنرا پله اول ورود به آموزش عالی می دانند كه موجب شكل گیری مدارس غیردولتی خاص و آموزشگاه های خاص شده و مدارس دولتی صرف هم متاثر شده اند.

الهیار تركمن اضافه كرد: رشد جمعیت سالانه ۳.۵ درصد دانش آموزی در چند دهه گذشته مشكلاتی در مدیریت منابع به وجود آورد كه اگر آنرا به موقع آنرا حل نكنیم در آینده باز چالش آفرین خواهد بود.

وی با اشاره به اینكه از طرف دیگر دخالت های بیرونی اجازه نمی دهد به سمت و سوی اجرای مدل بهینه مدیریت برویم، درباره حقوق و دریافتی پایین معلمان اظهار داشت: حقوق معلمان برمبنای قانون مدیریت خدمات كشوری تعیین می شود و ما نقشی در بالا و پایین كردن آن نداریم. تبعیت ما از قوانین عام و تعیین حقوق معلمان مانند سایر كارمندان دولت از مشكلات ماست.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش اضافه كرد: وزارت علوم هم با شرایط مشابهی روبرو بود، اما از زمانی كه دارای قانون خاص شد به وضع بهتری رسیده اند كه ما با آن فاصله داریم. قانون مدیریت خدمات كشوری اجازه اعمال مدرك دوم، متناسب سازی ساعت كار معلمان و... را نمی دهد و هركدام نیاز به مصوبات مختلف دارد. یك عزم ملی می خواهیم تا كاری نماییم كه قوانین خاص اداری مالی برای ما هم در نظر گرفته شود. قوانین ما شاغل محور است، اما باید مثل وزارت نفت و سازمان هواپیمایی شغل محور باشیم.

الهیار تركمن همین طور با اشاره به برخورد سلیقه ای با قوانین اظهار داشت: در آموزش و پرورش با حجم آموزش ها و دروس هم مواجه هستیم. دانش آموزان در ایران ۱۳۹۰۰ ساعت درس می گذرانند در حالیكه این نرخ در جهان كمتر از ۹۰۰۰ ساعت است و روی ساماندهی منابع اثر می گذارد.

وی در پاسخ به اینكه مگر خود آموزش و پرورش نباید نسبت به حل این مساله اقدام نماید، اظهار داشت: شورای عالی انقلاب فرهنگی، مجلس و دیگر نهادها هم بر آموزش و پرورش نظارت دارند. البته شروع كار با ماست و حمایت شورای عالی انقلاب فرهنگی را هم می خواهد.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به توزیع نامتعادل منابع در آموزش و پرورش اظهار نمود: نسبت توزیع معلم به دانش آموز در مناطق مختلف متفاوت و نامتوازن است در بعضی مناطق یك به ۴۳ است و در بعضی مناطق این عدد ۱ به ۵ است و مدارسی هم با یك دانش آموز اداره می گردند.

الهیار درباره پیشنهاد مطرح شده در خصوص نصف شدن تعداد نیروها، دوبرابر شدن حقوق آنها و بهره وری سه برابر و اینكه تا چه حد عملیاتی است؟ اظهار داشت: این مساله به هیچ وجه در دستوركار فعلی ما نیست و تلاش ما رعایت عدالت كامل حقوق معلمین است.

او در آخر اظهار داشت: مواردی وجود دارد كه باید در كلان اصلاح گردد و مواردی در داخل كه ما در دستوركار داریم. در حال تدوین پیش نویس قانون اداری مالی خاص هستیم و سیاست های مدرسه محوری و توزیع نیروی انسانی متناسب با سازمان مدرسه در حال انجام می باشد.

1397/12/04
14:48:03
5.0 / 5
4370
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین